Reklama

Na Podkarpaciu funkcjonują już 4 izolatoria. Czemu służą?

Od 5 listopada do Centrum Medycznego „Medyk” w Jasionce i Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas im. św. Józefa w Przemyślu dołączyły Centrum Medyczne „Medyk” w Rzeszowie oraz Uzdrowisko Rymanów. Łącznie zapewniają 456 miejsc w naszym województwie. O tym, jakie jest ich przeznaczenie, rozmawiamy z Iwoną Karasowską-Stepaniak, zastępcą dyrektora ds. medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Po co powstały izolatoria i dla kogo są przeznaczone?

– Izolatorium to miejsce, gdzie przebywają osoby z dodatnim wynikiem COVID-19, które nie wymagają leczenia szpitalnego lub nie mogą odbywać izolacji w domu. Ich powstanie jest koniecznością, by w szpitalach przebywali tylko ci pacjenci, którzy wymagają leczenia szpitalnego. Wolne miejsca w izolatoriach są przysłowiowym „dmuchaniem na zimne”, aby w sposób stały mieć możliwość kierowania tam pacjentów, którzy powinni być odizolowani. Podmiot pełniący funkcję izolatorium zapewnia 3 posiłki dziennie dla osób w nim przebywających oraz systematyczną dezynfekcję pomieszczeń. Izolowane osoby mają zapewnioną opiekę medyczną, a za pobyt w izolatorium płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Reklama

Jakie są przesłanki, by skierować tam pacjenta?

– W izolatorium mogą przebywać osoby, których stan jest na tyle zadowalający, że nie muszą przebywać w szpitalu. Są tu kierowane osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu, które zostały skierowane przez lekarza do izolacji poza szpitalem. Ponadto osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać oraz osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.
 

Reklama

Czy powstaną kolejne izolatoria w naszym regionie?

– Do tej pory izolatoria były dwa (w Jasionce koło Rzeszowa i w Przemyślu). Liczba miejsc przez dłuższy czas była stała i wynosiła 181. Nigdy nie była zapełniona w większej liczbie niż kilkanaście procent. Sytuacja epidemiczna jednak jest bardzo dynamiczna i niestety liczba nowych chorych nie ulega zmniejszeniu. Rozsądnym zatem jest, by mieć w zapasie nowe wolne miejsca. Stąd też obecnie dysponujemy już 456 miejscami w 4 izolatoriach.

Wiadomo, ile osób przebywa w izolatorium w Przemyślu? Trafią tu pacjenci z konkretnego regionu?

Reklama

– Rejonizacja nie występuje, a w konkretne miejsca trafiają pacjenci z różnych rejonów. Według stanu na 6 listopada łącznie zajętych było 45 łóżek. W Przemyślu zajęte były 2 łóżka na 64. W Jasionce – 43 łóżka na 173. Dwa kolejne izolatoria dopiero rozpoczęły pracę i w piątek nie było w nich pacjentów.


***

Pierwsze izolatoria powstały pod koniec marca br. Na Podkarpaciu 4 już działają, a planowane jest uruchomienie kolejnego:

·         Centrum Medyczne MEDYK, 36-002 Jasionka 1D Rzeszów, tel. 517 306 368

Reklama

·         Centrum Medyczne MEDYK, ul. Podwisłocze 48, 35-309 Rzeszów, tel. 517 306 368

·         Centrum Medyczno-Charytatywne im. św. Józefa, budynek nr 2, 
ul. Słowackiego 85, 37-700 Przemyśl, tel. 664 396 593

·          „Uzdrowisko Rymanów”, ul. Zdrojowa 48, 38-481 Rymanów-Zdrój

Planowane:

·         Uzdrowisko Horyniec, ul. Sanatoryjna 3, 37-620 Horyniec-Zdrój, tel. 13 43 57 401

Aleksandra Nowotyńska

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-11-12 17:42:01

    Miłe jest, że udało się wypożyczyć od organizacji kościelnej  pomieszczenia byłego szpitala wojskowego na izolatorium.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Judo - niezalogowany 2020-11-12 18:37:49

    Będą tam przebywać ludzie podejrzani o ugryzienie przez zombi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2020-11-12 19:24:00

    Miasto "wydymane" przez kler. Budynki miasta wynajmowane przez caritas, a ci będą "spijali" kasiorkę z nfz za "izolatorium". Proponuję podwyższyć czynsz i traktować ich jak wszystkich obywateli-przedsiębiorców z Przemyśla. amen,

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama