Jednym z tematów niedawnej sesji Rady Miasta Jarosławia był projekt „Szlak przyjaźni rowerem przez Pogranicze”. To przedsięwzięcie o dużym znaczeniu dla przyszłości turystyki rowerowej na pograniczu polsko-słowackim, w którym powiat jarosławski będzie miał swój udział.
Podnosząc rękę „za”, radni wyrazili zgodę na przystąpienie powiatu jarosławskiego do projektu „Szlak przyjaźni rowerem przez Pogranicze”, w ramach którego lokalny samorząd złożył wniosek o dofinansowanie. Przedsięwzięcie startuje w maju br., w ramach programu Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Słowacja 2021 – 2027. Jego wartość to 96 563,82 euro (w tym dofinansowanie stanowić będzie 80 proc. kosztów kwalifikowanych). Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Pecovską Novą Vsią (miejscowość położona na Słowacji, w powiecie Lipany, niedaleko granicy polsko-słowackiej), której delegacja odwiedziła Jarosław na początku br. Wówczas starosta Kamil Dziukiewicz podjął w swoim gabinecie starostę Pecovskej Novej Vsi Jarosława Dujavę i specjalistę ds. pozyskiwania środków zewnętrznych Petera Palę. Wspólny projekt ma być kolejnym krokiem wzmacniającym polsko-słowacką współpracę na pograniczu, ale też początkiem wspaniałej przygody dla wszystkich miłośników turystyki rowerowej, którą przedsięwzięcie ma rozwijać. W jego ramach planowane jest utworzenie Miejsca Obsługi Rowerów w Pawłosiowie, obejmującego stację naprawy rowerów, altanę rekreacyjną i infrastrukturę towarzyszącą, w tym stojaki na grille. Ponadto przewidziano przejazd testowy i opracowanie dokumentacji trasy wirtualnego szlaku przyjaźni na odcinku Jarosław – Pecovska Nova Ves. Istotnym elementem wspólnego projektu ma być również organizacja warsztatów integracyjno-edukacyjnych dla polskich i słowackich miłośników turystyki rowerowej, jak również rajdu rowerowego na trasie Pawłosiów – Jodówka. W ramach współpracy partnerskiej powstanie też przystanek rowerowy w Pecovskej Novej Vsi i aplikacja mobilna pod nazwą „Aktywne pogranicze”, promująca aktywne formy spędzania czasu oraz atrakcje turystyczne regionu. Projekt, o którym mowa, został zaakceptowany do realizacji, która potrwa od maja br. do kwietnia przyszłego roku.
Powiat ma w tej materii o wiele większe marzenia, które być może będą mogły się doczekać realizacji w kolejnym etapie. Wśród nich jest utworzenie centrum rekreacyjno-wypoczynkowo-szkoleniowego.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze