Reklama

Darda: Przemyślanie nie doceniają miasta, w którym żyją

07/07/2019 20:00

– Przemyślanie nie doceniają miasta, w którym żyją – powiedział Stefan Darda, wzięty pisarz specjalizujący się w literaturze grozy, który w Przemyskiej Bibliotece Publicznej promował swoją najnowszą powieść Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót. Akcja tego horroru kryminalnego toczy się nie gdzie indziej jak właśnie w mieście nad Sanem.

Autor Domu na Wyrębach tym razem zabiera nas w podróż jakże nam bliską, przemierzając[paywall] dobrze nam znane trasy i odwzorowując detale miejskiego krajobrazu Przemyśla. Jest więc swojsko, ale też straszno i niesamowicie, jak na horror przystało. To połączenie musi intrygować zwłaszcza miejscowych fanów twórczości pisarza, o czym świadczy liczba osób przybyłych na spotkanie.

Rozmowa, którą moderował red. Hubert Lewkowicz, toczyła się wokół wspomnianej powieści, ale wiele dowiedzieliśmy się też o samym pisarzu. W przeszłości pracował on jako urzędnik, jednak gdy przyszły pierwsze sukcesy literackie, zrezygnował z etatu i całkowicie poświęcił się pisarstwu, które – jak zapewniał – uprawia 24 godziny na dobę. Co ciekawe, w czasie studiów grał na cymbałach w zespole folkowym Orkiestra Świętego Mikołaja. Od 21 lat Stefan Darda, pochodzący z Lubyczy Królewskiej na Lubelszczyźnie, jest mieszkańcem Przemyśla. Jako, bądź co bądź, człowiek z zewnątrz inaczej więc niż my sami patrzy na to miasto i częściej dostrzega jego zalety. I dziwi się, że do tej pory nie ma tablicy pamiątkowej na kamienicy, w której przed laty mieszkał ceniony na świecie klasyk uprawianego przez niego gatunku Stefan Grabiński.

Reklama

– Przemyślanie nie doceniają miasta, w którym żyją – powiedział pisarz. Jakby temu na przekór głównym bohaterem najnowszej powieści czyni właśnie to miasto z jego teraźniejszością i przeszłością. Nic, tylko czytać.


fot.Adam Podulka PBP w Przemyślu
Monika Maziarz

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pślak - niezalogowany 2019-07-07 20:47:57

    Chyba pisarz nie poznał byłego prezydenta miasta i jego zdolności kierowniczych. Dzisiaj byłem na kopcu. Faktycznie nie doceniam tego niewykończonego bunkra.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Theo - niezalogowany 2019-07-07 22:34:02

    Tu nie trzeba fikcji literackiej w postaci jakiegoś horroru, gdyż horror przez te wszystkie lata rozgrywał się na naszych oczach. Wystarczy przejść się trochę po mieście, zaczynając od Rynku, i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jak mogliśmy kilku sqrviałym, obłąkanym, wynaturzonym psychopatom-socjopatom doprowadzić to miasto do takiego stanu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Theo - niezalogowany 2019-07-07 22:53:23

    ŻAR NIESIE ŚMIERĆ. TAK URZĘDNICY ZGOTOWALI PIEKŁO POLAKOM! - FAKT.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama