Reklama

Nowa droga poprowadzi do sanktuarium

26/09/2015 12:30

Do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla można już dojechać nową drogą od Huwnik. Choć kierowcy mogą z niej korzystać od blisko dwóch miesięcy, oficjalnie została oddana do użytku w czwartek, 24 września.

Oddana do użytku droga do tej pory była drogą polną, ale w czasie sierpniowego odpustu ku czci Matki Bożej poruszały się nią samochody. Obecnie przejazd przez rzekę nadal odbywa się po betonowych płytach, ale po dużych opadach często staje się to niemożliwe. Z tego względu władze gminy czynią starania o wybudowanie przeprawy[paywall], dzięki której nawet wyższy poziom wody nie będzie stanowił przeszkody w przejeździe na drugi brzeg. – Nie jest łatwo uzyskać odpowiednie dokumenty, bo znajdujemy się na obszarze Natura 2000, ale jesteśmy na dobrej drodze. Wierzę, że najpóźniej do końca kadencji przejazd powstanie – zapowiedział wójt.
W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział: wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, poseł Piotr Tomański, wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek oraz radni gminni i przedstawiciele firmy Strabag, która wykonywała prace. Nową drogę poświęcili: o. Piotr Reizner, gwardian i kustosz kalwaryjskiego sanktuarium oraz ks. Kazimierz Jurczak, proboszcz parafii Rybotycze, na której terenie leżą Huwniki. Wydarzenie odbyło się w pobliżu rzeki Wiar, obok kapliczki św. Jana Pawła II – Pielgrzyma Kalwaryjskiego, nazywanej również kaplicą pastuszków.
Wójt kierował wiele życzliwych słów pod adresem wojewody oraz posła, dzięki którym, jak podkreślał, udało się pozyskać pieniądze na tę drogę. Ci z kolei chwalili wójta za gospodarność i umiejętność pozyskiwania finansów na różne gminne inwestycje. Wszyscy zgodnie mówili, że ten dwukilometrowy odcinek to prawdziwy sukces, na który trzeba było czekać ponad 30 lat. – Spełniły się marzenia mieszkańców Kalwarii, ale też wielu innych osób, bo ta droga służy mieszkańcom całej gminy, powiatu i województwa. Czas odpustu najlepiej pokazuje, jak ważna jest to inwestycja – mówił M. Śnieżek.



pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    minio\'n - niezalogowany 2015-09-26 17:48:10

    Znać, że wybory ido... ło!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2015-09-26 18:40:45

    Stara droga miała klimat. Było widać, że to prawie Bieszczady.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama