– Przemyślanie nie doceniają miasta, w którym żyją – powiedział Stefan Darda, wzięty pisarz specjalizujący się w literaturze grozy, który w Przemyskiej Bibliotece Publicznej promował swoją najnowszą powieść Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót. Akcja tego horroru kryminalnego toczy się nie gdzie indziej jak właśnie w mieście nad Sanem.
Autor Domu na Wyrębach tym razem zabiera nas w podróż jakże nam bliską, przemierzając[paywall] dobrze nam znane trasy i odwzorowując detale miejskiego krajobrazu Przemyśla. Jest więc swojsko, ale też straszno i niesamowicie, jak na horror przystało. To połączenie musi intrygować zwłaszcza miejscowych fanów twórczości pisarza, o czym świadczy liczba osób przybyłych na spotkanie.
Rozmowa, którą moderował red. Hubert Lewkowicz, toczyła się wokół wspomnianej powieści, ale wiele dowiedzieliśmy się też o samym pisarzu. W przeszłości pracował on jako urzędnik, jednak gdy przyszły pierwsze sukcesy literackie, zrezygnował z etatu i całkowicie poświęcił się pisarstwu, które – jak zapewniał – uprawia 24 godziny na dobę. Co ciekawe, w czasie studiów grał na cymbałach w zespole folkowym Orkiestra Świętego Mikołaja. Od 21 lat Stefan Darda, pochodzący z Lubyczy Królewskiej na Lubelszczyźnie, jest mieszkańcem Przemyśla. Jako, bądź co bądź, człowiek z zewnątrz inaczej więc niż my sami patrzy na to miasto i częściej dostrzega jego zalety. I dziwi się, że do tej pory nie ma tablicy pamiątkowej na kamienicy, w której przed laty mieszkał ceniony na świecie klasyk uprawianego przez niego gatunku Stefan Grabiński.
– Przemyślanie nie doceniają miasta, w którym żyją – powiedział pisarz. Jakby temu na przekór głównym bohaterem najnowszej powieści czyni właśnie to miasto z jego teraźniejszością i przeszłością. Nic, tylko czytać.

fot.Adam Podulka PBP w Przemyślu
Monika Maziarz
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Chyba pisarz nie poznał byłego prezydenta miasta i jego zdolności kierowniczych. Dzisiaj byłem na kopcu. Faktycznie nie doceniam tego niewykończonego bunkra.
Tu nie trzeba fikcji literackiej w postaci jakiegoś horroru, gdyż horror przez te wszystkie lata rozgrywał się na naszych oczach. Wystarczy przejść się trochę po mieście, zaczynając od Rynku, i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jak mogliśmy kilku sqrviałym, obłąkanym, wynaturzonym psychopatom-socjopatom doprowadzić to miasto do takiego stanu.
ŻAR NIESIE ŚMIERĆ. TAK URZĘDNICY ZGOTOWALI PIEKŁO POLAKOM! - FAKT.PL
Bunkier ?!? Przecież tam jest niemal wszystko spier... na czele z Kopcem Tatarskim, nie wspominając, oczywiście, o szopce pt. Nartostrada czy raczej Narto-strata, która generuje tylko same kłopoty, rozmaite perypetie i inne problemy. Na pierwszy remont tamtejszej spierdoliny ( czyt. osuwiska) wydano już 1,5 mln zł. A to jeszcze, zapewne, nie koniec, bo na pewno problem będzie wracał w fazach cyklicznych. Tak więc będziemy bulić za to regularnie, sukcesywnie i konsekwentnie, z publicznych składek. A ten bunkier w porównaniu z tym to mały pikuś, chociaż, też nie wiadomo, co z tym fantem robić.
Czepiacie sie. Wszystko upolityczniacie.Darujcie sobie.Tyle nienawisci macie w sobie.Az strach......
A za co mają doceniać za historie? Historia ludzie swoich potrzeb nie spełnia ... W psl bida aż piszczy brak dobrze płatnej pracy brak rozwoju niczego
Niech sp******a na drzewo, na swoją pipończe! Za co k***a mamy docenić miasto jak tu nic się nie dzieje??
Czy sprzataczka czy specjalista z podyplomowką, językami obcymi i praktyką w zawodzie, bez znajomości, równanie w dół, praca za minimalną płacę. Fatalna ekonomia, beak firm i stagnacja gospodarcza, a właściwie regres nie sprzyjają mieszkańcom
Chyba pisarz nie poznał byłego prezydenta miasta i jego zdolności kierowniczych. Dzisiaj byłem na kopcu. Faktycznie nie doceniam tego niewykończonego bunkra.
Tu nie trzeba fikcji literackiej w postaci jakiegoś horroru, gdyż horror przez te wszystkie lata rozgrywał się na naszych oczach. Wystarczy przejść się trochę po mieście, zaczynając od Rynku, i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jak mogliśmy kilku sqrviałym, obłąkanym, wynaturzonym psychopatom-socjopatom doprowadzić to miasto do takiego stanu.
ŻAR NIESIE ŚMIERĆ. TAK URZĘDNICY ZGOTOWALI PIEKŁO POLAKOM! - FAKT.PL