– Nie tyko policja, ale i my musimy być czujni w domach, zwracając uwagę na swoje dzieci, żeby nikt nie wpadł w to bagno – mówił radny Stanisław Chrobak podczas dyskusji na temat bezpieczeństwa na terenie gminy Bircza. Temu tematowi poświęcona była marcowa sesja rady gminy.
Jak podał komendant miejscowego posterunku policji, aspirant sztabowy Krzysztof Urban, w 2015 r. funkcjonariusze z Birczy wszczęli 57 dochodzeń, a na terenie gminy odnotowano 70 przestępstw. Wśród nich najwięcej dotyczyło kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu[paywall] (15), kradzieży z włamaniem (11) oraz z ustawy o narkomanii (10). Ponadto odnotowano m.in. 6 kradzieży, 4 oszustwa, 5 przestępstw przeciwko rodzinie, 2 przestępstwa gospodarcze, 1 rozbój i 1 usiłowanie rozboju.
Z przedstawionego sprawozdania wynika, że ogólna wykrywalność przestępstw wyniosła 81,4 proc., a w przypadku przestępstw kryminalnych – 76,6 proc. W roku 2015 r. birczańscy policjanci ustalili sprawców 7 włamań, zatrzymali sprawcę usiłowania rozboju oraz przyczynili się do ustalenia trzech sprawców rozboju w Rudawce.
Ponadto w wymienionym okresie funkcjonariusze ujawnili 262 wykroczenia. Nałożono 107 mandatów karnych, w 63 przypadkach sporządzono wnioski o ukaranie do sądu. 26 razy odstąpiono od skierowania wniosku o ukaranie, a 66 sprawców wykroczeń pouczono. Policjanci zatrzymali 12 dokumentów prawa jazdy i 32 dowody rejestracyjne. Pracowali również na miejscu 34 kolizji drogowych.
W 2015 roku policjanci posterunku w Birczy przeprowadzili 397 interwencji, w tym 98 interwencji domowych oraz 14 związanych z przemocą w rodzinie zakończonych sporządzeniem „ Niebieskiej karty”.
– Mieszkańcy Birczy skarżą się, że brakuje patroli policjantów w mundurach. Zaczynają się ciepłe dni. Ławeczki niedługo nie będą się nadawać do użytku: będą pooblewane piwem, pod nimi będzie mnóstwo puszek – mówił radny Artur Buczek. Komendant odpowiedział, że policjanci z posterunku w Birczy w miarę możliwości etatowych służą w miejscach i w porach najbardziej zagrożonych. Zauważył, że kilka osób otrzymało już szereg mandatów oraz wyroków skazujących na prace społeczne, ale to nie zmieniło ich zachowania.
Radny Stanisław Chrobak zwrócił uwagę na inny problem. – Narkotyki zawitały do Birczy. To jest niepokojące. Wcześniej o tym słyszeliśmy w sąsiednich ginach, ale Bircza pozostawała taką wolną wyspą. Teraz te narkotyki dotarły do nas. Musimy być bardzo czujni. Nie tyko policja, ale i my musimy być czujni w domach, zwracając uwagę na swoje dzieci, żeby nikt nie wpadł w to bagno – mówił.
Podczas sesji sprawozdanie przedstawił również komendant gminny OSP w Birczy Andrzej Atamańczuk. W 2015 r. na terenie gminy OSP interweniowała 182 razy. Najwięcej, bo 103, podczas pożarów. Spośród nich 63 przypadki dotyczyły pożarów traw, a 34 – budynków. – Sześć dotyczyło innych miejsc. Jeśli chodzi o pożary traw, odnotowaliśmy wzrost o prawie 50 procent – mówi A. Atamańczuk.
37 razy strażacy interweniowali ze względu na zagrożenie ze strony gniazd szerszeni i os (rok wcześniej było ich zaledwie 3). W ubiegłym roku OSP w Birczy wyjeżdżała cztery razy poza teren gminy: dwukrotnie do Piątkowej i Załazka w gminie Dubiecko. Brała także udział w akcji ratowniczej w ogromnym pożarze garaży przy ul. Mariackiej w Przemyślu.
Jednym z większych pożarów, jakie zdarzyły się na terenie gminy, był pożar składowanego siana na terenie byłego PGR-u w Łodzince Dolnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak narkotyki były w Barczyk to jeszcze tej gazety nie bylo
Jak by sie rodzice w koncu zainteresowali swoimi dziecmi a nie pili pod pomnikiem to moze bylo by inaczej
Gówno warty artykuł ... albo narkotyki albo alkohol nie potrafią sobie poradzić z pijanymi kierowcami w naszym kraju ale wiadomo statystyki trzeba poprawić łatwiejszym gównem czyli użytkownikami ... nikt jeszcze nie wygrał z narkotykami i nie wygra .
Haha ta policja nawet nie potrafi dowieść kto podpalił trawę w jakiejś miejscowości pomimo tego że wiadomo do kogo działka należy, a wioski takie jak Brzuska, Jasienica, Sufczyna, Malawa czy Lipa nie mają tylu mieszkańców co Przemyśl... Pożarów traw w naszej Gminie rocznie jest ponad 100 i policja jakoś nigdy nie mogła ustalić kto był podpalaczem, a oni chcą walczyć z narkotykami... Niezłe jaja!! :D
Jak narkotyki były w Barczyk to jeszcze tej gazety nie bylo
Jak by sie rodzice w koncu zainteresowali swoimi dziecmi a nie pili pod pomnikiem to moze bylo by inaczej
Szukajcie az znajdziecie