Dzisiaj, w 32. rocznicę niepodległości Ukrainy, na gmachu Domu Ukraińskiego w Przemyślu zawisła wymowna tablica.
Zaprojektowana przez znakomitego grafika Andrija Fila płyta w dwóch językach głosi:
"Nie ma niepodległej Ukrainy bez niepodległej Polski. Nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy.
(Немає незалежної України без незалежної Польщі. Немає незалежної Польщі без незалежної України
fot. Adam Jaremko / fb Domu Ukraińskiego w Przemyślu
Inicjatorzy przypominają, że słowa “Nie ma wolnej Ukrainy bez wolnej Polski, nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy” po raz pierwszy wypowiedział w marcu 1920 r. Ignacy Daszyński, późniejszy marszałek Sejmu II RP.
– Myśl ta z pewnością bliska była także Józefowi Piłsudskiemu, który w różnych okresach swej działalności pozostawał jej wierny. W czasie międzywojennym najbardziej konsekwentnie rozwijał tę myśl Jerzy Giedroyc. Z czasem, Jerzy Giedroyć oraz ukraińskie grono „Kultury”, rozwinęło tę doktrynę do poziomu wschodniej polityki niepodległej Polski. Tę właśnie koncepcję w latach 70. i 80. rozwijała polska opozycja demokratyczna, m.in. działacze KOR-u, a przede wszystkim Jacek Kuroń – przekonują.
– Cytat ten nie ma jednego autora, przez przeszło 100 lat wiele autorytetów wypowiadało te słowa. Dziś chcieliśmy je przypomnieć i podkreślić, że są dla nas bardzo ważne. W kontekście wojny, ale nie tylko – także w kontekście wspólnej, sąsiedzkiej, zgodnej przyszłości – podkreśla Katarzyna Komar-Macyńska z DU.
Reklama
Tablica zawisła na budynku Domu Ukraińskiego w Przemyślu z okazji święta niepodległości Ukrainy, tuż przy tkaninach w barwach narodowych obu narodów.

Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wypadałoby w pierwszej kolejności określić kryteria niepodległości, co się kryje w tym pojęciu, jak powinno funkcjonować państwo wolne ,niezależne,niepodległe. Jak w takim państwie powinno się żyć jego obywatelom. Śmiem twierdzić że Ukraina i Polska ,mimo że u nas wojny jeszcze na razie nie ma ,państwami wolnymi,niepodległymi niestety nie są. O tym jak żyje się obywatelom oczywiście tej części większościowej chyba szkoda pisać, z Polski wyjechało kilka milionów osób, z Ukrainy co najmniej kilkanaście. Taka jest nasza rzeczywistość. Ukrainie życzę przede wszystkim pokoju.
Wypadałoby w pierwszej kolejności określić kryteria niepodległości, co się kryje w tym pojęciu, jak powinno funkcjonować państwo wolne ,niezależne,niepodległe. Jak w takim państwie powinno się żyć jego obywatelom. Śmiem twierdzić że Ukraina i Polska ,mimo że u nas wojny jeszcze na razie nie ma ,państwami wolnymi,niepodległymi niestety nie są. O tym jak żyje się obywatelom oczywiście tej części większościowej chyba szkoda pisać, z Polski wyjechało kilka milionów osób, z Ukrainy co najmniej kilkanaście. Taka jest nasza rzeczywistość. Ukrainie życzę przede wszystkim pokoju.