Reklama

Nauczyciele: Zatrzymajcie lawinę kłamstw, przestańcie szczuć!

10/04/2019 20:00

W mieście stanęły prawie wszystkie szkoły, choć nie wszyscy nauczyciele przystąpili do strajku. Środowisko ma poczucie, że jeśli teraz nie zdoła wywalczyć poprawy swojej sytuacji, nie uda się tego zrobić już nigdy. I nie chodzi tylko o pieniądze.

Szkoły podstawowe w mieście 8 kwietnia świeciły pustkami. Tylko w jednej – SP nr 7 – nauczyciele nie strajkują, a zajęcia odbywają się normalnie. W pozostałych placówkach przy wejściu pracują komitety strajkowe, a dyrekcje zorganizowały opiekę nad uczniami, których rodzice zdecydowali się w ten dzień posłać do szkoły. Jest ich garstka, w sumie mniej niż 100, na ogólną liczbę dochodzącą do 3500. – To dowód na to, że rodzice rozumieją nasz protest – uważają nauczyciele[paywall] . Ci, z którymi rozmawialiśmy, podkreślali, że nie spotkali się z negatywnymi reakcjami rodziców, choć trochę się tego obawiali. W rozmowach ze strajkującymi przewijają się dwa motywy: pierwszy to istniejący w ogólnopolskim przekazie postulat płacowy, drugi to poczucie zaszczucia i bezsilności wobec wszechobecnych przekłamań dotyczących ich zawodu. – Tak nas cenią, jak nam płacą – słyszymy od jednej z nauczycielek, która woli pozostać anonimowa.

Nauczyciele walczą o godne zarobki, ale nigdy nie mówią wyłącznie o pieniądzach. Tak naprawdę postulatu podwyżki o 1000 złotych nie usłyszeliśmy ani razu, a kwoty pojawiające się w narracji strony rządowej, określające zarobki nauczycieli na poziomie 8000 tys., oni sami traktują jako całkowitą abstrakcję. Irytuje ich przede wszystkim piramida kłamstw rosnąca wokół ich pracy. – Ja jestem przeciwny strajkowi, wolałbym teraz uczyć dzieciaki, ale kiedy słyszę te bzdury, o których mówi rząd i które powtarzają media, a ludzie w nie wierzą, nie mogę siedzieć bezczynnie, więc strajkuję, choć nawet nie należę do ZNP – mówi wuefista z jednej z jarosławskich podstawówek. Gdy pada pytanie o to, o jakie kłamstwa chodzi, nauczyciele wyliczają, że pieniędzy, o których mowa w oficjalnych wyliczeniach, nigdy nie widzieli, że ich pensje rzadko dobijają do 3 tysięcy na rękę, że to osławione 18-godzinne pensum to fikcja nieprzystająca do rzeczywistości, bo naprawdę pracują o wiele dłużej, a wiele spraw szkolnych załatwiają np. w weekendy. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bo – jak podkreślają – w szkole wiele jest problemów, o których szerzej nie mówi nikt. – Dlaczego nikt nie mówi o nauczycielach, którzy łatają etaty w kilku szkołach, a na same dojazdy często przeznaczają znaczny odsetek pensji? – zapytują. Takich kwestii jest więcej. Należy do nich choćby odchodzenie od zawodu, o którym mówi się w stolicy. – MEN twierdzi, że reforma nie pociągnęła za sobą zwolnień, ale nikt nie wlicza w te statystki nauczycieli, którzy dostali na przykład 2 godziny i sami zrezygnowali z pracy – wyjaśniają. Mają jednak poczucie, że to głos wołającego na pustyni, dlatego strajk i to jeszcze strajk w tym konkretnym terminie, jest dla nich tak ważny.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-04-10 20:22:28

    Kłamstwo to początek końca prawdziwie ludzkiej kultury.W świecie demokracji jest aktem gorszącym i szokującym.Kłamca jest wykluczany i to na stałe z życia nie tylko publicznego.Natomiast kłamstwo we wszystkich systemach totalitarnych  jest postacią dobrze znaną i zwyczajną we wszystkich dziedzinach funkcjonowania tych systemów i uprawiane jest na wiele sposobów mające na celu zobojętnienie a nawet znieczulicę wrażliwości moralnej. Takie kłamstwo zawsze ale to zawsze prowadzi do tragicznego upadku struktur opartych na kłamstwie 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Nn - niezalogowany 2019-04-10 20:31:45

    Pozwalniac tych nierobow  tyle miesiecy maja wolnego i malo im tylko uczniowie na tym cierpia 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    czarny - niezalogowany 2019-04-10 20:44:50

    jak najbardziej zgadzam się z Tobą

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama