Reklama

Nielegalne wysypisko na żydowskim cmentarzu

14/03/2017 17:45

Od jednego z czytelników otrzymaliśmy sygnał o nielegalnym wysypisku śmieci pomiędzy ulicami Rakoczego i Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu. Sprawdziliśmy i rzeczywiście okazało się, że na wspomnianym terenie nie brakuje foliowych worków z odpadkami, porzuconych plastików, bezużytecznych materiałów budowlanych, a nawet dziecięcych zabawek. Przypadek wydaje się szczególny, bo właśnie w tym miejscu znajduje się żydowski cmentarz, a śmieci z samochodów wyrzucane są na miejsca pochówku i działki znajdujące się w bezpośredniej bliskości kirkutu.

Historia kirkutu między ul. Biskupa J. S. Pelczara i Rakoczego sięga przynajmniej drugiej połowy XVI wieku. Gdyby nie zniszczenia z okresu wojennego, cmentarz ten byłby jednym z ważniejszych tego typu zabytków w Polsce. Płyty nagrobne pousuwali stąd Niemcy podczas II wojny światowej i wykorzystali je do utwardzania dróg. Po wojnie nikt nie zajmował się nekropolią, toteż jej pozostałości niszczały. Obecnie działka należy do Gminy Żydowskiej, a z widocznych pozostałości ostała się jedynie ceglana brama, na której umieszczono tablice w języku polskim i hebrajskim, informujące o tym, że w tym miejscu znajduje się cmentarz.

– Wywożenie tam śmieci to przestępstwo, chociażby ze względu na to, że działka z pewnością nie należy do wyrzucających tam odpadki. Jako że znajduje się tam cmentarz, można by do takiego procederu przypisać też znieważenie miejsca pochówku, co także jest przestępstwem. Sprawą zajmiemy się niezwłocznie, z pomocą skazanych oczyścimy ten teren – podsumowuje komendant Jan Geneja.

Reklama

Poza kwestią prawną pozostaje też strona moralno-etyczna wspomnianego procederu. Prawdą jest, że obiekt jest zaniedbany i nieogrodzony, jednak to nikogo nie tłumaczy. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że takie, a nie inne zachowanie sprawców było wynikiem niewiedzy i ignorancji, a nie umyślnego działania.


kjz
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2017-03-14 20:16:13

    Fajne miejsce. Ma niesamowity klimat i nie powinno być profanowane i zaśmiecane przez prymitywnych, wynaturzonych imbecyli itp. skretyniałych karakanów. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Catwoman - niezalogowany 2017-03-14 21:42:52

    Polacy zaśmiecają lasy. Taka nowa świecka tradycja... Neobanderowcy zaśmiecają żydowskie cmentarze z czystej nienawiści... Kolejna profanacja w Hucie Pieniackiej. Znowu zwalą winę na Ruskich.Bandy UPA zabijały Żydów, Polaków, Ormian, Czechów, Romów i Rosjan.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    as - niezalogowany 2017-03-17 18:38:12

    "Wywożenie śmieci w to miejsce to przestępstwo, jako że znajduje się tam cmentarz, można by do takiego procederu przypisać znieważenie miejsca pochówku – mówi Jan Geneja, komendant Straży Miejskiej w Przemyślu" CZY TO NIE NADGORLIWOŚĆ, CHĘĆ  ZACHOWANIA TZW. PRZEKLĘTEJ  / JESZCZE / POprawnośc i POlitycznej : no bo się jeszcze PÓki co jest  "na urzędzie'?. Rozumiem  , ze trzeba  umieć uszanować miejsca pochówku, ale  jeżeli miejsce to  z braku mależytej opieki   rozsypuje  się niemal w oczach  ,  to o bez  nadinterpretacji .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama