Reklama

Niesamowite widowisko i mocne wrażenia [ZDJĘCIA]

13/05/2017 19:30

– Te obrazy pozostaną w pamięci na zawsze. Realistyczne i przemawiające. Dawały wrażenie, że to się rzeczywiście dzieje – mówili widzowie widowiska plenerowego „Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić”. Pokazano je wieczorem, 2 maja, przy siedzibie jarosławskiej budowlanki, miejsca, w którym przed 77 laty aresztowano uczniów i skierowano jako pierwszych więźniów do KL Auschwitz.

Widowisko zrealizowano w konwencji „światło-dźwięk” – z chórem, orkiestrą i w scenografii nawiązującej do tamtego okresu. Wzięli w nim udział rekonstruktorzy i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, którzy wcielili się w role swoich kolegów sprzed 77 lat. W przejmujący sposób opowiedzieli pozostającą w pamięci jarosławian tragiczną historię młodych ludzi. – Widok wchodzących do szkoły uczniów i wychodzących za chwilę w pasiakach z ogolonymi głowami. Szli prowadzeni przez anioła śmierci. Zaangażowani, sprawiali wrażenie, że[paywall] uczestniczą w autentycznych wydarzeniach – mówi Iwona Zelwach, nauczycielka historii w ZSBiO.

– Widowisko było oparte na faktach, bez stosowanych w takich przypadkach zabiegów  komercyjnych. Oryginalna scenografia, światło i dźwięk oddawały rzeczywistość. Może nawet za mocno przemówiły, ale takie były realia – uważa regionalista Jerzy Czechowicz.

Rekonstrukcja opowiadała o aresztowaniu i obozowych losach uczniów jarosławskiej szkoły, którzy byli pierwszymi więźniami KL Auschwitz. Stanisław Ryniak z numerem obozowym 31. był pierwszym więźniem niemieckiego obozu śmierci. Został z kilkoma kolegami aresztowany początkiem maja 1940 r. 

Reklama

Organizatorami widowiska byli: powiat jarosławski, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. Patronatem honorowym objął je Prezydent RP, a w rekonstrukcji wzięli udział m.in. Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” oraz uczniowie ZSBiO.

– Wyrazy uznania i podziękowań należą się również PGE Polskiej Grupie Energetycznej, mecenasowi widowiska. Nie mogę też nie wspomnieć o zaangażowaniu służb mundurowych i Wojska Polskiego, mediów oraz wielu osób, instytucji, urzędów, stowarzyszeń, którym również dziękuję za ich nieocenioną pomoc w realizacji tego wydarzenia – mówił starosta jarosławski Tadeusz Chrzan.

Reklama

Plenerowemu spektaklowi towarzyszyła premiera filmu Dla Ciebie Polsko... oraz otwarcie wystawy fotograficznej. Półtoragodzinny film, który powstał w wyniku współpracy ZSBiO oraz lokalnej telewizji, będzie wyświetlany w kinie Ikar do końca maja. 


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Widz - niezalogowany 2017-05-13 21:26:38

    Wielki podziw dla chlopakow co ogolili glowy a za dwa dni zdawali maturę. Szacunek i wielki podziw dla uczniow budowlanki. Pozdrawiam cieplutko!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama