W ubiegłą niedzielę ogłoszono wyniki konkursu na pisankę wielkanocną, który od lat organizuje Centrum Kulturalne w Przemyślu. Jego celem jest kultywowanie tradycji ludowych związanych z obrzędami wielkanocnymi i promowanie twórców z terenów powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, przeworskiego i rzeszowskiego.
Jury konkursu w składzie: dr Małgorzata Dziura – etnograf (MNZP), dr Helena Piaskowska –artysta plastyk (CK) oraz Krystyna Trojanowska – folklorystka po obejrzeniu 33 prezentacji pisanek zgłoszonych w trzech kategoriach przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.
W kategorii batikowej pierwszą nagrodę otrzymała Anna Kowalów z Kalnikowa, natomiast wyróżnienia przypadły[paywall] Teresie Mazur z Reczpola i Karolinie Kowalczyk z Pruchnika.
W kategorii technika drapana pierwszą nagrodę otrzymała Krystyna Mazur z Przemyśla, natomiast dwie równorzędne drugie nagrody jury przyznało Justynie Kowalczyk z Pruchnika i Ewie Kasprzyk-Oleszczuk z Siedlisk. Trzy równorzędne nagrody w tej kategorii przyznano: Joannie Rumińskiej z Orłów, Janinie Paszko z Pawłokomy i Ewie Szybiak z Drohobyczki.
Trzecią ocenianą kategorią były technika współczesna i w niej dwie równorzędne drugie nagrody otrzymały: Zofia Sokół z Gniewczyny Łańcuckiej i Ewa Żurawska z Drohobyczki.
W trosce o sukcesję artystycznego rękodzieła w konkursie jest też czwarta kategoria „Mistrz- uczeń”, która promuje przekazywanie tradycji młodszym. W niej cztery równorzędne nagrody otrzymali: Anna Kowalów i Mikołaj Kowalów z mistrzem Anną Kowalów z Kalnikowa (rodzina), Maja Wojdyło ze Świebodnej z mistrzem Magdaleną Wojdyło oraz Klaudia Kowalczyk z mistrzem Małgorzatą Kowalczyk z Pruchnika.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

fot.Jacek Szwic
Nagrodzone pisanki autorstwa Anny Kowalów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze