Reklama

Na sesji wyzywali się od durni, wieśniaków, debili i kłamców

Wyjątkowy, ponad 30-minutowy, żenujący popis grubiaństwa dała część uczestników absolutoryjnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu. Jednymi z bohaterów byli m.in.: prezydent miasta Wojciech Bakun i radny niezależny Marcin Kowalski. A wydawać się mogło, że punkt dotyczący wsparcia klubów sportowych, które powinny otrzymać w 2021 r. pieniądze z tytułu opłaty targowej, powinien bardziej zjednoczyć niż podzielić. Jednak w przypadku obrad Rady Miejskiej w Przemyślu merytoryka zeszła na drugi plan.

To nie był żaden projekt uchwały, a stanowisko w sprawie wsparcia klubów sportowych. Stanowisko, które przed debatą podpisali radni z kilku klubów, m.in. Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej czy Naszego Przemyśla. Chodziło o to, aby zrekompensować dwóm przemyskim klubom – Polonii i Czuwajowi – brak pieniędzy, które otrzymują z tytułu opłaty targowej. Ten pierwszy z bazaru, drugi z Zielonego Rynku. W 2021 r., kiedy panowały obostrzenia związane z pandemią Covid-19, inkasenci nie pracowali, a przez długi czas oba obiekty handlowe były nieczynne. Samorządy lokalne otrzymały jednak od rządu pieniądze, które straciły przez zamknięcie takich targowisk. Kasę w pełnej kwocie (wyliczoną przez miejskich urzędników) otrzymał i Przemyśl[paywall].

Dostali, ale nie to...

Nim doszło do przyjęcia stanowiska, na mównicy pojawił się wiceprezes Polonii Przemyśl, klubu liczącego już 123 lata, Bartłomiej Marczyk. – Rozmów z panem prezydentem odbyło się już kilkadziesiąt. Nic z nich nie wynika. No, oprócz jednego, a mianowicie, zdaniem pana prezydenta najlepiej byłoby klub zamknąć. A poza tym, że czwarta liga to amatorszczyzna, a klub nie do końca jest miejski. W marcu zeszłego roku otrzymaliśmy z miasta około 20 tysięcy złotych, potem w czwartym kwartale 63 tysiące złotych i, zdaniem pana prezydenta, to była właśnie rekompensata za brak opłaty targowej w zeszłym roku. Tyle, że takie kwoty otrzymały wszystkie kluby sportowe w mieście w ramach rozwoju sportu. Mamy na to dokumenty. W dalszym ciągu nie otrzymaliśmy zatem zwrotu pieniędzy z tytułu opłaty targowej. Zakup wody mineralnej w ciągu roku to koszt ponad 21 tysięcy złotych, więc na wodę mineralną nam by wystarczyło – z przekąsem stwierdził B. Marczyk.

Reklama

Kolejna odpowiedź będzie taka sama

Prezydent W. Bakun posiłkował się liczbami. A te nie kłamią. Z roku na rok Polonia otrzymywała z miasta więcej pieniędzy. Przeanalizował lata 2018 – 2021.

– Tłumaczyliśmy to już wielokrotnie. W ramach umowy otrzymujecie 80 procent zebranych pieniędzy z opłaty targowej. Jak się napracujecie, zbierzecie na przykład 100 tysięcy złotych, 80 dostajecie wy, 20 trafia do miasta. W 2021 roku wasz inkasent nie pobierał opłat, więc nie mogliście dostać żadnych pieniędzy. To prawda, że otrzymaliśmy od rządu rekompensatę za brak opłaty targowej w 2021 roku. Nie mogliśmy jednak przekazać wam tych pieniędzy w formie, jaką zaproponowaliście, czyli żeby wam je po prostu dać. Nie pozwalają na to przepisy. Szukaliśmy sposobów, jak to zrobić. Udało się przez miejską spółkę. Tym sposobem straty zostały wyrównane. Jeśli do urzędu wpłynie kolejne pismo w tej sprawie, odpowiedź będzie taka sama: wszelkie urzędowe działania w tej sprawie podjęte zostały już w zeszłym roku – stwierdził W. Bakun.

Reklama

Wieśniak i debil

Spotkało się to z odpowiedzią B. Marczyka. – Ani razu nie nazwałem pana kłamcą, a mógłbym wiele razy. Nikt, kiedy dostaliśmy te pieniądze, nie powiedział nam, że to wyrównanie za 2021 rok z tytułu opłaty targowej. Ale skoro to był zwrot, to pytam, dlaczego – identycznie jak wszystkie pozostałe kluby – nie dostaliśmy na rozwój czy promocję sportu? Nic się tu kupy nie trzyma. Opowiada pan bajki, panie prezydencie. Bardzo ładnie pan opowiada, jest pan mistrzem opowiadania, przemistrzem, zresztą piszą o panu już różne rzeczy. Ja się cieszę, że jest pan takim mistrzem, bo pan rzeczywiście się na tym zna – powiedział wicprezes Polonii.

Wówczas, choć nie było to wystarczająco słyszalne, prezydentowi puściły nerwy, miał rzec do B. Marczyka, że jest „wieśniakiem” i wyszedł. – O, to jest właśnie pan prezydent, który mówi do mnie „ty wieśniaku”. Ja jestem od kilku pokoleń mieszkańcem Przemyśla, tutaj się urodziłem, przeciwnie co do niektórych – zripostował.

Reklama

Po wystąpieniu B. Marczyka głos mogli zabrać radni. Zrobił to radny niezależny Marcin Kowalski. – Na początku naszej kadencji na przemyski sport było 140 tysięcy złotych. W 2022 roku ta kwota to prawie 400 tysięcy złotych – wyliczył.

Wówczas doszło do pierwszego werbalnego spięcia z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu Januszem Zapotockim, któremu  M. Kowalski zarzucił zupełne niedbanie o przemyski sport.

– Jak teraz tak wszyscy kochacie Polonię Przemyśl, to zorganizujmy spotkanie i każdy z szefów klubów niech da po 20, 30 tysięcy złotych na ich rzecz – stwierdził.

Reklama

Wówczas, choć nie było to wystarczająco słyszalne, J. Zapotocki miał rzec do M. Kowalskiego, że jest durny. – Bardzo proszę nie mówić, że jestem durny, bo większego debila niż pan w życiu nie widziałem – skończył swoją wypowiedź radny niezależny.

– Ciężko mi się odnieść do słów, które z moich ust nie padły podczas obrad sesji. Nie wiem więc, co autor miał na myśli. Jeśli zaś chodzi o słowo wypowiedziane przez radnego Kowalskiego, pozostawię to bez komentarza – krótko odpowiedział J. Zapotocki.





wieśniak
(wg Słownika Języka Polskiego) – osoba żyjąca na wsi i pracująca na roli, zwłaszcza dawniej, a dziś w krajach słabo rozwiniętych; chłop, rolnik.

pogardliwie: człowiek pochodzący ze wsi lub mieszkający na wsi; wsiok;
pogardliwie: człowiek nieumiejący się odpowiednio zachować w towarzystwie; wsiok

Reklama

***

debil (wg Słownika Języka Polskiego) – pogardliwie o człowieku ograniczonym, głupim; dawniej: osoba upośledzona umysłowo.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasia128k_68 2022-07-08 21:55:06

    Oglądając ostatnią sesje można było sobie zrobić popcorn i pooglądać dobre kino bo były wszelkie gatunki filmu. A tak poważniej to Pan zarządcą miasta potrafi tylko obrażać ludzi razem ze swoim druchem radnym niezależnym. Jedynie dziwie sie radnemu że pluje na środowisko z którego wyszedł. Jeden z ważniejszych postaci kibicowskiej Poloni dziś pogardliwie zwraca się do wiceprezesa wstyd Panie radny kto Pana kolejny raz wybierze? A jeżeli chodzi o zarządcę to dobra propozycja dla ciebie podaj się do dymisji i oszczędź temu miastu totalnej kompromitacji i wstydu. Pozdrawiam

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama