Jarosławskie muzeum wzbogaci się o specjalistyczne wyposażenie pracowni konserwatorskiej za ponad 105 tys. zł. To wszystko dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
– W zbiorach naszego muzeum znajduje się ponad 15 tysięcy eksponatów, w tym obiekty o dużym znaczeniu dla dziedzictwa nie tylko Jarosławia, ale także kultury i historii Polski. To kolekcje obejmujące okres od epoki lodowcowej po współczesność – powiedział dyrektor jarosławskiej placówki Konrad Sawiński. – Obecnie muzeum wyposażone jest w skromny zestaw utensyliów służących prewencji, doraźnej konserwacji i zabezpieczeniu muzealiów oraz zabytkowego wnętrza renesansowej kamienicy Orsettich – zbudowanej w XVI wieku siedziby instytucji. Do końca tego roku ta sytuacja zmieni się diametralnie.
Dzięki projektowi dofinansowanemu w ramach programu „Wspieranie Działań Muzealnych” zakupi sprzęt konserwatorski za ponad 100 tys. zł. – Pracownia konserwatorska uzyska specjalistyczne wyposażenie, sprzęty i urządzenia, między innymi przyrządy testowo-analityczne do kontroli obiektów i materiałów poddawanych konserwacji i renowacji oraz dedykowane narzędzia do konserwacji i prewencji obiektów zabytkowych – wyliczyła konserwator w jarosławskim muzeum Magdalena Shahanu-llah.
Jak powiedziała M.Shahanu-llah, kolekcja muzeum obejmuje zabytki wykonane z różnorakich materiałów. Każda z kategorii eksponatów wymaga odmiennego podejścia, co znajduje swoje odzwierciedlenie w różnorodności wyposażenia, jakie zostanie zakupione w ramach projektu. Do konserwacji malarstwa posłużą m. in. sztaluga elektryczna, okulary i lampa wyposażone w lupę, a także specjalistyczne oświetlenie, w tym lampa na podczerwień i lampa testowo-analityczna UV LED, która umożliwi identyfikację przemalowań na obrazach.
W pracowni pojawią się także dłuta snycerskie i rzeźbiarskie, ściski stolarskie i wielofunkcyjne stojaki, dedykowane do konserwacji mebli i drewnianych rzeźb. Do prac przy zabytkach z papieru i starodrukach będzie wykorzystywana m.in. prasa introligatorska oraz płaskie pędzle kozie służące do delikatnego usuwania kurzu i brudu. Przedmioty metalowe (np. monety) będą czyszczone przy pomocy myjki ultradźwiękowej i mikropiaskarki.
Nie można zapominać także o sprzętach, które będą miały za zadanie usprawnienie pracy w pracowni konserwatorskiej. W ramach projektu zostanie zainstalowany m.in. stół roboczy z regulacją wysokości, dygestorium – czyli wyciąg służący do usuwania toksycznych oparów środków chemicznych używanych przy konserwacji, a także defensor – urządzenie do regulacji temperatury, wilgotności i oczyszczania z zanieczyszczeń powietrza w pracowni.
– Do tej pory nasza pracownia konserwacji zajmowała się głównie monitorowaniem stanu zachowania eksponatów i drobnymi, bieżącymi pracami. Wszystkie bardziej zaawansowane prace konserwatorskie przy obiektach były zlecane podmiotom zewnętrznym. Dzięki realizowanemu projektowi pracownia wzbogaci się o nowoczesny sprzęt, który umożliwi wykonywanie wielu prac na miejscu – dodała M Shahanu-llah.
– Stworzenie nowoczesnej pracowni konserwatorskiej wpisuje się w założenia strategii rozwoju muzeum. W tym roku nasza instytucja obchodzi jubileusz 100 lat działalności. Spełniająca najnowsze normy pracownia konserwatorska jest jednym z elementów, które symbolicznie wprowadzą nasze muzeum w kolejne stulecie działalności – podsumował K. Sawiński.
mars
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze