18 stycznia br. niemal całe Buszkowice nie spały. Fetę, którą zorganizowali strażacy ochotnicy z okazji przyjazdu nowego wozu ratowniczo-gaśniczego pamiętać będą wszyscy, nawet ci, którzy nie bardzo się tym interesują...
Było tuż przed g. 22, kiedy z odpalonymi racami w dłoniach członkowie miejscowej OSP ustawili szpaler na drodze dojazdowej do remizy. W asyście policji nowy wóz ratowniczo-gaśniczy volkswagen Crafter 34 4Motion z napędem na cztery koła wjechał na plac manewrowy.
Przywiozła go reprezentacja OSP Buszkowice wspólnie z wójtem gminy Tomaszem Szeleszczukiem, pokonując wcześniej ponad 600 km[paywall].
Oprócz kolegów czekali na nich szef strażaków ochotników z gminy Żurawica Andrzej Kasper, miejscowi radni – Dorota Becker i Jacek Antosyk, sołtyska wsi Agata Krauze oraz zaprzyjaźniona ekipa OSP Orzechowce. Był szampan, były fajerwerki.
Poświęcenia wozu dokonał proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Łamasz.
– Wielokrotnie strażacy z OSP Buszkowice wyjeżdżali do ratowania dobytku w zatopionych piwnicach i pompowania wody z podtopionych studni. Drużyna sportowa brała czynny udział w każdych zawodach sportowo-pożarniczych oraz manewrach sprawdzających gotowość do akcji – powiedział szef OG ZOSP A. Kasper, były komendant Straży Miejskiej w Przemyślu.
– Po latach przyszedł czas kryzysu. Stary, wysłużony żuk został wycofany z wyjazdów ze względu na zły stan techniczny – dodał.
Fundatorem pojazdu jest gmina Żurawica. Jego wartość to 320 tys. zł. Wyposażony jest m.in. w: zbiornik na wodę o pojemności 300 litrów, elektryczną wyciągarkę, wysuwany maszt oświetleniowy, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 30 litrów, manualną klimatyzację, ogrzewania postojowe, kamerę cofania, wideorejestrator oraz agregat niskociśnieniowy.
Do akcji może wyruszyć nim maksymalnie sześciu strażaków. Sprzęt strażacki będący częścią niezbędnego wyposażenia samochodu zakupiono w ramach dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. W kosztach zakupu oprzyrządowania partycypował również Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA.
Nowy pojazd to już piąty tak profesjonalny i nowoczesny wóz strażacki w gminie Żurawica. Podobne samochody służą strażakom z: Orzechowiec, Batycz, Bolestraszyc i Maćkowic.
Warto dodać, że w OSP w Buszkowicach służy ponad 20 strażaków ochotników. 13 z nich posiada uprawnienia do udziału w akcjach. Pod koniec września 2021 r. jednostka świętowała jubileusz 75-lecia swojej działalności.
Kilka dni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaakceptowało listę kolejnych podkarpackich jednostek OSP, które w br. otrzymają nowe wozy strażackie. Łącznie będzie ich 29.
Zakup samochodów zostanie dofinansowany przez MSWiA we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Gminy, gdzie działają OSP, a do których trafią nowe wozy, zadeklarowały wkład własny do zakupu auta.
Z naszego regionu pojazdy trafią do sześciu jednostek. To: OSP KSRG Fredropol (powiat przemyski), OSP Żurawica (przemyski), OSP Mołodycz (jarosławski), OSP Surochów (jarosławski), OSP Narol (lubaczowski) i OSP KSRG Urzejowice (przeworski).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze