Reklama

Namalowali historię na murze

15/05/2016 11:00

Uczniowie Zespołu Szkół w Birczy zakończyli właśnie udział w projekcie „Namaluj historię!”, który został wyróżniony w ramach projektów lokalnych Fundacji PKO Banku Polskiego.

Jego celem było zachęcenie uczniów do poznania dziejów swojej małej ojczyzny. Głównym pomysłodawcą i realizatorem był nauczyciel historii Grzegorz Piwowarczyk. W realizację projektu zaangażowani byli także: Marta Kostka (koordynator), Alicja Wilczek, Dorota Mazurek, ks. Bożydar Sztank, Maciej Szadkowski, Mariusz Dorociak oraz uczniowie z koła historycznego.

Na realizację projektu złożył się cały szereg różnych działań. Najpierw przygotowano[paywall] materiały dotyczące położenia przyrodniczego i historycznego Birczy, jej mieszkańców, najważniejszych wydarzeń z historii oraz legend i ciekawostek związanych z tą gminą. Odbyły się również warsztaty edukacyjne oraz konkurs wiedzy dla uczniów z całej gminy. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia było wykonanie muralu, który został umieszczony na budynku szkoły.

Reklama

Uroczyste podsumowanie projektu i odsłonięcie muralu odbyło się 12 maja. Połączone było z wręczeniem nagród laureatom I Gminnego Konkursu Historycznego „Bircza i jej dzieje”, który honorowym patronatem objął wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola.

Mural odsłonili: Beata Fedyk – dyrektor oddziału Banku PKO BP, Czesława Pankiewicz – dyrektor Zespołu Szkół w Birczy, Grzegorz Piwowarczyk – prezes stowarzyszenia „Tworzymy lepszą przyszłość” działającego przy Zespole Szkół w Birczy oraz Eliza Jakóbiak – przewodnicząca szkoły.

Reklama

– Mural jest pewną syntezą historii Birczy, taką minimalistyczną encyklopedią najważniejszych dat, wydarzeń, nazwisk, legend ujętych hasłowo – mówiła podczas podsumowania M. Kostka. Zwróciła również uwagę, że historia Birczy obfituje w wiele wydarzeń niezwykle ciekawych, wzniosłych i tragicznych.


 

Laureaci konkursu „Bircza i jej dzieje”.

 

Szkoły podstawowe: 1. Aleksandra Sowa – SP Bircza, Julia Michałkiewicz – NSP Kuźmina, 2. Aleksandra Stasiowska – SP Bircza, Filip Hajduk – NSP Kuźmina, 3. Katarzyna Madej – SP Leszczawa Dolna, Izabela Przeszło – SP Sufczyna. Wyróżnienia: Magdalena Pogorzelec – SP Leszczawa Dolna, Jan Słowiński – SP Bircza, Katarzyna Brzeżawska – NSP Kuźmina.

Reklama

Gimnazja: 1. Marek Karbowniczyn, 2. Magdalena Karbowniczyn, 3. Magdalena Brodzicka (wszyscy Gimnazjum w Birczy).

Szkoły ponadgimnazjalne: 1. Gabriela Muc, 2. Dorota Bednarz, 3. Patrycja Sokołowska, Gabriel Zieliński (wszyscy Liceum Ogólnokształcące w Birczy).
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama