Reklama

Nad Mleczką była nocna farmaceutyczna pustynia. Starosta znalazł oazę

Od początku br. w ponad 15-tysięcznym Przeworsku w godzinach nocnych i podczas weekendów zamknięte były wszystkie apteki. Podobnie na terenie powiatu przeworskiego. Po trwającej prawie półtora miesiąca farmaceutycznej pustyni, udało się tę wstydliwą sprawę załatwić.

W Przeworsku funkcjonuje obecnie 12 aptek, w powiecie przeworskim – 31. Niezrozumiałym było, że przez ponad 40 dni w żadnej z nich nie można było zaopatrzyć się w leki w porze nocnej i w weekendy. Instytucją odpowiedzialną za zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców zarówno miasta, jak i powiatu jest starosta przeworski Bogusław Urban[paywall].

– To rada powiatu zatwierdza rozkład dyżurów aptek. Pewnego razu, gdzieś w połowie stycznia, przyjechała do Przeworska rodzina z Jawornika Polskiego. Musieli natychmiast wykupić receptę. Nie mogli czekać do następnego dnia. Była noc. Żadna aptek nie była czynna. Wsiedli do samochodu i popędzili do Łańcuta. Mogli do Jarosławia, bo taka sama droga, ale tak czy siak to rzecz niedopuszczalna. Dziwię się, że nie można było dojść do porozumienia na przykład z prowadzącymi aptekę w szpitalu powiatowym. Przecież to samo z siebie wynika... Tym bardziej to dziwne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że sam pan starosta od 15 lat ma prywatną aptekę w Jaworniku Polskim. Przecież powinien rozumieć, z czym wiąże się zamknięcie wszystkich aptek w mieście i powiecie – usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców miasta nad Mleczką.

Reklama

Akceptacja i cofka

Problem z zamknięciem aptek w Przeworsku i powiecie narastał. Zaczęło się już w grudniu ub.r. Sprawą zajmował się wicestarosta przeworski Jerzy Mazur. Jak wyjaśnił, kwestia ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych oraz harmonogramu dyżurów całodobowych w powiecie przeworskim rozpatrywana była już 5 grudnia 2018 r.

– Wówczas zorganizowane zostało spotkanie z właścicielami aptek z terenu miasta Przeworska, w którym na dwanaście funkcjonujących placówek, uczestniczyło sześciu przedstawicieli. Na spotkaniu przedstawiony został harmonogram dyżurów w 2019 roku – tłumaczy.

– Spotkanie zakończyło się wstępną akceptacją przedstawionych propozycji, w związku z czym podjęliśmy dalsze kroki – przyjęcie stosownej uchwały w tej sprawie. Już po dwóch dniach od spotkanie dostaliśmy informację, że trzy apteki wycofują się z uzgodnień wcześniej poczynionych i w ślad za tym pozostałe również nie chcą realizować uzgodnionego wcześnie harmonogramu. Problem w szczególności dotyczył dyżurów w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy – dodał J. Mazur.

Reklama

Nie ma instrumentów

Wicestarosta przeworski dodał, że co prawda rada powiatu określa w drodze uchwały rozkład czasu pracy aptek ogólnodostępnych na swoim terenie, jednak nie ma narzędzi, aby zmusić apteki do nocnych dyżurów, czyli nie ma możliwości egzekwowania swojej decyzji na drodze prawnej. Pozostają jedynie rozmowy, negocjacje czy wręcz prośby.

– W związku z tym zorganizowaliśmy kolejne spotkanie, na które zaprosiliśmy, oprócz przedstawicieli aptek, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego panią Monikę Urbaniak, prezesa Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej panią Lucynę Samborską oraz pana Tadeusza Biernata, aptekarza powiatowego z ramienia tejże rady. Spotkanie odbyło się 11 lutego z udziałem wszystkich prowadzący placówki w Przeworsku. To wreszcie przyniosło spodziewany, pozytywny skutek. Zaakceptowany został nowy harmonogram i od 4 marca 2019 roku realizowane będą naprzemiennie dyżury aptek w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Bardzo istotną rolę w naszych działaniach zmierzających do rozwiązania problemu, odegrali wymienieni wyżej goście, którzy zachcieli uczestniczyć w naszych rozmowach. Właścicielom lub przedstawicielom aptek natomiast szacunek za wykazanie się odpowiedzialnością, zrozumieniem i podjęcie współpracy dla zabezpieczenia potrzeb naszych mieszkańców w tak ważnym aspekcie życia codziennego – podsumował J. Mazur.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2019-02-20 23:47:02

    Widać, ze takie małe powiaty nie mają sensu. Reforma administracji konieczna i to szybko.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Hetman - niezalogowany 2019-02-21 20:17:07

    W ramach tej reformy proponuję zlikwidować powiat jarosławski i przyłączyć do przeworskiego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    karol - niezalogowany 2019-02-23 08:52:36

    Widać są kolejne pomysły jak by tu zaszkodzić Jarosławiowi. W zamian proponuję silny powiat przeworsko-przemyski.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama