Reklama

Noc świętojańska na Zamku Kazimierzowskim [ZDJĘCIA]

Prawdziwą ucztę dla miłośników tajemniczości, ognistej ludyczności, prasłowiańskich, ludowych tradycji zaserwowało mieszkańcom miasta (ale nie tylko) Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Tak jak – według legendy – kwiat paproci zakwita raz w roku, tak Wzgórze Zamkowe raz w roku zamienia się w mistyczne, wręcz baśniowe miejsce, gdzie znakomicie tradycja łączy się z teraźniejszością.

„Muzyka i sztuka pod niebem Przemyśla” – taką nazwę nadano trzydniowej imprezie, do inauguracji której doszło tuż po wkroczeniu słońca do znaku Raka. O świcie, 21 czerwca, zaczyna się astronomiczne lato. Najdłuższy dzień i za razem najkrótsza noc roku to nie tylko moment przesilenia letniego. Noc 21 czerwca jest ponoć magiczna: to prasłowiańska noc Kupały, nazywana też sobótką czy palinocką. Noc świętojańska obchodzona jest jednak z 23 na 24 czerwca.

Szefowa PCKiN „Zamek” Renata Nowakowska nie chciała zaburzać odwiecznych praw. Właśnie dzisiaj, 23 czerwca br., wspólnie ze swoją załogą zaprosiła chętnych na wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju imprezę. Arenami były altana na Wzgórzu Zamkowym i dziedziniec Zamku Kazimierzowskiego. Wspólnie wyplatanie wianków, pokaz strojów historycznych prezentowany przez niezawodnych członków Stowarzyszenia „Damy i Huzary”, animacje taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, wreszcie dwa kapitalne widowiska, jakże inne od siebie, ale równie rozpalające emocje i wyobraźnię.

Reklama

Najpierw znakomity występ  małżeństwa – Agnieszka Sokolnicka (sopran) i Voytek Soko Sokolnicki (tenor) w towarzystwie zespołu – Michał Baranowski i Dawid Kostka z absolutnymi hitami muzyki operowej i filmowej, a potem spektakl w wykonaniu Teatru Tanca Art. Dance „Żywioły”. Intrygujące widowisko, będące kompilacją tańca, akrobatyki oraz pokazów pirotechnicznych. Scenariusz opowiadał o dwóch braciach o równej mocy, stojących na dwóch przeciwnych biegunach – jasności i dobra oraz zła. To historia o Białym i Czarnym Bogu jest często i chętnie dziś rozpowszechniana w gronie miłośników kultury słowiańskiej.

A jeśli komuś było mało, „Sokolniccy Duett na dwa głosy” zaprezentował się raz jeszcze, tym razem na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego z koncertem „Liryka wokalna kompozytorów polskich i światowych”, a członkowie poznańskiego teatru zaprezentowali wspaniały pokaz ognia.


Reklama

Jutro, 24 czerwca br., o g. 18 w Galerii „Baszta” odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Aleksandry Marciniak „Na wolności”.

W sobotę, 25 czerwca br., występ światowej klasy artystów , którzy mistrzowsko łączą w dźwiękach tango nuevo, czyli Wiesław Prządka Quinteto Tango Nuevo. Początek o g. 18.

 

Zapraszamy!


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama