Reklama

Myczkowskie spotkanie Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego

10/10/2022 12:03

Kolejne spotkanie (17 września br.) Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego, w ramach cyklu: „Wydarzenia i ludzie XIX i XX wieku – Przemyśl, ziemia przemyska i Podkarpacie w Europie Karpat”, po sesjach wyjazdowych w Cisowej i Kalwarii Pacławskiej, miało miejsce w Myczkowcach. Najpierw była więc okazja do zwiedzenia zapory w Solinie i Parku Miniatur Skalnych w Myczkowcach.

Spotkanie odbyło się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. I tak, kolejno, mogliśmy wysłuchać następujących prelekcji. Wykład „Zasoby naturalne Karpat. Nowe spojrzenie na bogactwo geologiczne” wygłosili: prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek oraz dr hab. Leszek Jankowski.

Zaglądanie do wnętrza Karpat stanowiło nie tylko niecodzienną porcję wiadomości, ale uzmysławiało, jak jeszcze niewiele wiemy na temat tego, co kryje się w ziemi. Receptą są[paywall]  coraz głębsze wiercenia, by nasze polskie główne bogactwa w postaci gazu, ropy, wód termalnych czy siarki mogły się stać dostępne; wszak inwestowanie w surowce jest najbardziej rentowną lokatą. Zjawiska osuwisk i teoria rozpadających się Karpat – to tylko niektóre ciekawie omawiane zagadnienia.


O polskim ruchu turystycznym w Karpatach Marmaroskich do wybuchu I wojny światowej i współcześnie – mówił dr Dariusz Dyląg, wiceprezes stowarzyszenia Res Carpathica z Warszawy. Prelekcję poświęcił pamięci Zofii i Witoldowi Paryskim, znanym taternikom i popularyzatorom Tatr.

Nie zabrakło nawiązania do osoby związanej z Przemyślem – Bolesława Błażka, nietuzinkowego nauczyciela o naukowych osiągnięciach i popularyzatora turystyki.

Reklama

O ziołach i tradycjach leczniczych


Pretekstem do zaproszenia dr inż. Bernadetty Bieni celem wygłoszenia prelekcji o zielarstwie karpackim było wspomnienie na poprzednim spotkaniu w Kalwarii Pacławskiej - ojca Grzegorza Sroki, franciszkanina od ziół.

Wyjaśnienie zebranym czym się różni zielarstwo od ziołolecznictwa, a także dokonanie przeglądu zielnika pozwoliły przypomnieć, że chociaż już dawno odeszliśmy od natury, trwa właśnie nasz do niej powrót.
Mgr Natalia Tarkowska, wspominając Apolinarego Tarnawskiego, pioniera przyrodolecznictwa w Polsce, mówiła o tradycjach leczniczych i przyrodoleczniczych.

W 1874 r. ten lekarz utworzył lecznicę w Kosowie, dzisiaj na terenie Ukrainy, w obwodzie iwanofrankowskim ( nie mylić z Kosowem w Serbii), która ze względu na stosowane terapie, ale i łączenie lecznictwa z patriotyzmem, przeszła już do legendy. Oprócz istniejących ok. 45 sanatoriów w Polsce, także te miejscowości starające się o taki status – mają skąd czerpać sprawdzone przedwojenne wzory.

Remont w siedzibie reaktywowanego w ubiegłym roku Towarzystwa, w części dawnego „Empiku” przy ulicy Piłsudskiego 1 - dobiega końca, więc spotkania będą mogły być organizowane także na miejscu.

Reklama


fot.Marta Olejnik
Dr Dariusz Dyląg mówił o turystyce karpackiej.


fot.Marta Olejnik
Od lewej dr hab. Leszek Jankowski, prof. dr. hab. Mariusz Orion Jędrysek mówili o bogactwie ziem karpackich.


ww
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama