Reklama

Najpierw był list intencyjny. Teraz jest wola. Kiedy tanie mieszkania?

12 marca 2021 r. prezes Krajowych Zasobów Nieruchomości Bartłomiej Druziński oraz władze Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki ogłosili wspólnie wolę utworzenia społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM). Dzięki powołanej spółce będzie możliwa budowa kilkuset nowych mieszkań na obszarze tych gmin. Budowa lokali na wynajem dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają możliwość opłacania czynszu.

24 listopada 2020 r.w przemyskim magistracie odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy w nadsańskim mieście 160 lokali w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla rozwoju”.

Ceremonii towarzyszyła chyba rekordowa[paywall] wówczas liczba posłów. Obecni byli posłowie PiS: Teresa Pamuła, Marek Kuchciński i Tadeusz Chrzan. Był poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Rząsa, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, przewodniczący RM w Przemyślu Maciej Kamiński.

Gośćmi gospodarza spotkania – prezydenta miasta Przemyśla Wojciech Bakuna – byli wówczas także minister odpowiedzialny za sprawy samorządu terytorialnego Michał Cieślak oraz wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka.

Była to już druga przymiarka władz Przemyśla do wybudowania w mieście „tanich” mieszkań. Pierwsze podejście w ramach programu „Mieszkanie Plus” zakończyło się fiaskiem.

Miasto wycofało się ze współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju Nieruchomości SA. Nie wiadomo było wówczas, kto – w ramach współpracy KZN i UM w Przemyślu – mieszkania wybuduje.

Procedury wyłonienia wykonawcy miały się rozpocząć w br. W pierwszym etapie mieszkań miało powstać ok. 90, a docelowo 160. Wybudowane miały zostać na jednej z działek przy ulicy Bakończyckiej.

Łącznie 360 mieszkań?

Na razie nie wiadomo, które ze spotkań jest wiążące. Czy wola przystąpienia do SIM, wyrażona m.in. przez władze miasta Przemyśla, jest kolejnym etapem starań o budowę tanich mieszkań w nadsańskim grodzie, którego zaczątkiem był ów list intencyjny?

Czy też to zupełnie inny pomysł na powstanie lokali przy ul. Bakończyckiej. A może trzeba zsumować wspomniane 160 mieszkań zadeklarowanych przy parafowaniu listu intencyjnego ( z 24 listopada ub. r.) z obecną (z 12 marca br.) wolą wybudowania ponad 200 mieszkań?

Wówczas dałoby to ok. 360 nowych, tanich lokali. W każdym razie rodziny, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, czekają na tanie lokum.

Reklama

Mieszkania dostępne dla wszystkich

– Polska potrzebuje mieszkań dostępnych dla wszystkich, także dla tych mniej zamożnych. Odpowiedzią na tę potrzebę są społeczne inicjatywy mieszkaniowe, opierające się na współpracy między samorządami a administracją rządową. Przygotowaliśmy inicjatywę, w ramach której oferujemy wymierną pomoc finansową – powiedział podczas spotkania wicepremier J. Gowin.

Wedle przekazanych informacji, na gruntach o łącznej powierzchni ok. 6,9 ha może zostać wybudowanych ok. 600 mieszkań. Każdy z samorządów, zamierzających tworzyć SIM – za pośrednictwem prezesa KZN – wystąpi do ministra rozwoju, pracy i technologii z wnioskiem o jednorazowe wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) w wysokości do 3 mln zł.

Spółka SIM Południe będzie dysponować kapitałem w wysokości 15 mln zł. Po przygotowaniu przez SIM konkretnych inwestycji mieszkaniowych tworzące tę spółkę gminy będą mogły otrzymać z RFRM kolejne bezzwrotne dofinansowanie – do 10 procent kosztów inwestycji, która realizowana będzie na ich obszarze.

Reklama

W Przemyślu około 200 lokali, w Medyce – 45

Z wstępnych szacunków wynika, że w Przemyślu przy ul. Bakończyckiej ma powstać  200, a w Medyce 45 lokali.

– W naszym mieście w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej w pierwszym etapie powstanie ponad 200 mieszkań, które mają być przede wszystkim przystępne cenowo. Myślę, że nikomu nie trzeba udowadniać, jak bardzo są one potrzebne młodym ludziom, którzy często emigrują z takich miast jak Przemyśl, Sanok czy Mielec do dużych miast w poszukiwaniu pracy, a dzięki tej inicjatywie także ci młodzi ludzie będą chętniej u nas zostawać, tutaj pracować i zakładać swoje rodziny – powiedział prezydent W. Bakun.

Reklama




mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Oj - niezalogowany 2021-03-22 18:16:51

    I co dalej?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2021-03-22 18:22:26

    Jajo

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Oj - niezalogowany 2021-03-22 18:39:05

    W punkt

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama