Kolejne spotkanie (17 września br.) Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego, w ramach cyklu: „Wydarzenia i ludzie XIX i XX wieku – Przemyśl, ziemia przemyska i Podkarpacie w Europie Karpat”, po sesjach wyjazdowych w Cisowej i Kalwarii Pacławskiej, miało miejsce w Myczkowcach. Najpierw była więc okazja do zwiedzenia zapory w Solinie i Parku Miniatur Skalnych w Myczkowcach.
Spotkanie odbyło się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. I tak, kolejno, mogliśmy wysłuchać następujących prelekcji. Wykład „Zasoby naturalne Karpat. Nowe spojrzenie na bogactwo geologiczne” wygłosili: prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek oraz dr hab. Leszek Jankowski.
Zaglądanie do wnętrza Karpat stanowiło nie tylko niecodzienną porcję wiadomości, ale uzmysławiało, jak jeszcze niewiele wiemy na temat tego, co kryje się w ziemi. Receptą są[paywall] coraz głębsze wiercenia, by nasze polskie główne bogactwa w postaci gazu, ropy, wód termalnych czy siarki mogły się stać dostępne; wszak inwestowanie w surowce jest najbardziej rentowną lokatą. Zjawiska osuwisk i teoria rozpadających się Karpat – to tylko niektóre ciekawie omawiane zagadnienia.
O polskim ruchu turystycznym w Karpatach Marmaroskich do wybuchu I wojny światowej i współcześnie – mówił dr Dariusz Dyląg, wiceprezes stowarzyszenia Res Carpathica z Warszawy. Prelekcję poświęcił pamięci Zofii i Witoldowi Paryskim, znanym taternikom i popularyzatorom Tatr.
Nie zabrakło nawiązania do osoby związanej z Przemyślem – Bolesława Błażka, nietuzinkowego nauczyciela o naukowych osiągnięciach i popularyzatora turystyki.
Pretekstem do zaproszenia dr inż. Bernadetty Bieni celem wygłoszenia prelekcji o zielarstwie karpackim było wspomnienie na poprzednim spotkaniu w Kalwarii Pacławskiej - ojca Grzegorza Sroki, franciszkanina od ziół.
Wyjaśnienie zebranym czym się różni zielarstwo od ziołolecznictwa, a także dokonanie przeglądu zielnika pozwoliły przypomnieć, że chociaż już dawno odeszliśmy od natury, trwa właśnie nasz do niej powrót.
Mgr Natalia Tarkowska, wspominając Apolinarego Tarnawskiego, pioniera przyrodolecznictwa w Polsce, mówiła o tradycjach leczniczych i przyrodoleczniczych.
W 1874 r. ten lekarz utworzył lecznicę w Kosowie, dzisiaj na terenie Ukrainy, w obwodzie iwanofrankowskim ( nie mylić z Kosowem w Serbii), która ze względu na stosowane terapie, ale i łączenie lecznictwa z patriotyzmem, przeszła już do legendy. Oprócz istniejących ok. 45 sanatoriów w Polsce, także te miejscowości starające się o taki status – mają skąd czerpać sprawdzone przedwojenne wzory.
Remont w siedzibie reaktywowanego w ubiegłym roku Towarzystwa, w części dawnego „Empiku” przy ulicy Piłsudskiego 1 - dobiega końca, więc spotkania będą mogły być organizowane także na miejscu.

fot.Marta Olejnik
Dr Dariusz Dyląg mówił o turystyce karpackiej.

fot.Marta Olejnik
Od lewej dr hab. Leszek Jankowski, prof. dr. hab. Mariusz Orion Jędrysek mówili o bogactwie ziem karpackich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze