– Te obrazy pozostaną w pamięci na zawsze. Realistyczne i przemawiające. Dawały wrażenie, że to się rzeczywiście dzieje – mówili widzowie widowiska plenerowego „Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić”. Pokazano je wieczorem, 2 maja, przy siedzibie jarosławskiej budowlanki, miejsca, w którym przed 77 laty aresztowano uczniów i skierowano jako pierwszych więźniów do KL Auschwitz.
Widowisko zrealizowano w konwencji „światło-dźwięk” – z chórem, orkiestrą i w scenografii nawiązującej do tamtego okresu. Wzięli w nim udział rekonstruktorzy i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, którzy wcielili się w role swoich kolegów sprzed 77 lat. W przejmujący sposób opowiedzieli pozostającą w pamięci jarosławian tragiczną historię młodych ludzi. – Widok wchodzących do szkoły uczniów i wychodzących za chwilę w pasiakach z ogolonymi głowami. Szli prowadzeni przez anioła śmierci. Zaangażowani, sprawiali wrażenie, że[paywall] uczestniczą w autentycznych wydarzeniach – mówi Iwona Zelwach, nauczycielka historii w ZSBiO.
– Widowisko było oparte na faktach, bez stosowanych w takich przypadkach zabiegów komercyjnych. Oryginalna scenografia, światło i dźwięk oddawały rzeczywistość. Może nawet za mocno przemówiły, ale takie były realia – uważa regionalista Jerzy Czechowicz.
Rekonstrukcja opowiadała o aresztowaniu i obozowych losach uczniów jarosławskiej szkoły, którzy byli pierwszymi więźniami KL Auschwitz. Stanisław Ryniak z numerem obozowym 31. był pierwszym więźniem niemieckiego obozu śmierci. Został z kilkoma kolegami aresztowany początkiem maja 1940 r.
Organizatorami widowiska byli: powiat jarosławski, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. Patronatem honorowym objął je Prezydent RP, a w rekonstrukcji wzięli udział m.in. Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” oraz uczniowie ZSBiO.
– Wyrazy uznania i podziękowań należą się również PGE Polskiej Grupie Energetycznej, mecenasowi widowiska. Nie mogę też nie wspomnieć o zaangażowaniu służb mundurowych i Wojska Polskiego, mediów oraz wielu osób, instytucji, urzędów, stowarzyszeń, którym również dziękuję za ich nieocenioną pomoc w realizacji tego wydarzenia – mówił starosta jarosławski Tadeusz Chrzan.
Plenerowemu spektaklowi towarzyszyła premiera filmu Dla Ciebie Polsko... oraz otwarcie wystawy fotograficznej. Półtoragodzinny film, który powstał w wyniku współpracy ZSBiO oraz lokalnej telewizji, będzie wyświetlany w kinie Ikar do końca maja.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wielki podziw dla chlopakow co ogolili glowy a za dwa dni zdawali maturę. Szacunek i wielki podziw dla uczniow budowlanki. Pozdrawiam cieplutko!
Wielki podziw dla chlopakow co ogolili glowy a za dwa dni zdawali maturę. Szacunek i wielki podziw dla uczniow budowlanki. Pozdrawiam cieplutko!