15 zespołów ratowniczych – łącznie 60 młodych osób – ze szkół podstawowych i średnich z Przemyśla oraz powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego wzięło udział w II Mistrzostwach Młodych Ratowników o Puchar Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Rafała Kijanki. Hasło przewodnie imprezy brzmiało: „Pokażcie, jak potraficie ratować!”
Pierwsza edycja mistrzostw odbyła się w... 2018 r. Potem, z powodu pandemii, rywalizacja szkolnych ekip ratowniczych została zawieszona. Na pięć długich lat.
Areną tegorocznych zmagań w dwóch kategoriach (szkół podstawowych i średnich) były hala sportowa i pomieszczenia lekcyjne Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu[paywall].
– Głównym założeniem jest oczywiście popularyzacja udzielania pierwszej pomocy. Przygotowaliśmy trzy specjalne stacje, w których młodzież prezentowała swoje umiejętności. Pierwsze zadanie polegało na wykonaniu podstawowych czynności reanimacyjnych, czyli rozpoznaniu zatrzymania krążenia, udrożnieniu dróg oddechowych i rozpoczęciu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Drugie na pomocy osobie, która się zachłysnęła i straciła przytomność, trzecie zaś na pomocy osobie starszej, która upadła w mieszkaniu, doznała stłuczenia głowy i złamania kości podudzia – wyliczył rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Marek Janowski.
– Przy każdej z sytuacji brany jest pod uwagę odpowiedni sposób wezwania służb ratunkowych. W sali sportowej zaś trwała rywalizacja sprawnościowa – dodał.
Ale rywalizacja praktyczna nie była jedyną. Zawody rozpoczęły się 15-minutowym testem z wiedzy ogólnej o pierwszej pomocy przedmedycznej. Test pisali liderzy drużyn, którzy w wyznaczonym czasie mieli odpowiedzieć na 15 pytań.
Organizatorami mistrzostw, nad którymi objęliśmy patronat medialny, byli: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu oraz Fundacja Centrum Edukacji „Baza” w Przemyślu.
Dzięki hojnym sponsorom zwycięzcy mogli liczyć na bardzo atrakcyjne nagrody: defibrylator treningowy AED, fantomy BLS do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, materiały promujące pierwszą pomoc przedmedyczną oraz inne cenne upominki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze