Reklama

Muzyczna uczta w wyjątkowej scenerii

Krzesimir Dębski w otoczeniu Fortu XIII „San Rideau” w Bolestraszycach zaserwował ponad tysięcznej publiczności niezapomniany wieczór.

Ma na koncie ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych. Napisał dwie symfonie z chórami, cztery koncerty fortepianowe i trzy skrzypcowe. Jego dzieła prezentowane były na najpoważniejszych festiwalach muzycznych na całym świecie. Jest autorem utworów muzycznych do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych. W 2005 r. otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914 – 1917. Mało?

Prowadził, komponował i aranżował koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Jose Cura, Jean Luc Ponty, Mark O’Connor, John Blake i Nigel Kennedy. Dyrygował niemal wszystkimi polskimi orkiestrami na czele z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, a także Irish BBC Orchestra, Guadalajara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro (Brazylia) czy Wind Orchestra Los Angeles. Dla wielu wystarczy powiedzieć: Krzesimir Dębski i… wszystko jasne[paywall].

Reklama

„Osłona Sanu”, czyli Fort XIII San Rideau w Bolestraszycach jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów Twierdzy Przemyśl i jednym z najbardziej tajemniczych. Wciąż gdzieś przewija się i jest powtarzana legenda o odnalezieniu w 1923 r. w zasypanym pomieszczeniu żywego jeńca rosyjskiego, któremu udało się przeżyć osiem lat w podziemiach fortu.

Słowa niczego nie oddadzą

Wirtuozeria mistrza i przelatujący gdzieniegdzie wieczorami szmer minionych lat na forcie, którego ruiny mieniły się tego wieczoru wieloma kolorami, musiały stworzyć mieszankę wybuchową. Zgotować absolutnie niezwykłą ucztę muzyczną, którą organizatorzy nazwali I Festiwalem Muzyki Fortecznej i Bitewnej. Organizatorzy, którymi byli: Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, Urząd Gminy w Żurawicy i Arboretum w Bolestraszycach.

Reklama

Tego nie da się opowiedzieć. Nie da się opisać słowami, bo żadne słowo nie odda tej wyjątkowej atmosfery, którą wspólnie z K. Dębskim podgrzewali członkowie Orkiestry Kameralnej „Primuz” oraz znakomici wokaliści – Katarzyna Krawiec i Mieczysław Szcześniak. Zaproponowany repertuar był tak różnorodny, tak doskonale dobrany, przeplatany utworami poważnymi i zrazu nieco mniej patetycznymi, że grubo ponad tysięczna publiczność nie miała prawa się nudzić. Wśród niej była m.in. wiceminister rodziny i polityki społecznej posłanka Anna Schmidt, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, starosta przemyski Jan Pączek, wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk, gminy Przemyśl Andrzej Huk, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot czy znany pisarz Stefan Darda.

Reklama

Organizatorzy zadbali nie tylko o sferę duchową, ale i tę cielesną. Zwyciężczynie ubiegłorocznej „Bitwy Regionów”, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Orzechowiec serwowały forteczne jadło, a dwie miejscowe winnice – „Pusz” z Orzechowiec i „Arbor” z Bolestraszyc oferowały wysublimowane smaki win. Bezpieczeństwa na forcie w trakcie imprezy zapewnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Orzechowiec.

Kultura wysokich lotów na fortach

– Sceneria absolutnie wyjątkowa. Nigdy jeszcze nie grałem w takim otoczeniu. To piękne przeżycie, choć w życiu wiele już widziałem. Nie widziałem natomiast fortów słynnej Twierdzy Przemyśl, ale szybko nadrobię zaległości. Są imponujące. Najprawdopodobniej był tu natomiast mój dziadek, który był lekarzem w austriackiej armii. Operowali w pasie od Lwowa przez Przemyśl do Lublina. Myślę, że przemyskie forty muszą być lepiej rozreklamowane i z wielką chęcią się do tego przyczynię

Reklama

– powiedział Krzesimir Dębski.

– Staramy się stopniowo wprowadzać na forty kulturę, ale tę wysokich lotów. W zeszłym roku odbył się na przykład koncert przemyskiej orkiestry na forcie w Prałkowcach. Organizujemy także plenery malarskie, jak to miało miejsce na Salis Soglio. Bo forty mają żyć, nie tylko podczas zwiedzania. Jak mamy takich mistrzów jak Krzesimir Dębski, takich znakomitych wokalistów jak Mietek Szcześniak czy Kasia Krawiec, i tak utalentowaną młodzież jak ta z orkiestry kameralnej, a którzy chętnie pomogą nam właśnie w ożywianiu przemyskich fortów, to nie może się nie udać. W przyszłym roku chcemy zorganizować drugą edycję festiwalu. Rozbudować go o większy skład orkiestry, rozłożyć na dwa dni. W pierwszy dzień teatr, w drugi – muzyka. Ale już nie w Bolestraszycach, a na innym obiekcie. Chcemy z festiwalem wędrować po różnych fortach

Reklama

– podsumował pomysłodawca, inicjator i główny organizator tego wyjątkowego przedsięwzięcia, szef Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosław Majkowski.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama