Dwa dni – 16 i 17 września br. – w Jarosławiu i Przemyślu będą trwały uroczystości związane z pogrzebem jednego z Żołnierzy Wyklętych, kapitana Władysława Koby.
9 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczania not identyfikacyjnych członkom rodzin 22 ofiar terroru komunistycznego, które zostały zidentyfikowane w br. Wśród nich znalazły się trzy rodziny z Podkarpacia. Noty identyfikacyjne wręczył prezes IPN Łukasz Kamiński, a w uroczystości wzięli udział m.in.: szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, przy którym istnieje baza genetyczna ofiar totalitaryzmów Andrzej Ciechanowicz i dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko[paywall].
– Szczątki ofiar z terenu Podkarpacia zostały ekshumowane 7 września zeszłego roku przez zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka, jako efekt prac poszukiwawczych, które prowadzi IPN w ramach programu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego 1944 – 1956” – poinformowała Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału IPN. Znajdowały się na cmentarzu parafialnym w Zwięczycy (obecnie cmentarz komunalny przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie).
Wśród zidentyfikowanych ofiar byli trzej żołnierze Armii Krajowej z Podkarpacia: Michał Jan Zygo („Szymon”), Leopold Rząsa („Wacław”, „Augustyn”, „Jesiotr”) oraz urodzony w Jarosławiu kapitan Władysław Koba („Marcin”, „Rak”, „Tor”, „Żyła”), oficer służby stałej Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej 1939 r. Notę identyfikacyjną odebrał syn Wojciech Koba.
17 września br. w Przemyślu odbędą się uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Wówczas także dojdzie do pochówku kpt. Władysława Koby. Uroczystości z tym związane rozpoczną się dzień wcześniej, 16 września br. w Jarosławiu. O g. 10 w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Dominikańskiej 25 odbędzie się msza święta, zaś o g. 11.30 przy pomniku kapitana, na skwerze przy zbiegu ul. Krakowskiej i Cegielnianej dojdzie do uroczystości patriotycznej. Przypomnijmy tylko, że pomnik odsłonięto i poświęcono 25 maja 2008 r. Wykonany został przez artystę rzeźbiarza Dariusza Jasiewicza. Z inicjatywą oddania hołdu znanemu jarosławianinowi wystąpili: sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Bogusław Nizieński oraz prof. dr hab. Janina Marciak-Kozłowska. Fundatorami pomnika byli: Rada Miasta Jarosławia, burmistrz Jarosławia, Fundacja „Pamiętamy” z Warszawy oraz Rada Ochrony Walk i Męczeństwa.
Przemyskie uroczystości także rozpoczną się 16 września na Zamku Kazimierzowskim prelekcją poświęcona Żołnierzom Wyklętym i kpt. Władysławowi Kobie oraz spektaklem Melduję Tobie, Polsko o rotmistrzu Pileckim w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego. 17 września br. zaś o g 10.30 rozpocznie się uroczystość patriotyczna przy pomniku poświęconym Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia z okazji 77. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę i Dnia Sybiraka. Godzinę później w kościele oo. Salezjanów pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozika odbędzie się msza św. w intencji ofiar agresji sowieckiej, zmarłych i żyjących Sybiraków oraz o spokój duszy kpt. Władysława Koby. Wreszcie o g. 13.30 na cmentarzu na Zasaniu dojdzie do obrzędu pogrzebowego kpt. Władysława Koby.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.bawią się w godzinach pracy za pieniądze podatnika
Czy już zdurnieliście do reszty.
bawią się w godzinach pracy za pieniądze podatnika