Reklama

Nad Sanem pierwsze przymiarki do zagospodarowania bulwarów

24/12/2019 16:45

Sporo kontrowersji w ostatnich tygodniach wywołała przeprowadzona w pierwszej połowie grudnia wycinka kilkunastu drzew na przedłużeniu ulic Garbarze nad Sanem. Mieszkańcy protestowali przeciwko temu działaniu. Z kolei ratusz wyjaśnia, że to element realizacji zaakceptowanego w konsultacjach społecznych planu.

W pierwszych tygodniach grudnia pod piłami robotników Jarosławskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego padły w sumie 22 drzewa rosnące w okolicach jedynej w mieście przeprawy na Sanie. Fakt ten oburzył liczne grono mieszkańców, przerażonych faktem, że tak drastycznie uderzono w „zielone płuca miasta”, jednocześnie poddając[paywall] w wątpliwość sensowność tych działań.

Plan po konsultacji

Z prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do ratusza. Iga Kmiecik, rzecznik prasowy tutejszego urzędu miasta w pierwszej kolejności potwierdza pojawiające się w przestrzeni medialnej spekulacje – wycinka została przeprowadzano w ramach prac przygotowawczych do zagospodarowania bulwarów nad rzeką San. Jednocześnie przypomina, że miasto podjęło wysiłek bardzo szerokich konsultacji społecznych dotyczących projektu przedsięwzięcia. – W dniach 5 i 6 maja 2018 roku na jarosławskim Rynku odbywały się konsultacje społeczne dotyczące koncepcji projektowych zagospodarowania bulwarów nad Sanem – przypomina I. Kmiecik. –Wzięło w nich udział 470 osób. 443 stwierdziły, że akceptują prezentowaną koncepcję, 25 osób akceptowało ją, lecz zgłaszało swoje uwagi, a 2 osoby nie wyraziły akceptacji dla przedstawionej koncepcji – prezentuje wyniki.

Reklama

Ratusz kontra obywatele

Warto dodać, że zagospodarowanie bulwarów nad Sanem to przedsięwzięcie zapowiadane od kilku lat. Sama koncepcja ma swoich przeciwników i zwolenników. UM przekonuje, że po przeprowadzeniu inwestycji Jarosław zyska nową przestrzeń rekreacyjną, ale i reprezentacyjną. Do wielu przemawia zapowiedź, że miejskie imprezy zostałyby przeniesione w to miejsce z płyty Rynku. Innym nie podoba się ingerencja w tereny zielone, zastanawiają się, czy obecny drzewostan nie mógłby zostać wkomponowany w projekt, a zapewnienia Ratusza, że wycinka drzew powiązana jest z nasadzeniami zastępczymi, ich nie przekonują. Na razie zagospodarowanie bulwarów to inwestycja wciąż znajdująca się w fazie początkowej, a z ocenami wypadałoby poczekać do jej zakończenia. Sprawa wycinki drzew tworzy jednak ciekawą przestrzeń do dyskusji o odpowiedzialności obywateli i samorządu. Otwartym pozostaje bowiem pytanie, czy owa wycinaka bardziej obciąży ratusz, który „targnął” się na zieleń, czy może jednak mieszkańców, którzy swoją szansę na zgłoszenie sprzeciwu (zorganizowaną w sposób rzetelny, a na tle ościennych gmin wręcz wzorcowo) przespali.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2019-12-24 18:41:31

    Jakość życia ludzi i zwierząt zależy od środowiska naturalnego, dlatego każde drzewo jest ważne !!! Niszcząc drzewa niszczymy nasz układ nerwowy i oddechowy, bo potrzebujemy tlenu !!! To co robimy z Naturą, robimy też sami z sobą, bo przecież żyjemy w symbiozie !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2019-12-24 18:52:40

    ''Martwe drzewo nie oddycha już dla nasPo prostu się przewraca zupełnie bez krzykuI wszystkim się wydaje że nie ma problemuBo nie skarży się i umiera po cichuMożna jeszcze długo mówić na ten tematI szkoda tylko, że tak banalne prawdyMimo że przecież dotyczą nas wszystkichNie docierają do tej politycznej bandy''YOUTUBE.COM - DEZERTER - OSTATNIA CHWILA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Oyy - niezalogowany 2019-12-24 19:05:58

    To nie pal w centralnym

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama