79. rocznicę zbrodni katyńskiej i 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej mieszkańcy Jarosławia przeżywali 9 kwietnia. Tradycyjnie już gospodarzem uroczystości była parafia Chrystusa Króla.
Uczczenie ofiar dwóch wielkich polskich tragedii narodowych rozpoczęło się w kościele Chrystusa Króla, od mszy świętej koncelebrowanej przez arcybiskupa Adama Szala. – Oni przez udział w prześladowaniach i śmierć poniesioną dla ojczyzny i dla Chrystusa byli do Niego podobni[paywall] . Bo jeśli człowiek łączy się z Chrystusem w cierpieniu, w krzyżu, to też będzie miał udział w zmartwychwstaniu – mówił metropolita przemyski w homilii do licznie zgromadzonych w świątyni przedstawicieli Rodzin Katyńskich, kombatantów, sybiraków, władz samorządowych, wojska, policji, harcerzy, organizacji społecznych oraz szkół i tutejszej uczelni.
Po nabożeństwie uroczystości kontynuowano pod liczącym 32 m długości pomnikiem Pamięci Narodowej. Pod jego sekcją upamiętniającą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej i 251 wojskowych i policjantów związanych z ziemią jarosławską i lubaczowską z trzech obozów – w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie i 44 zamordowanych w Bykowni, z tzw. Listy Ukraińskiej, delegacje różnych środowisk złożyły kwiaty. Nieco wcześniej odśpiewano hymn państwowy, odczytano nazwiska poległych, a żołnierze jarosławskiego garnizonu oddali salwę honorową.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Antysemici z Pruchnika