Władze Przemyśla są zaniepokojone planami Ministerstwa Finansów, które zakładają m.in. możliwość rozwiązania Izby Celnej w nadsańskim mieście. – Projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej powinien zostać uchwalony, ale nie kosztem tysięcy celników – stwierdził prezydent miasta Robert Choma podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej zwołanej 7 czerwca br..
Jeszcze w kwietniu br. prezydent Choma – wiedząc już o ministerialnych planach – wystąpił do szefa Służby Celnej Mariana Banasia z pytaniem, co stanie się z Izbą Celną w Przemyślu. – Otrzymałem obszerną odpowiedź od pana podsekretarza stanu, która zawiera uzasadnienie dla przeprowadzenia reformy, ale w żadnym miejscu nie odnosi się do przyszłości izby w Przemyślu. Całość uzasadnienia aprobujemy, ale wielokrotnie już przerabialiśmy na naszej wschodniej granicy w 2008 roku kwestie związane ze zmianami w ustawach, które ograniczyły przepływ towarów między Polską a Ukrainą – wyjaśnił prezydent R. Choma[paywall]. – Mieliśmy protesty na granicy, mieliśmy protesty pod urzędem miejskim. Nie ukrywam, że zwracają się do nas funkcjonariusze celni z prośbą o podjęcie interwencji. Podzielam ich obawy, bo przy tego typu reformach może dojść do zwolnień – dodał.
– Na razie pytanie, jak szykowane zmiany wpłyną na prace przejścia granicznego w Medyce i planowanego w Malhowicach – Niżankowicach, pozostają bez odpowiedzi. Izba Celna w Przemyślu jest doskonale przygotowana do wykonywania swoich zadań, ma bardzo dobrą infrastrukturę. Nie zgadzamy się na ograniczenie jej działalności czy likwidację. Oczekujemy od rządu Prawa i Sprawiedliwości realizacji strategii zrównoważonego rozwoju – zapewnił R. Choma.
– Niedawno obył się zjazd delegatów Prawa i Sprawiedliwości z okręgów Przemyśl i Krosno, podczas którego poruszany był temat tak zwanej strategii zrównoważonego rozwoju. Podjęliśmy uchwałę wzywającą władze do pełnej jej realizacji. Była mowa o tym, aby instytucje centralne, które lokowane są głównie w miastach wojewódzkich, miały swoje oddziały albo delegatury w innych miastach danego województwa. Jeżeli będziemy koncentrować wszystko tylko w stolicach województw, to nastąpi dalsza degradacja takich miast jak Przemyśl – powiedział zastępca prezydenta Janusz Hamryszczak (PiS).
– Łączenie Służby Celnej z Urzędem Skarbowym może de facto doprowadzić do likwidacji tej pierwszej instytucji, a to spowoduje, że główną siedzibą Izby Celnej będzie Rzeszów. Przemyśl przez wiele lat budował struktury tej instytucji nie po to, aby budynek i cała infrastruktura zostały pozostawione same sobie. Wiele osób straci pracę. Tym bardziej jest to przykre, że nie były prowadzone żadne konsultacje z pracownikami czy związkami zawodowymi. Mam jednak nadzieję, że nie będzie to kontynuowane i reforma nie dotknie Straży Granicznej, bo kiedyś chodziły także słuchy, iż siedziba ma być przeniesiona do Chełma czy Lublina. Takie działania budzą nasze ogromne wątpliwości. Nie tak to, według radnych i mieszkańców, miało wyglądać! – podsumował wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemyśla Robert Bal (Porozumienia dla Przemyśla).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A czy władze martwiły losy pracowników Szpitala Miejskiego (ok. 500 osób)????????????????????????
A czy władze miasta martwiły losy pracowników Szpitala Miejskiego (ok. 500 osób) tak jak teraz Izby Celnej??????? Przed wyborami owszem a potem...................... !!!!!!!!!!!!!???????????
władza dba o swoja du... a nie martwi się o innych,nawet o spółki które należą do miasta choćby stan miejskich autobusów,bida tam aż piszczy tak samo PGK straciło przetarg
Martwic sie o kogo z IC ?Czy oni sie martwia o nas ?Na zmywaki z nimi do UK !
Niech ją wezmą sobie na utrzymanie bo tylko w tym są mocni .
A czy władze martwiły losy pracowników Szpitala Miejskiego (ok. 500 osób)????????????????????????
A czy władze miasta martwiły losy pracowników Szpitala Miejskiego (ok. 500 osób) tak jak teraz Izby Celnej??????? Przed wyborami owszem a potem...................... !!!!!!!!!!!!!???????????
władza dba o swoja du... a nie martwi się o innych,nawet o spółki które należą do miasta choćby stan miejskich autobusów,bida tam aż piszczy tak samo PGK straciło przetarg