Reklama

Niepokój w szpitalu na Monte Cassino. Koronawirus SARS-CoV-2 w natarciu

Koronawirus SARS-CoV-2 nie odpuszcza. Ba, rzec można, że jest w kolejnym natarciu, bo liczba przypadków zachorowań dziennych w Polsce znacznie przewyższa te sprzed kilkunastu tygodni. Niestety, to nie sprawia, że jesteśmy rozsądniejsi i przezorniejsi. Działamy na zasadzie „hulaj dusza – piekła nie ma”. Może więc się zdarzyć, iż niebawem większość obostrzeń, tak z mozołem znoszonych, wróci. A wówczas pretensje będziemy mogli mieć tylko i wyłącznie do siebie.

Od kilku dni, niemal codziennie, resort zdrowia informuje o nowych chorych na COVID-19. Liczby przerażają, bo dziennie sięgają prawie 500 osób. We wtorek, 28 lipca br., to 502 nowe przypadki. Najwięcej z województw: śląskiego (161), małopolskiego (91) i mazowieckiego (62). Zmarło sześć osób, najmłodsza ofiara koronawirusa SARS-CoV-2 miała 38 lat[paywall].

Łącznie w Polsce zarażeni są 43 tys. 904 osoby, wyzdrowiały 33 tys. 43 osoby. Na COVID-19 zmarły 1 tys. 682 osoby.

Prawie pół tysiąca chorych w powiecie jarosławskim

28 lipca br. o g. 10.30 Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor wydał – jak co dzień – kolejny komunikat dotyczący sytuacji na Podkarpaciu. Ta nie jest lepsza niż w Polsce. Codziennie chorych przybywa. Łącznie w naszym województwie jest 1 tys. 207 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 748 osób wyzdrowiało. Zmarło 60 osób. 27 lipca br., czyli dzień przed wydaniem tego komunikatu, potwierdzonych zostało 19 nowych przypadków. Aż 16 z naszego regionu. To 10 osób z powiatu jarosławskiego w tym sześć kobiet i czterech mężczyzn, 5 osób z powiatu przemyskiego – trzech mężczyzn i dwie kobiety oraz kobieta z miasta Przemyśla. W tym samym okresie tyleż samo osób wyzdrowiało. 15 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 2 osoby z powiatu przemyskiego oraz 2 osoby z miasta Przemyśla.

Reklama

Do tej pory na Podkarpaciu wykonano łącznie 53 tys. 785 testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Obecnie pod nadzorem pozostaje 45 osób, 2 tys. 257 osób poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 315 osób. Z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 84 osoby.

Z 1 tys. 207 przypadków zarażenia wirusem aż 732 to przypadki z naszego regionu. Wciąż kolejnych osób chorych na COVID-19 przybywa w powiecie jarosławskim. Obecnie jest ich 492 osoby. Znacznie wzrosła ilość w powiecie przemyskim i przeworskim. W tym pierwszym to 83 osoby, w drugim – 82. W Przemyślu chorych jest 59 osób, w powiecie lubaczowskim 16. Do tej pory w naszym regionie zmarły 23 osoby, a wyzdrowiało 389.

Reklama

Badania w fabryce ciastek i szpitalu na Monte Cassino

W Jarosławiu badaniami przesiewowymi objęto 249 pracowników zakładu Monedelez Production Polska sp. z o.o. w Jarosławiu (to amerykański kontynuator tradycji Fabryki Pieczywa Cukierniczego „San”, założonej w 1933 r. jako Fabryka Sucharów, dostarczanych wojsku). – Jeden wynik testu był pozytywny spośród 249 przebadanych – poinformowała rzecznik prasowy Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Niepokój zapanował także w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu po wydarzeniach z poniedziałku, 20 lipca br., kiedy operowany był 86-letni pacjent, zarażony koronawirusem SARS-CoV-2. Jego żona nieco wcześniej trafiła do szpitala w Łańcucie w ponoć ciężkim stanie. Osoby biorące udział w zabiegu – zdaniem jednego z pracowników placówki na Monte Cassino – nie wiedziały o tym fakcie. Gdyby było inaczej, zaopatrzyłyby się w dodatkowe środki zabezpieczające. Obecnie na kwarantannie przebywają trzy osoby. Pozostali, którzy mieli styczność z tym pacjentem, normalnie przychodzą do pracy.

Reklama

Ten przypadek potwierdziła dyrektor szpitala Barbara Stawarz, ale od razu uspokoiła, że nie ma żadnego zagrożenia. – Owszem, był pacjent, u którego wykryto obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zabieg musiał być jednak przeprowadzony. Nie mogliśmy czekać. Wszystko odbyło się zgodnie z rygorystycznymi zaleceniami sanepidu. Personel był przygotowany, potem został przebadany, od wszystkich pobrane zostały wymazy. Wszyscy mają wynik negatywny. Podobnie jak wszyscy pacjenci z tak zwanego kontaktu. Dla większej pewności osoby, które znieczulały tego pacjenta, udały się na kwarantannę. Powiem szczerze, że to nie pierwszy taki przypadek. Każdy pacjent jest potencjalnie zakaźny – powiedziała.

 


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Mój nick - niezalogowany 2020-07-29 08:15:13

    Przestańcie pieprzyć.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Sara - niezalogowany 2020-07-29 08:43:00

    Nie ma nic konkretnego o szpiralu ns Monte Calisno tylko sianie paniki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    YANDERBOI - niezalogowany 2020-07-29 12:22:54

    pracujesz w szpitalu ze sie wypowiadasz?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama