Reklama

Nie po drodze z rozumem

07/11/2019 07:57

Po pierwszym listopadowym weekendzie, zdominowanym przez wspomnienie Wszystkich Świętych, przy polskich drogach znów przybyło krzyży symbolizujących tragedię. Będą upamiętniały tych, którzy podobnie jak wielu z nas jechali na groby swoich bliskich bądź właśnie wracali do domu.

W przywołanym okresie – jak wynika z informacji podanych przez policję – doszło do 268 wypadków, które pochłonęły 25 istnień ludzkich. Mundurowi pocieszają, że jest lepiej niż przed rokiem. Ja mam zgoła odmienne zdanie. Przecież każdą z tych tragedii trzeba mnożyć przez cierpienie i osamotnienie bliskich tych, którzy zginęli. I jeszcze inna liczba: 346. To ranni. Dopełnieniem zatrważającej statystyki są pijani kierowcy – 1245. Główne przyczyny wypadków pozostają wciąż te same: nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie. Krótko mówiąc: brawura, głupota, skrajna wręcz nieodpowiedzialność.

Czy większości dramatów można było uniknąć? Tak. Pod warunkiem, że wszyscy kierowcy – bez względu na rodzaj posiadanej kategorii prawa jazdy i doświadczenie za „kółkiem” – zachowaliby zdrowy rozsądek. A tak, czego dowodzą policyjne serwisy, niektórzy zmotoryzowani notorycznie rozmijają się ze swoim rozumem. Ten obiera zupełnie inny kierunek. Przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem, ale trudno o dyplomację, widząc codziennie sytuacje.

Z roku na rok dysponujemy coraz lepszymi samochodami. Wzbogacamy je o różnego rodzaju elektroniczne gadżety. Niestety, w parze z rozwijającą się technologią wciąż nie idzie – a raczej nie jedzie – poszanowanie dla przepisów. Stąd kolejne pomysły ich zaostrzeniaczy podniesienia stawek mandatów. Czy to wystarczający bat dla tych, którzy wprost, bez ogródek, wykazują pogardę dla zasad ruchu drogowego? Przekonani o własnej nieomylności, wymagający od innych, zamiast od siebie, podejmują zdecydowane manewry wtedy, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję. A wystarczy w porę zahamować...  własną nonszalancję.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2019-11-07 19:37:31

    YOUTUBE.COM - POSTIVE VIBRATION - PRZEZNACZENIEWŁOCHATY - PODŁOŚĆ - TEKSTOWO.PLBĄDŹMY OSTROŻNI - ZYCIE.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    986 - niezalogowany 2019-11-07 23:10:36

    Proponuję, szanowni redaktorzy gazetki, zacząć ów szacunek dla przepisów ruchu drogowego pokazywać własnym zachowaniem, jak choćby poprzez nieparkowanie swoich pojazdów na chodniku pod redakcją za słupkami mówiącymi jasno, że w tym miejscu CAŁY chodnik należy do pieszych.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Obserwator - niezalogowany 2019-11-11 17:48:00

    Po pierwsze  pisze się "nie pod redakcją", a "przed redakcją". Po drugie dokształć się, dopytaj w jakim celu instalowane są słupki w miejscach takich jak Wybrzeże Ojca Świętego JP II. W sytuacji, gdy nie ma nic do powiedzenia zwyczajnie nie zabieraj głosu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama