24 marca br. – w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – starosta przemyski Jan Pączek wspólnie z prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem oddali hołd Michałowi Krukowi.
Tablica upamiętniająca postać M. Kruka umieszczona jest na murze budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Kopernika. Starosta przemyski i prezydent miasta w towarzystwie dyrektor SOSW nr 1 w Przemyślu Doroty Wiech-Iwaneczko oraz przedstawicieli 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów[paywall].
Michał Kruk w czasie okupacji niemieckiej był emerytowanym kolejarzem i mieszkał w domu przy ulicy Kopernika 36 w Przemyślu. Ulica ta graniczyła z gettem, które w wyniku chorób, licznych egzekucji i wywózek ludności żydowskiej do obozów zagłady systematycznie się zmniejszało. M. Kruk pośredniczył w kontaktach Żydów z getta z Polakami. Zorganizował ucieczkę dużej grupy Żydów do rodziny Banasiewiczów, mieszkającej w Orzechowcach, kilka kilometrów od Przemyśla. Udzielał też pomocy Aleksandrowi Hirschbergowi, członkowi Żydowskiego Związku Robotniczego „Bund”. 6 września 1943 r. został aresztowany, zastrzelony przez hitlerowców, a jego zwłoki zostały powieszone na szubienicy, niedaleko miejsca, gdzie odbyła się uroczystość.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze