Reklama

Nigdy nie sprzeniewierzyliśmy się ideom... – twierdzą byli radni Regii Civitas

„Żeby rozwiać dyskusje i komentarze obserwatorów życia społecznego i politycznego informujemy, że nie jesteśmy związani z żadną koalicją w Radzie Miejskiej. Jedyną koalicją jest praca oraz realizacja uchwał i zadań, służących dobru mieszkańców Przemyśla i będziemy współpracować ze wszystkimi, którym będzie przyświecał ten sam cel” – napisali w specjalnym oświadczeniu radni Rady Miejskiej w Przemyślu: Małgorzata Gazdowicz, Robert Bal i Bartłomiej Barczak.

Pod koniec października br. Przemyśl obiegła dość sensacyjna informacja o tym, że wspomniana trójka nie może podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu legitymować się nazwą Regia Civitas. Decyzją zarządu Stowarzyszenia dla Przemyśla „Regia Civitas” od 18 października br. mają zakaz wykorzystywania logo oraz słów „Regia Civitas”, czyli „Królewskie Miasto” w nazwie swojego klubu radnych.

Nazajutrz członkowie zarządu wytłumaczyli źródło swojej decyzji, które zaprezentowaliśmy w poprzednim numerze.

Co dalej?

Na to pytanie odpowiedź powinien był znać[paywall] przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, były szef Klubu Radnych „Regia Civitas”, Robert Bal. Drogą e-mailową (na dwa adresy) wysłaliśmy mu trzy pytania, z prośbą o kilka zdań komentarza do decyzji zarządu stowarzyszenia.

Po pierwsze – czy zamierzają wstąpić w szeregi innego klubu radnych funkcjonujących w RM w Przemyślu?
Po drugie – czy zamierzają założyć może własny klub?
Po trzecie – czy podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu występować będą jako radni niezależni?

Odpowiedzi do chwili zamknięcia poprzedniego numeru nie otrzymaliśmy.

Reklama

Lojalni członkowie

27 października br. otrzymaliśmy natomiast informację, parafowaną przez trójkę wspomnianych radnych.

Napisali w nim, że od wielu lat są lojalnymi członkami Stowarzyszenia dla Przemyśla „Regia Civitas”, dłużej niż niektórzy członkowie obecnego zarządu. Starają się swoją pracą i podejmowanymi uchwałami godnie reprezentować członków stowarzyszenia oraz mieszkańców miasta.

Zapewnili, że nigdy nie sprzeniewierzyli się idei, celom statutowym oraz nazwie stowarzyszenia.

„(...) Nie prowadziliśmy dyskursów politycznych ani ideologicznych. Natomiast kształt Prezydium Rady Miejskiej, jego liczba i wybór leży w kompetencjach tylko i wyłącznie radnych i określa to Statut Miasta Przemyśla. Otrzymaliśmy wiele sygnałów zdziwienia od Członków Stowarzyszenia odnośnie decyzji Zarządu wobec sytuacji w stosunku do zmiany nazwy Klubu Radnych Regia Civitas (...)” – napisali m.in.

Reklama

Poinformowali, że niezależnie od otrzymanego pisma od zarządu „Regii Civitas”, nadal są otwarci na współpracę ze stowarzyszeniem.

„(...) Od 2010 roku, kiedy powstał Klub Radnych Regia Civitas, byliśmy i jesteśmy radnymi niezależnymi, współpracującymi z każdym, dla którego nadrzędnym celem jest dbanie o szeroko rozumiany interes miasta. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że objęcie funkcji Przewodniczącego RM przez radnego Roberta Bala, wywoła u niektórych zaniepokojenie, co zapoczątkowało działania zmierzające do likwidacji nazwy „Regia Civitas” z przestrzeni samorządowej. Nie możemy jednak zrozumieć, że stowarzyszenie samo się tej nazwy pozbawia, zamiast o nią dbać i ją pielęgnować. Każde środowisko raczej czułoby się wyróżnione (...)” – stwierdzili w piśmie.

Wiadomo, że o nowej nazwie klubu (lub pozostaniu przy starej) wspomniana trójka poinformuje przed sesją rady miejskiej, która odbędzie się w listopadzie br.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości