DJ Rafał Błachut został laureatem tegorocznej Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla. Jest ona przyznawana za wybitne działania w dziedzinie szeroko pojętej kultury. Zwycięzca otrzymał list gratulacyjny i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
W tym roku wpłynęło 5 zgłoszeń do tej nagrody. Jeden wniosek został odrzucony z powodów formalnych. Wyboru dokonała w tajnym głosowaniu komisja w składzie: prezydent Wojciech Bakun, przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, radni Jerzy Krużel i Grażyna Stojak, kierownik biura prezydenta miasta Maciej Wolański, naczelnik wydziału promocji[paywall] i kultury Janusz Łukasiewicz oraz Krystyna Maresch-Knapek – prezes zarządu Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum” jako przedstawiciel laureata nagrody za rok ubiegły.
Rafał Błachut został doceniony za „całokształt działalności twórczej w upowszechnianiu kultury; aktywizację życia kulturalnego mieszkańców; wzbogacenie oferty kulturalnej, w szczególności kierowanej do młodych ludzi; wieloletnią działalność w zakresie animowania kultury oraz budowania pozytywnego wizerunku miasta”.
Doroczna Nagroda Miasta Przemyśla przyznawana jest od 1991 r. Zgodnie z regulaminem, nagrody otrzymują osoby i instytucje za wybitne działania w dziedzinie szeroko pojętej kultury, m.in. za: dokonania twórcze, artystyczne i naukowe, ochronę dziedzictwa narodowego, upowszechnianie kultury, aktywizację życia kulturalnego mieszkańców oraz budowanie pozytywnego wizerunku miasta poprzez dokonania z zakresu kultury. Nagrodzone dokonania mogą dotyczyć minionego roku lub całokształtu działalności.
W ostatnich edycjach otrzymali ją: Piotr Huget – choreograf i instruktor tańca, uhonorowany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”; Piotr Szelążek – nauczyciel muzyki, twórca Młodzieżowych Warsztatów Muzyki Chóralnej, dyrygent chóru Vox Iuventum; prof. dr hab. Jerzy Motylewicz – naukowiec, dydaktyk, popularyzator historii i kultury miasta Przemyśla; Wiktor Dżochowski – artysta plastyk, jeden z bardziej rozpoznawalnych twórców w dziedzinie malarstwa, rzeźby i rysunku; Piotr Jop – tancerz, choreograf i animator kultury; a w ubiegłym roku Towarzystwo Dramatyczne „Fredreum” – wielokrotnie nagradzany, najstarszy w Europie teatr amatorski, który w minionym roku obchodził 150-lecie powstania.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Gratuluję! Po trzykroć. Bezczelności, kumoterstwa do granic możliwości i zrobienia w Królewskiego Miasta Przemyśla diascopolowego przysiółka. Pani Krysiu, panie Jurku - wstyd. Bo całą resztę komisji jestem w stanie zrozumiec. Panie Bakun - nie wstyd panu? Idziesz pan po trupach. Takiego bagna w tym mieście nigdy nie było. Zastanawiam się jak czuja sie ludzi kultury z Przemyśla? prawdziwi ludzie kultury, a nie koleś który odtwarzał cudzą muzykę na zakrytym lodowisku i mizernie miksował kawalki "usiasiusia" pod mostem kolejowym.
https://www.youtube.com/watch?v=o9LzNtpjhV0
Dużo tam jeszcze zostało do rozdania kolegom? Temu wybitnemu artyście z pewnością się należy
"Teraz ku..wa my" - to motto chyba najlepiej wpisuje sie w obecną kadencje prezydenta. To juz nawet nie jest śmieszne. Bez ograniczeń, bez zahamowań, bez samokrytyki, najlepszy przykład kolesiowstwa., bo jak inaczej interpretować nagrodę dla kolegi ze sztabu wyborczego? Wstydu nie macie!!!! Jakie były pozostałe kandydatury? Jakie wybitne osiągnięcia ma p. Błachut? Didżejowanie nazywacie KULTURĄ? Czy to miasto już aż tak nisko upadło? Kto będzie następny?
Co to za parafian nie znam człowieka, koleś któregoś z tego towarzystwa bo widać kto gratulacje składa żenada i przedszkole .
No i najważniejsze nauczyciele nagród nie dostali by dla swoich było , ludzi na bezpłatne urlopy się wysyła by utrzymać miejsca pracy a tu przy rozdawnictwo.
Ciekawe za co zapłacili temu członkowi zarządu Zmieniamy Przemyśl tą nagrodą?
Takie "jaja"tylko w Przemyslu,weż facet oddaj ta nagrode o ile masz odrobine honoru
Oddaj człowieku te pieniądze komuś z prawdziwej kultury. Bakun, odejdź, przeproś i wróc lać beton w Irlandii, żeby swoją gębą nie psuć nam - mieszkańcom Przemyśla - więcej krwi.
Już od dłuższego czasu widoczne jest na każdym kroku,ze zarówno te władze jak też poprzednie straciły kontakt z ludzimi kultury a nawet inteligencją jaka jeszcze pozostała w naszym mieście.Loty były co raz niższe aż do wylądowania w błocie i radosne w nim sie taklanie.Nie stawiajmy wiec poprzeczki zbyt wysoko ponieważ nawet ta wyjatkowo nisko ustawiona jest barierą nie do przejścia.Przykre jest to ,że tworzy sie w naszym miescie opiniotwórcza reprezentacje na poziomie kongregacji kupieckiej jak też ich ulubinej formy życia kulturalnego.Dodajmy jeszcze do tego rekonstruktorów z ich ideologia i zupa jest ugotowana. Niestety ale prawie wszystkim mieszkańcom nie smakuje.
Przecież to koledzy wiadomo wygrał bo jest najlepszy
Jak to dziś przeczytałem to myślałem, że to jest żart a to jest DRAMAT w dziedzinie szeroko pojętej kultury
Avicii,Daft Punk,Armin Van Buuren,David Guetta to też DJ,wylaczcie TVP i otworzycie uszy na muzykę i może zrozumiecie że można być artystą tworząc utwory jak wyżej wymienieni. Gratulacje Panie Rafale
Teraz to pajacowo zajmować się będzie polskością szkoły w Mościskach i polonizacją tego miastaZ drewnianą szabelka na kocie zaatakował już główny harcownik robiacy za radnego naszego miasta
Ja jebe....ale wstyd! Przemyśl to jednak ciemnogród!
to jest kumoterstwo żp które blokuje komentarze pod niewygodne artykuły wobec partii rządzącej , a przy każdej sposobności atakuje władze PRZEMYSLA, może artykuł na temat mianowanego prezeza w Rzeszowie i w Stalowej , bądź o zasłużonym dyrektorze WORDU, a może obsadzanie dyrektorów w szpitalu
Przecież "pieniądze nie rosną na drzewie" - a tu "pyk" - 10 tysi dla kolesia. A nauczyciele bez nagród i dodatków, mzk tonie, na nic nie ma pieniędzy, ale dla swojaków zawsze się wyskrobie...
Szukam i szukam i nie widzę ani jednego artykułu któego nie można skomentować, ŻP pisze o powiatach starego województwa przemyskiego człowieniu od zawsze do którego Rzeszów i STalowa nie nalezą więc musisz szukać w innej gazecie o nich informacji ale skad masz wiedziec skoro pewnie żadnej gazety nie czytasz. A o wordzie i szpitalu było kilka razy więc każdy twoj z tyłka wyssany argument wali w próżnie. Ale to jest ciekawe dlaczego uwazasz że ten tekst o tym że dj dostał nagrode od prezydenta atakuje we władze Przemyśla. Sugerujesz jakieś nieuczcicwe praktyki? Ciekawe.
Hm, miałemnie zabierać głosu w mało ważnej sprawie bo ani ten Bakun ani jakiś DJ to nie moja bajka, mogliby by być moimi dziećmi. Mogę jedynie skwitować słowami mojego solidarnościowego pokolenia "skumbrie w tomacie , skumbrie w tomacie, chcieliście Kukiza, no to go macie, skumbrie w tomacie, pstrąg." No cóż Przemyśl jest jedyną mieściną w Polsce, obecnie już zadupiem gdzie obdarzono pełnym zaufaniem kogoś z Kukiza 15, z czego ten wielki polityk był niezwykle dumny a za kilka miesięcy nastąpił cud, nagle ani Kukiza w sejmie ani w przemyskiej radzie, prys iskierka zgasła. Kukiz cudem z kilkoma pretorianami przykleił się do partyjki z nazwy chłopskiej czyli dawnego ZSL, zaś Bakun czując pismo nosem czmychnął kilka miesięcy wcześniej i po kilkakrotnych zmianach decyzji w sprawie startu na prezydenta Wolnego i Królewskiego m. Przemyśla ostatecznie wystartował i wysoko ( 75 : 25) wygrał z Hamryszczakiem, więc o co przemyski suwerenie,, wyborco chodzi, pamiętam ten wieczór wyborczy, ogólną euforię i jedno :Wojtek, Wojtek, Wojtek. Czyli co, już macie Wojtka dosyć? Czy wielu krzyczących wtedy i skaczących z radości teraz nie atakuje swojego męża opatrznościowego na tym forum i przy każdej innej okazji. Czy jako suweren wybierając nie wiedzieliście że Wojtek nie jest totalnie przygotowany do pełnienia funkcji mera, teraz się uczy podobnie jak ta w dużej części kukuzowa rada, ale czy na naukę nie jest nieco za późno. No cóż gratulując wyboru zacytuję swoje stałe motto "jacy wyborcy taka" wadza", jaki pan taki kram. Osobiście czekam na wykoszenie trawy, chwastów, pokrzyw na naszym dużym podwórzu pomiędzy Kopernika - Boh. Getta-Rokitniańska, trawa już po pas a odpowiedzialni z koszenie PGM nie kwapi się do koszenia, co na to mer Bakun i nowy prezes z jego nadania Zbysio Czekierda. Zbyszek to blisko twojej siedziby , trawa po pas, nie przesadzam.
To jest skandal i sprawą należy zainteresować CBA! Niech sprawdzą procedury, w końcu to kolesie z jednej partyjki, a jeden drugiemu przyznał 10.000 PLN! To jest skandal! Dla wielu osób to są półroczne dochody, a tutaj po prostu im się należało!
Redakcja tu postąpiła mocno nierzetelnie - to nie jest nagroda za odtwarzanie muzyki (a już na pewno nie „usiasiusia pod mostem kolejowym” - bylem tam i grana tam była świetna muzyka elektroniczna - głównie techno - zanim w ogóle wróciła moda na ten gatunek).To nagroda za organizowanie wielu wydarzeń - nie tylko związanych z muzyką elektroniczną, ale też np. organizowanych razem z lwowskim stowarzyszeniem Dzyga trzech polskich edycji festiwalu Fort Missia. Do tego wspomniane San Night, dwie edycje Roof Party na dachu Muzeum Narodowego, Castle Party w Wiosce Fantasy w Kunkowcach, Festiwal Kolorów i Festiwal Foodtruckow.Kandydatura Rafała Blachuta do tej nagrody pojawiła się już w 2016 lub 2017 roku (można sprawdzić w Urzędzie), ale za kadencji Chomy miasto miało - mówiąc wprost - daleko gdzieś działania kulturalne adresowane do młodych ludzi. Do tego stopnia, że poza jakims jednorazowym wsparciem ze strony Związku Gmin Fortecznych, na jedną z edycji Fort Missia, żadna z wspomnianych wyżej imprez nie doczekała się ani grosza publicznych dotacji. Jedna z imprez organizowana była w Wiosce Fantasy tylko dlatego, że Urząd Miasta przez ponad miesiąc nie był w stanie odpowiedzieć na prośbę o bezpłatne użyczenie na Noc Muzeów Przemyskich Podziemi.W tej sytuacji każdy, kto pomagał Rafałowi w organizacji tych wydarzeń, zupełnie nie dziwi się też jego zaangażowaniu w pomoc w kampanii Bakuna.A nagroda? Należała mu się już trzy lata temu. Kto wie, gdyby ją wtedy dostał, gdyby miasto wspierało wtedy jego działania, może mielibyśmy już duży liczący się w Polsce festiwal muzyki elektronicznej i może Bakun nie doszedłby do władzy, głównie za sprawą głosów 20-40 latków którzy zwyczajnie przegłosowali księży, zakonnice, stowarzyszenia rodzin katolickich i urzędników ????
@and czy inny macieju o czym ty piszesz. Nie potrafisz odróżnić kometarza pana djbobo od tekstu redakcji? w kometarzu ktos napisał o "usiasiusia" pod mostem kolejowym nie w artykule gazety. Jakbys przeczytel tekst który komentujesz to nie pisałbyś jak jakiś idiota, bo akurat REDAKCJA wyjasniła za co przynznano nagrode.
Może i za paywallem wyjaśniła, w tytule ja i 95% ludzi widzi tylko „didzeja” i hejt z tego powodu ;pUsiasiusia to już była polemika z tezami w komentarzach a nie w artykule.
Grzesiu zjedz snikersa.Pis to jednak stan umysłu
Kto to jest ten Dj? Mieszkam w Przemyślu od urodzenia i pierwsze słyszę.
Bo to jest taki kumpel od Bakuna, ten sam polot
Czytając komentarze wyżej już chyba nikt nie ma wątpliwości, że powstała nad Sanem PiSowska farma trolli ????
And - Od kiedy słowo didżej jest obraźliwe?
https://m.youtube.com/watch?v=PdJUT0T2zA8
Nie jest obraźliwe, ale za didżejowanie nikt nagród nie przyznaje. Nawet na oficjalnej stronie miasta jest wyraźna informacja, że to nie nagroda za bycie didżejem (jak sugeruje tytuł):był organizatorem wielu wydarzeń muzycznych kierowanych do młodych mieszkańców Przemyśla, m.in. „Push The Tempo” w klubach Forteca i Tunel, „San Night” pod mostem Orląt, „Roof Party” na dachu muzeum w Przemyślu, „Castle Party” w Wiosce Fantasy w Kuńkowcach, „Przemyska Eksplozja Kolorów” oraz Festiwal z muzyką elektroniczną w przemyskim amfiteatrze. Pan Rafał współorganizował również przemyskie Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Niesamowity Dzień Dziecka, Festiwal Fort Missia na forcie „Borek” w Siedliskach. Wszystkie te wydarzenia cieszyły się sporą popularnością i zbierały znakomite recenzje, przyczyniając się nie tylko do promocji kultury klubowej ale i poprawy oferty kulturalnej oraz wizerunku miasta w oczach młodych ludzi. Dzięki jego pomysłom i zaangażowaniu w naszym mieście gościły największe gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny klubowej.Jest także bardzo zaangażowany w działalność społeczną, brał aktywny udział nie tylko we wspomnianych już wydarzeniach, które sam inicjował, miał też wielki wkład w budowanie współpracy z innymi stowarzyszeniami i instytucjami m. in. Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, Młodzieżowym Domem Kultury. Przyczynił się do współpracy kulturalnej z Ukrainą, której przejawem były m. in. polskie edycje festiwalu Fort Missia na fircie Borek w Siedliskach.
Niby Miasto szuka oszczędności : trawniki zarastają na potęgę , cmentarz brudny , kwiatowe łąki które miały być ozdobą miasta chyba odpłynęły a tu lekką ręką 10 000 zł" Wielkiemu ARTYŚCI "- wstyd!
Gratuluję! Po trzykroć. Bezczelności, kumoterstwa do granic możliwości i zrobienia w Królewskiego Miasta Przemyśla diascopolowego przysiółka. Pani Krysiu, panie Jurku - wstyd. Bo całą resztę komisji jestem w stanie zrozumiec. Panie Bakun - nie wstyd panu? Idziesz pan po trupach. Takiego bagna w tym mieście nigdy nie było. Zastanawiam się jak czuja sie ludzi kultury z Przemyśla? prawdziwi ludzie kultury, a nie koleś który odtwarzał cudzą muzykę na zakrytym lodowisku i mizernie miksował kawalki "usiasiusia" pod mostem kolejowym.
https://www.youtube.com/watch?v=o9LzNtpjhV0
Dużo tam jeszcze zostało do rozdania kolegom? Temu wybitnemu artyście z pewnością się należy