Reklama

Normy przekroczone o kilkaset procent. Czy jest się czego bać?

09/01/2017 19:30

Normy zanieczyszczenia powietrza w regionie są przekroczone o kilkaset procent. – Lepiej zrezygnować ze spacerów, a z domu wychodzić tylko w razie konieczności – alarmują specjaliści. Największe zagrożenie dotyczy dzieci, seniorów i osób z chorobami krążeniowo-oddechowymi. Co z tym robią władze miasta i straż miejska?

Od niedzieli Indeks Jakości Powietrza w Przemyślu i Jarosławiu jest określany jako zły lub bardzo zły. Podobnie jest niemal w całej Polsce. W niektórych miejscowościach – również na Podkarpaciu – normy są przekroczone o kilkaset procent. To oznacza, że należy ograniczyć wyjścia do minimum, a wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

Co jest powodem takiego stanu? – Przede wszystkim niekorzystne warunki meteorologiczne: bardzo niskie temperatury powietrza, brak wiatru, warunki inwersyjne. Niskie temperatury powietrza przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń w wyniku procesów wzmożonego spalania paliw w lokalnych kotłowniach i piecach domowych – wyjaśnia Katarzyna Piskur, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Reklama

Najgorsza sytuacja była w niedzielę. W poniedziałek poziom pyłu PM10 spadł, co wcale nie znaczy, że jakość powietrza, którym oddychamy, jest już dobra. – Dostępne prognozy zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 oraz prognozy meteorologiczne na kolejne dni wskazują jednak na możliwość występowania wysokich wartości tego zanieczyszczenia w powietrzu na większości obszaru województwa podkarpackiego – ostrzega K. Piskur.

 

Straż miejska sprawdza

Niebagatelny wpływ na stan powietrza ma to, czym palimy w piecach. Od pewnego czasu straż miejska kontroluje domowe paleniska. – Sprawdziliśmy kilkaset mieszkań. W dwóch przypadkach stwierdziliśmy nieprawidłowości, raz sprawa zakończyła się mandatem – mówi komendant tej formacji Jan Geneja. Jak zaznacza, ludzie są coraz bardziej świadomi i coraz mniej śmieci spalają. Negatywny wpływ ma natomiast jakość używanego węgla, ale mieszkańcy kupują to, co jest dostępne na rynku. Trudno mieć do nich pretensje, że wybierają produkt najtańszy. Według ekspertów w Polsce do sprzedaży trafia jednak węgiel, który w innych krajach kierowany jest do utylizacji. Brak norm powoduje, że u nas sprzedać można wszystko, co węgiel przypomina.

Reklama

 

Darmowa komunikacja miejska?

Alarm smogowy niepokoi mieszkańców. „Nie proponuje się jazdy komunikacją miejską w zamian za pozostawienie samochodu w garażu. W ostatnich dniach w godzinach porannych nie otworzy się okna w celu przewietrzenia mieszkania, bo na polu ogromny smród. Nie ma mowy o spacerze w godzinach popołudniowych, bo trzeba oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Czym się zajmują nasi radni oraz prezydent ? Czy nie powinni podjąć jakiś uchwał, aby poprawić powietrze w Przemyślu? Czy im taka sytuacja nie przeszkadza?” – napisał w e-mailu do naszej redakcji jeden z Czytelników.

Reklama
Odpowiedź z magistratu jest jednoznaczna. – Na ten moment nie planuje się żadnych działań, tak jak w innych miastach. Jeżeli sytuacja się pogorszy, przewidywane jest uruchomienie bezpłatnej komunikacji – mówi Artur Komorowski z Kancelarii Prezydenta Miasta.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma najbardziej szkodliwy wpływ na: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego (zwłaszcza osoby chore na astmę), osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).

Najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia są pyły PM10 i PM2,5. Mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, zwiększają zagrożenie infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych. Pył PM2,5 przyczynia się do wzrostu zgonów i zachorowalności na choroby serca i układu krążenia (nadciśnienie, zawał serca), dróg oddechowych oraz raka płuc.

Największa emisja pyłów powodowana jest w wyniku spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych. Duże znaczenie ma również spalanie odpadów oraz jakość opału, szczególnie węgla. Duże zanieczyszczenie powodują silniki samochodów oraz tzw. emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg.

oprac. na podst. materiałów WIOŚ Rzeszów.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    SOAD - niezalogowany 2017-01-09 20:54:03

    Najbardziej szkodliwym, niebezpiecznym badziewiem spalanym w piecach jest PCV czyli polichlorek winylu z czego zrobione są m.in butelki czy też np. sztuczny dywan na podłogę albo zabawki dla dzieci itp. Z jednego kilograma PCV powstaje 360 litrów chlorowodoru. Jest to silnie żrący gaz używany w czasie I wojny światowej jako środek bojowy. Po kilku oddechach mamy spalone płuca i konamy w męczarniach. Jeszcze groźniejszym produktem spalania PCV są dioksyny. Niszczą nerki, wątrobę, układ odpornościowy. Są rakotwórcze i wczesno poronne. W dawce 200 - krotnie niższej od tej uznanej za rakotwórczą dioksyny działają jak hormony kobiece i powodują zaburzenia płciowe. Niestety, dla wyznawców ciemnogrodu kojarzenie tych wszystkich faktów to za duży wysiłek umysłowy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Cave - niezalogowany 2017-01-09 21:13:43

    Radia, telewizory mają być cały czas włączone. Proszę pozostać w domach i unikać kontaktu z innymi. Telefoniczne rozmowy zamiejscowe są zabronione. Proszę nie ulegać panice, zachować spokój i porządek.Należy natychmiast przestać palić papierosy, i przestać palić w piecach. Najlepiej owinąć się kocem. Proszę nie korzystać z samochodów.  Komunikacja miejska w tym najbardziej zatruwające powietrze - jeżdżący na oleju opałowym - cały tabor PKS proszę zlikwidować. Jeśli ktoś ma bardzo pilną sprawę  i musi wyjść z domu, na czas wyjścia wstrzymać oddech aż do powrotu do miejsca zamieszkania. Ostatecznie.... należy dobrze pogryźć powietrze zanim trafi do płuc.Proszę czekać na dalsze instrukcje.PS. YouTube: Everybody's Gone To The Rapture.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    SOAD - niezalogowany 2017-01-09 22:34:05

    Zanieczyczenia wzrosły także dzięki środkom komunikacji. Nie przypadkowo wpływ ma na to fakt, iż samochód stał się na świecie jednym z najbardziej pożądanych produktów i synonimem bogactwa. W ostatnim stuleciu zrobił niesamowitą karierę - obecnie na całej Ziemi mamy już 1,5 mld. pojazdów. Każdy z nich produkuje tlenki azotu, tlenki węgla i węglowodory. Powoduje także skażenie ołowiem. Może zatem warto wźiąć sobie do serca te fakty i przynajmniej w okresie wiosenno, letnio czy wczesno jesiennym wybrać inne środki lokomocji np.rower, rolki, deskorolka czy też hulajnoga czy chociażby dolne kończyny w postaci własnych nóg, niezależnie od pory roku.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama