Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu negatywnie wyraziła się o projekcie uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Przemyscy radni temat podjęli, ale nową szkolną strukturę przegłosowali.
Związkowcy z „Solidarności” wytknęli autorom przemyskiego projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowej oświatowej rzeczywistości wiele – ich zdaniem – uchybień. Brak szczegółowych informacji dotyczących dalszego funkcjonowania sieci publicznych szkół podstawowych, brak informacji po przekształceniu szkół o sytuacji kadrowej nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, brak prognoz na przyszłe lata szkolne w zakresie liczby uczniów i oddziałów poszczególnych szkół, a także potrzebnych etatów nauczycielskich, pracowników niepedagogicznych czy administracyjno-obsługowych[paywall], brak informacji o zamierzonych działaniach organu prowadzącego podejmowanych w tzw. okresie przejściowym, czyli latach szkolnych 2017 – 2018 i 2018 – 2019, mających na celu zminimalizowanie skutków zwolnień nauczycieli, brak przedstawiciela NSZZ „Solidarność” w pracach zespołu przygotowującego zmiany sieci szkół w Przemyślu to najważniejsze punkty sporne. Zdaniem związkowców z „Solidarności” sytuacja kadrowa, jaka wystąpi w szkołach po ich przekształceniu, będzie zdecydowanie trudniejsza niż zapowiadana przez organ prowadzący.
Negatywna opinia Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu miała zostać odrzucona przez radnych w całości specjalną uchwałą. Radny Maciej Karasiński (PiS) zaproponował, aby ten punkt zdjąć z programu sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbyła się 30 marca br. – Opinia ta kierowana jest do prezydenta miasta, a nie do radnych. Jak więc rada ma w całości ją odrzucić? Uważam, że w tym względzie powinno dojść do konstruktywnego dialogu, aby wyjaśnić wszystkie niejasności – stwierdził.
– Opinia ta w żadnym punkcie nie odnosi się do przygotowanej nowej sieci szkół, ale zgadzam się, że potrzebne są konsultacje – dodała przewodnicząca rady Lucyna Podhalicz (PiS).
– Gdzie na sali są przedstawiciele związków zawodowych? – pytał radny Tomasz Schabowski (PO). – Z tego co się orientuję, w miejskim budżecie zabraknie ponad milion złotych na przeprowadzenie tej reformy. A będzie jeszcze gorzej, zmniejszono nam bowiem subwencję oświatową. Pytam, ile będą kosztować odprawy dla zwalnianych nauczycieli i pracowników administracji i obsługi? – kontynuował.
Odpowiedział mu sekretarz miasta, odpowiedzialny za oświatę, Dariusz Łapa. – Nowa sieć szkół związana z reformą oświaty to mały wiaterek, który dotyka nauczycieli. Wichura dopiero nadchodzi, bo będzie coraz mniej uczniów. Niż demograficzny to główny powód mniejszej subwencji. Z w zasadzie nie mniejszej, tylko urealnionej z wspomnianego powodu. Otrzymamy 3 miliony 800 tysięcy złotych mniej, bo będziemy mieli w przyszłym roku o 730 uczniów mniej. To tak, jakby zlikwidować jedną dużą szkołę – stwierdził.
Ta dyskusja nie wpłynęła jednak na decyzję przemyskich radnych. Projekt uchwał dotyczących reorganizacji sieci szkół podstawowych i ponadgimazjalnych w Przemyślu został przegłosowany.
Nowa sieć szkół w Przemyślu
Reforma oświaty polegać będzie na likwidacji gimnazjów i stworzeniu ośmioletnich szkół podstawowych. W Przemyślu młodzież z Gimnazjum nr 1 trafi do SP 14, z Gimnazjum nr 3 do SP 5, zaś z Gimnazjum nr 5 do SP 4. Gimnazjum dla dorosłych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 zostanie przekształcone w szkołę podstawową o strukturze klas VII – VIII. W latach od 2018 – 2019 do 2021 – 2022 dojdzie do zwiększenia liczby oddziałów, co spowoduje wydłużenie czasu nauki w kilku szkołach podstawowych (dotyczy to SP 4, 11, 14 i 15, gdzie uczniowie będą się uczyć maksymalnie do godziny 16), ale – jak wskazują prognozy – od roku szkolnego 2022 – 2023 liczba oddziałów znowu zacznie spadać.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nic nowego, PISoBOLSZEWIA pełną gębą. Nie rozumiem co te podnóżki kaczystów bulwersuje.
Te wszystkie związki tzw. Solidarności, ten Duda z kacperkiem i podobni mogą "wadzy" skoczyć na kant ryby!!!
zaczerpnięte wiadomości z internetu i wypowiedź nauczyciela z JAROSłAWIA - cytuję.... CYTATY Nauczyciela z Jarosławia - roszczeniowca !!!! .... cyt"Jeszcze rok temu lekcje dodatkowe były płatne obecnie są do odebrania" - a ja pytam jakim jesteś belfrem ,że trzeba uczniom udzielać dodatkowych lekcji czy czasem nieudolnym?. ......cyt""nauczanie indywidualne było płatne obecnie jest za darmo" - a to dlatego nierobo ,że lata temu stworzono wam taką możliwość , byście garnęli kasę od biednych rodziców, a w ramach lekcji szkolnych pierdzieli tylko w stołek. ".....cyt."np przygotowanie do matury za darmo""- a co robiłaś przez lata nauczania by uczniowie musieli płacić ci za wiadomości? Ja i tysiące innych przystępując do matury w latach 70-tych liczyłam/łem /na wiadomości wyniesione z 5-u lat nauczania w technikum i z tym zasobem wiedzy zdając maturę dostałam/łem/się na studia ,gdzie na wszelkie kierunki i uczelnie były egzaminy. Po 1989 roku rozpasało wam się w nauczycielskich DUP.CH ,po uzyskanych PRZYWILEJACH dzięki ZNP tj. roczne płatne w 100% urlopy zdrowotne - kto inny je ma z pracujących ,czy kasjer w biedronce? .Liczba przepracowanych godzin tygodniowo do innych zawodów jak się ma?? .ferie ,wakacje nie licząc urlopu jak to się ma do innych grup pracujących na was? Roszczeniowa nauczycielska nierobo z Jarosławia na kasach w super marketach na okrągło są wolne etaty nie musisz być belfrem skoro płacą za mało ,tam zapłacą ci tyle samo ale nie za 20 godz.pracy tygodniowo jak masz to teraz.
Nic nowego, PISoBOLSZEWIA pełną gębą. Nie rozumiem co te podnóżki kaczystów bulwersuje.
Te wszystkie związki tzw. Solidarności, ten Duda z kacperkiem i podobni mogą "wadzy" skoczyć na kant ryby!!!
zaczerpnięte wiadomości z internetu i wypowiedź nauczyciela z JAROSłAWIA - cytuję.... CYTATY Nauczyciela z Jarosławia - roszczeniowca !!!! .... cyt"Jeszcze rok temu lekcje dodatkowe były płatne obecnie są do odebrania" - a ja pytam jakim jesteś belfrem ,że trzeba uczniom udzielać dodatkowych lekcji czy czasem nieudolnym?. ......cyt""nauczanie indywidualne było płatne obecnie jest za darmo" - a to dlatego nierobo ,że lata temu stworzono wam taką możliwość , byście garnęli kasę od biednych rodziców, a w ramach lekcji szkolnych pierdzieli tylko w stołek. ".....cyt."np przygotowanie do matury za darmo""- a co robiłaś przez lata nauczania by uczniowie musieli płacić ci za wiadomości? Ja i tysiące innych przystępując do matury w latach 70-tych liczyłam/łem /na wiadomości wyniesione z 5-u lat nauczania w technikum i z tym zasobem wiedzy zdając maturę dostałam/łem/się na studia ,gdzie na wszelkie kierunki i uczelnie były egzaminy. Po 1989 roku rozpasało wam się w nauczycielskich DUP.CH ,po uzyskanych PRZYWILEJACH dzięki ZNP tj. roczne płatne w 100% urlopy zdrowotne - kto inny je ma z pracujących ,czy kasjer w biedronce? .Liczba przepracowanych godzin tygodniowo do innych zawodów jak się ma?? .ferie ,wakacje nie licząc urlopu jak to się ma do innych grup pracujących na was? Roszczeniowa nauczycielska nierobo z Jarosławia na kasach w super marketach na okrągło są wolne etaty nie musisz być belfrem skoro płacą za mało ,tam zapłacą ci tyle samo ale nie za 20 godz.pracy tygodniowo jak masz to teraz.