Reklama

Można planować wyprawy na dwóch kółkach. W maju startuje posko-słowacki projekt rowerowy


Jednym z tematów niedawnej sesji Rady Miasta Jarosławia był projekt „Szlak przyjaźni rowerem przez Pogranicze”. To przedsięwzięcie o dużym znaczeniu dla przyszłości turystyki rowerowej na pograniczu polsko-słowackim, w którym powiat jarosławski będzie miał swój udział.


Podnosząc rękę „za”, radni wyrazili zgodę na przystąpienie powiatu jarosławskiego do projektu „Szlak przyjaźni rowerem przez Pogranicze”, w ramach którego lokalny samorząd złożył wniosek o dofinansowanie. Przedsięwzięcie startuje w maju br., w ramach programu Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Słowacja 2021 – 2027. Jego wartość to 96 563,82 euro (w tym dofinansowanie stanowić będzie 80 proc. kosztów kwalifikowanych). Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Pecovską Novą Vsią (miejscowość położona na Słowacji, w powiecie Lipany, niedaleko granicy polsko-słowackiej), której delegacja odwiedziła Jarosław na początku br. Wówczas starosta Kamil Dziukiewicz podjął w swoim gabinecie starostę Pecovskej Novej Vsi Jarosława Dujavę i specjalistę ds. pozyskiwania środków zewnętrznych Petera Palę. Wspólny projekt ma być kolejnym krokiem wzmacniającym polsko-słowacką współpracę na pograniczu, ale też początkiem wspaniałej przygody dla wszystkich miłośników turystyki rowerowej, którą przedsięwzięcie ma  rozwijać. W jego ramach planowane jest utworzenie Miejsca Obsługi Rowerów w Pawłosiowie, obejmującego stację naprawy rowerów, altanę rekreacyjną i infrastrukturę towarzyszącą, w tym stojaki na grille. Ponadto przewidziano przejazd testowy i opracowanie dokumentacji trasy wirtualnego szlaku przyjaźni na odcinku Jarosław – Pecovska Nova Ves. Istotnym elementem wspólnego projektu ma być również organizacja warsztatów integracyjno-edukacyjnych dla polskich i słowackich miłośników turystyki rowerowej, jak również rajdu rowerowego na trasie Pawłosiów – Jodówka. W ramach współpracy partnerskiej powstanie też przystanek rowerowy w Pecovskej Novej Vsi i aplikacja mobilna pod nazwą „Aktywne pogranicze”, promująca aktywne formy spędzania czasu oraz atrakcje turystyczne regionu. Projekt, o którym mowa, został zaakceptowany do realizacji, która potrwa od maja br. do kwietnia przyszłego roku.

Powiat ma w tej materii o wiele większe marzenia, które być może będą mogły się doczekać realizacji w kolejnym etapie. Wśród nich jest utworzenie centrum rekreacyjno-wypoczynkowo-szkoleniowego.

Reklama

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/03/2026 16:16
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama