Reklama

Nie ma niepodległej Ukrainy bez niepodległej Polski. Nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy

Dzisiaj, w 32. rocznicę niepodległości Ukrainy, na gmachu Domu Ukraińskiego w Przemyślu zawisła wymowna tablica.

Zaprojektowana przez znakomitego grafika Andrija Fila płyta w dwóch językach głosi:

"Nie ma niepodległej Ukrainy bez niepodległej Polski. Nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy.

(Немає незалежної України без незалежної Польщі. Немає незалежної Польщі без незалежної України

fot. Adam Jaremko / fb Domu Ukraińskiego w Przemyślu

Tablica solidarności na Domu Ukraińskim 

Inicjatorzy przypominają, że słowa “Nie ma wolnej Ukrainy bez wolnej Polski, nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy” po raz pierwszy wypowiedział w marcu 1920 r. Ignacy Daszyński, późniejszy marszałek Sejmu II RP.

Reklama

– Myśl ta z pewnością bliska była także Józefowi Piłsudskiemu, który w różnych okresach swej działalności pozostawał jej wierny. W czasie międzywojennym najbardziej konsekwentnie rozwijał tę myśl Jerzy Giedroyc. Z czasem, Jerzy Giedroyć oraz ukraińskie grono „Kultury”, rozwinęło tę doktrynę do poziomu wschodniej polityki niepodległej Polski. Tę właśnie koncepcję w latach 70. i 80. rozwijała polska opozycja demokratyczna, m.in. działacze KOR-u, a przede wszystkim Jacek Kuroń – przekonują.

 

– Cytat ten nie ma jednego autora, przez przeszło 100 lat wiele autorytetów wypowiadało te słowa. Dziś chcieliśmy je przypomnieć i podkreślić, że są dla nas bardzo ważne. W kontekście wojny, ale nie tylko – także w kontekście wspólnej, sąsiedzkiej, zgodnej przyszłości – podkreśla Katarzyna Komar-Macyńska z DU.

Reklama

 

Tablica zawisła na budynku Domu Ukraińskiego w Przemyślu z okazji święta niepodległości Ukrainy, tuż przy tkaninach w barwach narodowych obu narodów.

Aleksandra Nowotyńska

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-08-24 20:23:32

    Wypadałoby w pierwszej kolejności określić kryteria niepodległości, co się kryje w tym pojęciu, jak powinno funkcjonować państwo wolne ,niezależne,niepodległe. Jak w takim państwie powinno się żyć jego obywatelom. Śmiem twierdzić że Ukraina i Polska ,mimo że u nas wojny jeszcze na razie nie ma ,państwami wolnymi,niepodległymi niestety nie są. O tym jak żyje się obywatelom oczywiście tej części większościowej chyba szkoda pisać, z Polski wyjechało kilka milionów osób, z Ukrainy co najmniej kilkanaście. Taka jest nasza rzeczywistość. Ukrainie życzę przede wszystkim pokoju.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama