Reklama

Nowe wozy dla strażaków ochotników [ZDJĘCIA]

18 stycznia br. niemal całe Buszkowice nie spały. Fetę, którą zorganizowali strażacy ochotnicy z okazji przyjazdu nowego wozu ratowniczo-gaśniczego pamiętać będą wszyscy, nawet ci, którzy nie bardzo się tym interesują...

Było tuż przed g. 22, kiedy z odpalonymi racami w dłoniach członkowie miejscowej OSP ustawili szpaler na drodze dojazdowej do remizy. W asyście policji nowy wóz ratowniczo-gaśniczy volkswagen Crafter 34 4Motion z napędem na cztery koła wjechał na plac manewrowy.

Przywiozła go reprezentacja OSP Buszkowice wspólnie z wójtem gminy Tomaszem Szeleszczukiem, pokonując wcześniej ponad 600 km[paywall].

Oprócz kolegów czekali na nich szef strażaków ochotników z gminy Żurawica Andrzej Kasper, miejscowi radni – Dorota Becker i Jacek Antosyk, sołtyska wsi Agata Krauze oraz zaprzyjaźniona ekipa OSP Orzechowce. Był szampan, były fajerwerki.

Poświęcenia wozu dokonał proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Łamasz.

Reklama

– Wielokrotnie strażacy z OSP Buszkowice wyjeżdżali do ratowania dobytku w zatopionych piwnicach i pompowania wody z podtopionych studni. Drużyna sportowa brała czynny udział w każdych zawodach sportowo-pożarniczych oraz manewrach sprawdzających gotowość do akcji – powiedział szef OG ZOSP A. Kasper, były komendant Straży Miejskiej w Przemyślu.

– Po latach przyszedł czas kryzysu. Stary, wysłużony żuk został wycofany z wyjazdów ze  względu na zły stan techniczny – dodał.

Prezent na 75-lecie

Fundatorem pojazdu jest gmina Żurawica. Jego wartość to 320 tys. zł. Wyposażony jest m.in. w: zbiornik na wodę o pojemności 300 litrów, elektryczną wyciągarkę, wysuwany maszt oświetleniowy, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 30 litrów, manualną klimatyzację, ogrzewania postojowe, kamerę cofania, wideorejestrator oraz agregat niskociśnieniowy.

Do akcji może wyruszyć nim maksymalnie sześciu strażaków. Sprzęt strażacki będący częścią niezbędnego wyposażenia samochodu zakupiono w ramach dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. W kosztach zakupu oprzyrządowania partycypował również Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA.

Nowy pojazd to już piąty tak profesjonalny i nowoczesny wóz strażacki w gminie Żurawica. Podobne samochody służą strażakom z: Orzechowiec, Batycz, Bolestraszyc i Maćkowic.

Reklama

Warto dodać, że w OSP w Buszkowicach służy ponad 20 strażaków ochotników. 13 z nich posiada uprawnienia do udziału w akcjach. Pod koniec września 2021 r. jednostka świętowała jubileusz 75-lecia swojej działalności.

Kolejne wozy

Kilka dni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaakceptowało listę kolejnych podkarpackich jednostek OSP, które w br. otrzymają nowe wozy strażackie. Łącznie będzie ich 29.

Zakup samochodów zostanie dofinansowany przez MSWiA we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Gminy, gdzie działają OSP, a do których trafią nowe wozy, zadeklarowały wkład własny do zakupu auta.

Z naszego regionu pojazdy trafią do sześciu jednostek. To: OSP KSRG Fredropol (powiat przemyski), OSP Żurawica (przemyski), OSP Mołodycz (jarosławski), OSP Surochów (jarosławski), OSP Narol (lubaczowski) i OSP KSRG Urzejowice (przeworski).


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama