Reklama

Most na Sanie pomiędzy Muniną a Szówskiem?

02/06/2018 19:00

Drugim mostem na Sanie pojedziemy nie wcześniej niż przed rokiem 2022. Nie ma jednak pewności co do jego ostatecznej lokalizacji. Ta sugerowana nie daje gwarancji, że rozwiązane zostaną wszelkie problemy komunikacyjne miasta. Znamy coraz więcej szczegółów jarosławskiej inwestycji dekady.

Projekt budowy drugiego mostu na Sanie, w okolicach Jarosławia, jest właściwie jeszcze w powijakach, a szczegółowych informacji wciąż brak. Pewne jest, że most ma stanowić uzupełnienie szerszego projektu połączenia Jarosławia z Bełżcem. Wiadomo też, że powstanie zupełnie nowy odcinek drogi krajowej 865.[paywall]

Most w górę od obecnej przeprawy?

Zgodnie z planami droga na której powstanie most będzie się zaczynała przy wschodnim węźle obwodnicy Jarosławia, a więc na wysokości huty szkła. Następnie przetnie San, drogę Jarosław – Łazy, by połączyć się ze starym biegiem trasy Jarosław – Bełżec – Zamość w miejscowości Zapałów. – Mamy zakończone prace przedprojektowe, będziemy opracowywali szczegółową koncepcję wraz z lokalizacją, będziemy przechodzili do konsultacji społecznych i do konsultacji środowiskowych – mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa Władysław Ortyl. Modernizacja i przebudowa drogi krajowej 865 w zamyśle samorządowców ma uatrakcyjnić tereny inwestycyjne w Makowisku i w parku przemysłowym w Lubaczowie, ale także stworzyć lepszą komunikację z atrakcyjnymi turystycznie terenami Roztocza. Marszałek wyznaczył też ogólne ramy czasowe budowy mostu. Według jego zapowiedzi po konsultacjach będzie potrzeba od roku do półtora na stworzenie dokumentacji i tyle samo czasu na wybudowanie przeprawy, co oznacza, że przed rokiem 2022 nowym mostem raczej nie pojedziemy.

Reklama

Udział samorządów mile widziany

Inwestycja w połączenie Jarosław – Bełżec będzie kosztować 100 mln zł zagwarantowanych już w RPO. Most i dojazdy pochłonie kolejnych 120 mln zł, z czego 80 proc. ma zostać sfinansowane w ramach projektu rządowego. Co z brakującymi 20 procentami? Tego jeszcze nie wiadomo. – Każdy wkład samorządu lokalnego jest bardzo mile widziany – mówił marszałek W. Ortyl. Przekonywał też, że taki udział to zwyczajowa praktyka, która znacząco ułatwi i przyśpieszy przebieg inwestycji. Jaki będzie wkład miasta w tym projekcie, jeszcze nie wiadomo. Konsultacji z ratuszem na razie nikt nie prowadził, a sam burmistrz jest na razie ostrożny. Nie chce składać żadnych deklaracji przed ustaleniem ostatecznej lokalizacji przeprawy.

Jeden z 20

Na konferencji obecny był także minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. To on wprowadził w temat inwestycji w Jarosławiu, podając informację o rządowym programie „Mosty dla regionów”. W jego ramach do roku 2025, kosztem 2,3 mld zł, powstanie 20 mostów na 8 rzekach w 9 województwach. Ministerstwo zakłada, że projekt się rozszerzy, jest otwarte na zgłoszenia kolejnych samorządów, co nie zmienia faktu, że jarosławski most jest zapowiadany jako pierwsza inwestycja z 20. Zadowolenia z tego stanu rzeczy nie kryła posłanka ziemi jarosławskiej Anna Schmidt-Rodziewicz. – To już druga duża inwestycja infrastrukturalna PIS w regionie – mówiła. – Ponad 10 lat temu rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego zagwarantował fundusze na budowę obwodnicy Jarosławia. Teraz za sprawą rządów zjednoczonej prawicy oddajemy kolejną inwestycję. Ja się bardzo cieszę i bardzo dziękuję panu marszałkowi za wspólne rozmowy z ministrami, których efektem stał się projekt – informowała posłanka.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2018-06-05 16:39:05

    Mści się lokalizacja autostrady z południowej strony miasta, zamiast z północno-wschodniej jak było to planowane.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Misiaczek - niezalogowany 2018-06-05 23:00:34

    Trzeba zaznaczyć że nie ma pewności że wogóle powstanie, Przecież Polska jest w ruinie wg PIS. I na nic nie ma pieniędzy poza NAM SIĘ NALEŻY.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2018-06-07 15:15:35

    Polska była w ruinie teraz wraca do normalności na szczęście Brawo PiS targowica d**pa cicho 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama