Mimo zapewnień ze strony spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, most kolejowy na rzece San w Przemyślu nie zostanie w najbliższym czasie ani wyremontowany, ani przebudowany. Został wyłączony z realizowanego obecnie projektu rewitalizacji trasy Rzeszów – Przemyśl – Medyka.
W kwietniu ub.r. Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA poinformowała, że liczący ponad 120 lat most kolejowy na Sanie w Przemyślu przewidziany jest do remontu w 2016 r. – W kwietniu (2014 r. – przyp. aut.) planujemy podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji odcinka Przeworsk – Hurko, w tym również na most w Przemyślu. Dokumentacja wykaże, czy obiekt będzie wymagał remontu czy całkowitej przebudowy – powiedziała wówczas. Od kilku miesięcy na trasie Rzeszów – Przemyśl – Medyka trwają intensywne prace rewitalizacyjne[paywall].
Remontowany jest m.in. znacznie mniejszy, ale identyczny konstrukcyjnie most na rzece Wiar w kierunku na Medykę. Mieszkańcy miasta zastanawiają się, czy nie jest to aby przyczynek do remontu mostu na Sanie w Przemyślu. Niestety, nie. – Most kolejowy na Sanie w Przemyślu był planowany do remontu w ramach rewitalizacji linii kolejowej Rzeszów – Przemyśl – Medyka. Jednak z dokumentacji projektantów wynikła konieczność jego całkowitej przebudowy. To znaczy wykonania szerszego zakresu prac niż ten, który zakładano w przypadku remontu i o znacznie większym nakładzie finansowym – wyjaśniła D. Szalacha.

fot.Mariusz Godos
Remont znacznie mniejszego, ale identycznego konstrukcyjnie, mostu na rzece Wiar w kierunku na Medykę idzie pełną parą.
Jak już wspomnieliśmy, spółka PKP PLK prowadzi obecnie rewitalizację linii Rzeszów – Medyka – granica państwa, której celem jest przede wszystkim przywrócenie prędkości rozkładowej do 120 km/h. Inwestycje poprawiające stan infrastruktury kolejowej finansowane są ze środków budżetowych. W br. na ten cel wydane zostanie ponad 25 mln zł. Od września br. prace prowadzone będą m.in. na stacjach Jarosław i Przemyśl oraz szlakach Żurawica – Przemyśl i Przemyśl – Hurko. – Rewitalizacja linii kolejowej Kraków – Medyka, na odcinku Rzeszów – granica państwa, podwyższy standard infrastruktury i poziom bezpieczeństwa w ruchu pociągów i samochodów. W 2016 roku zaplanowane są kolejne inwestycje na linii Rzeszów – Przemyśl, obejmujące stację Przeworsk, w tym wymianę torów i przebudowę peronów oraz szlak Przeworsk – Jarosław, a w jego ramach remont dziesięciu wiaduktów, dwóch mostów i dwóch przepustów. Łączny koszt przedsięwzięć poprawiających stan infrastruktury na linii Rzeszów – Przemyśl – Medyka w latach 2010 – 2014 to prawie ćwierć miliarda złotych netto – wyjaśniła D. Szalacha.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze