Reklama

„Morawa” najlepsza. Młodzi ratownicy medyczni w akcji

15 zespołów ratowniczych – łącznie 60 młodych osób – ze szkół podstawowych i średnich z Przemyśla oraz powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego wzięło udział w II Mistrzostwach Młodych Ratowników o Puchar Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Rafała Kijanki. Hasło przewodnie imprezy brzmiało: „Pokażcie, jak potraficie ratować!”

Pierwsza edycja mistrzostw odbyła się w... 2018 r. Potem, z powodu pandemii, rywalizacja szkolnych ekip ratowniczych została zawieszona. Na pięć długich lat.

Areną tegorocznych zmagań w dwóch kategoriach (szkół podstawowych i średnich) były hala sportowa i pomieszczenia lekcyjne Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu[paywall].

– Głównym założeniem jest oczywiście popularyzacja udzielania pierwszej pomocy. Przygotowaliśmy trzy specjalne stacje, w których młodzież prezentowała swoje umiejętności. Pierwsze zadanie polegało na wykonaniu podstawowych czynności reanimacyjnych, czyli rozpoznaniu zatrzymania krążenia, udrożnieniu dróg oddechowych i rozpoczęciu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Drugie na pomocy osobie, która się zachłysnęła i straciła przytomność, trzecie zaś na pomocy osobie starszej, która upadła w mieszkaniu, doznała stłuczenia głowy i złamania kości podudzia – wyliczył rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Marek Janowski.

– Przy każdej z sytuacji brany jest pod uwagę odpowiedni sposób wezwania służb ratunkowych. W sali sportowej zaś trwała rywalizacja sprawnościowa – dodał.

Reklama


Ale rywalizacja praktyczna nie była  jedyną. Zawody rozpoczęły się 15-minutowym testem z wiedzy ogólnej o pierwszej pomocy przedmedycznej. Test pisali liderzy drużyn, którzy w wyznaczonym czasie mieli odpowiedzieć na 15 pytań.

Organizatorami mistrzostw, nad którymi objęliśmy patronat medialny, byli: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu oraz Fundacja Centrum Edukacji „Baza” w Przemyślu.

Dzięki hojnym sponsorom zwycięzcy mogli liczyć na bardzo atrakcyjne nagrody: defibrylator treningowy AED, fantomy BLS do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, materiały promujące pierwszą pomoc przedmedyczną oraz inne cenne upominki.

Pierwsze miejsce i puchar dyrektora WSPR SPZOZ w Przemyślu (a także: defibrylator treningowy AED, fantom BLS, vouchery na 4-dniowy pobyt w Zakopanem) zdobyła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu.

Drugie miejsce (puchar, defibrylator treningowy) wywalczyła ekipa z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. I. Newtona w Przemyślu.

Trzecie miejsce (puchar, fantom BLS) zajęła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bachórcu.

Specjalne wyróżnienie od dyrektora WSPR SPZOZ w Przemyślu (oraz fantom BLS) otrzymała drużyna z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama