Reklama

O bohaterach się nie zapomina. Oddali hołd Michałowi Krukowi

24 marca br. – w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – starosta przemyski Jan Pączek wspólnie z prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem oddali hołd Michałowi Krukowi.

Tablica upamiętniająca postać M. Kruka umieszczona jest na murze budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Kopernika. Starosta przemyski i prezydent miasta w towarzystwie dyrektor SOSW nr 1 w Przemyślu Doroty Wiech-Iwaneczko oraz przedstawicieli 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów[paywall].

Michał Kruk w czasie okupacji niemieckiej był emerytowanym kolejarzem i mieszkał w domu przy ulicy Kopernika 36 w Przemyślu. Ulica ta graniczyła z gettem, które w wyniku chorób, licznych egzekucji i wywózek ludności żydowskiej do obozów zagłady systematycznie się zmniejszało. M. Kruk pośredniczył w kontaktach Żydów z getta z Polakami. Zorganizował ucieczkę dużej grupy Żydów do rodziny Banasiewiczów, mieszkającej w Orzechowcach, kilka kilometrów od Przemyśla. Udzielał też pomocy Aleksandrowi Hirschbergowi, członkowi Żydowskiego Związku Robotniczego „Bund”. 6 września 1943 r. został aresztowany, zastrzelony przez hitlerowców, a jego zwłoki zostały powieszone na szubienicy, niedaleko miejsca, gdzie odbyła się uroczystość.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama