Reklama

Nad Sanem nie będzie Mieszkań Plus?

Czy w Przemyślu powstaną mieszkania w ramach rządowego programu pod nazwą Mieszkanie Plus? Na razie nic nie wiadomo. Władze miasta wciąż rozmawiają w tej sprawie.

Program Mieszkanie Plus jest jednym z głównych filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego podstawowym celem jest zwiększenie liczby w miarę tanich mieszkań dostępnych na rynku. Nowe inwestycje są realizowane w ścisłym partnerstwie z samorządami lokalnymi i spółkami Skarbu Państwa, a także inwestorami prywatnymi czy towarzystwami budownictwa społecznego. Są finansowane  z Banku Gospodarstwa Krajowego[paywall]. Program ma charakter powszechny, a to oznacza, że jest skierowany do wszystkich grup społecznych.

Bezzwrotna pożyczka

Mieszkanie Plus ma wspierać wszystkich, dla których uzyskanie własnego lokum z różnych względów jest niemożliwe. Ma także poprawić sytuację młodych rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowić podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci. O szczegółowych kryteriach przyznania mieszkania i najmu decydują samorządy. Uzupełnieniem programu są dopłaty do czynszu. Mogą z nich skorzystać rodziny słabiej uposażone. Dzięki dopłatom osoby o dochodach niewystarczających na zakup mieszkania lub opłacanie rynkowego czynszu mogą w bezpieczny i stabilny sposób wynająć lokal. Od br. dopłatami objęte są mieszkania nowe lub poddane rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z samorządami.

Reklama

Na liście miast, które zdecydowały się przystąpić do programu, jest Przemyśl. Stało się to za poprzedniej kadencji, kiedy prezydentem był Robert Choma, a nadzór nad programem sprawował jego zastępca Janusz Hamryszczak. Pod budowę wybrano plac przy ulicy Bakończyckiej. Wówczas nie było jeszcze wiadomo, kiedy rozpoczną się prace. I obecnie także nikt nic nie wie.

Miało być spotkanie...

Radny Maciej Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość) wystąpił do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna z dwoma pytaniami dotyczącymi realizacji programu Mieszkanie Plus. Miały one formę interpelacji. – Złożyłem ją, bo jestem – choć nie tylko ja – bardzo ciekawy, na jakim etapie jest ten program w naszym mieście. Pytałem o to jakieś trzy miesiące temu, pan prezydent odpowiedział, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie w tej sprawie i podjęta będzie decyzja. Do niczego takiego nie doszło, więc pytam raz jeszcze. Po pierwsze: jaki będzie termin realizacji tego programu w naszym mieście i kiedy mieszkańcy mogą się spodziewać konkretnych informacji w tej sprawie? – wyjaśnił M. Kamiński.

Reklama

Władze rozmawiają

Pod koniec maja br. prezydent W. Bakun poinformował, że wciąż prowadzone są rozmowy w tej sprawie, a przede wszystkim trwa analizowanie łącznych kosztów, które będzie musiało ponieść miasto w związku z realizacją programu. Bo „problem” Przemyśla polega na tym, że kasa z zewnątrz na program wpłynie (i to spora), ale druga strona musi zabezpieczyć wkład własny. – Już 29 marca tego roku przeprowadziłem telekonferencję z przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości SA, na czele z dyrektorem inwestycyjnym Krzysztofem Zarębskim. Pomimo zaangażowania obu stron, nadal nie zostały ostatecznie wyjaśnione wszystkie kwestie dotyczące finansowania inwestycji przez gminę Przemyśl – powiedział W. Bakun.

Jeśli nic się w tej materii nie zmieni, w ramach programu mieszkania w Przemyślu nie powstaną. Nikt wszak nie będzie czekać w nieskończoność na decyzję przemyskich władz.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ytrew - niezalogowany 2019-06-17 20:27:31

    W Przemyślu niczego nie będzie . Wyjechało już z tej umieralni 15 tyś ludzi . Niedługo blokowiska do wyburzenia . Każdy kto kończy szkołę a nie ma tatusia na urzędach , lekarza czy tzw biznesmena to ucieka z tej umieralni .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2019-06-17 20:42:40

    Nie będzie mieszkań, ale  drzewa i krzewy tak na wszelki wypadek trzeba było wyrżnąć !?! I jak to teraz wygląda ?!? Gorzej niż po przejściu trąby powietrznej czy innego tornada !!!DRZEWA I KRZEWY SPOSÓB NA WALKĘ ZE SMOGIEM - POLKI.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miastowy - niezalogowany 2019-06-17 21:09:02

    to zapewne bedzie FLAGOWE aquapark MINUS!!!! jak zwykle! mysle ze bez rozliczen bylych wladz nic tu nie bedzie!!! przemysl umarl razem z bestialsko zdewastowana zielenia miejska ktora tak cieszyla kiedys!! obecnie karlowate NIBY COS to smiech na pustej juz sali...ups miescie to jak iglaki powykszywiane pozostawione same sobie w okolicy cku.... zal ze placi sie podatki im...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama