Reklama

Niemal 300 mln zł na ochronę ludności i obronę cywilną w regionie. Przemyski magistrat zwrócił prawie 1,5 mln zł. Bo pustki były w magazynach ze sprzętem...?


– W najbliższych dniach ogłosimy nabór wniosków na realizację zadań w 2026 roku w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Będziemy mieli jeszcze większe pieniądze niż w 2025 roku, bo niemal 300 milionów złotych – powiedziała podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.


Wojewoda podkarpacki podsumowała także realizację zadań z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w 2025 roku. Wówczas kwota, jaka została przeznaczona dla Podkarpacia na zadania wynikające z ustawy OliOC, wynosiła 278 mln 777 tys. 30 zł.

– Województwo podkarpackie osiągnęło najlepszy wynik w całym kraju, zajmując pierwsze miejsce pod względem wykorzystania środków. Wydatkowaliśmy ponad 98,5 procent. Mając na względzie sposób wdrażania programu w ubiegłym roku, chcę przede wszystkim bardzo serdecznie podziękować wszystkim samorządowcom, bo to było ogromne wyzwanie, by w takim krótkim okresie zrealizować ponad 1800 zadań. Podpisaliśmy z samorządami ponad 600 umów

Reklama

– wyliczyła.

Przemyślowi kasa niepotrzebna?

T. Kubas-Hul wyjaśniła, że część samorządów wydała pieniądze w 100 procentach i nie mieli żadnych oszczędności, część zwróciło środki, ale naprawdę niewielkie – w granicach 1 – 2 tys. zł czy nawet poniżej. Były to pieniądze, które wynikały z rozliczenia realizowanych zadań po otrzymanych fakturach i po odbiorach sprzętu. Wojewoda podkarpacki dodała, że niestety jest też kilka samorządów lokalnych, które nie do końca wywiązały się z zadań i zwróciły dużo wyższe kwoty. Na czele tej listy są władze miasta Przemyśla, które zwróciły ponad 1,4 mln zł! Na drugim miejscu tej „czarnej listy” jest Urząd Miasta w Krośnie z ponad 625 tys. zł zwróconymi, na trzecim zaś powiat lubaczowski z 536 tys. zł. Zwroty w setkach lub dziesiątkach tysięcy złotych tyczą się również m.in.: UM Dębica (ponad 351 tys. zł), UG Grodzisko Dolne (ponad 201 tys. zł), UG Grębów (200 tys. zł), UMiG Nowa Dęba (ponad 63 tys. zł), UM Sanok (ponad 58 tys. zł) czy UG Adamówka (ponad 56 tys. zł)...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 57% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/02/2026 19:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama