Reklama

O fotel prezydenta Przemyśla powalczy aż osiem osób?

12 lutego br. był ostatnim dniem, kiedy można było zarejestrować lokalny komitet wyborczy przed wyborami samorządowymi zaplanowanymi na 7 kwietnia br. Łącznie w przemyskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowanych zostało 198 komitetów z czterech powiatów: jarosławskiego, przemyskiego, lubaczowskiego i przeworskiego. Ale z całą pewnością w marcu br. pojawi się na lokalnej scenie politycznej jeszcze kilka, 41 komitetów bowiem ma status ogólnopolskich. Te zarejestrowane są w stolicy, ale z ich list mogą wystartować kandydaci na radnych, prezydenta Przemyśla, burmistrzów: Jarosławia, Przeworska, Lubaczowa czy wójtów poszczególnych gmin.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia br. (druga tura – 24 kwietnia br.). Od początku br. większość komitetów wyborczych pracowała (i pracuje) pełną parą, bo 12 lutego br. upływał termin zgłaszania ich. Jak się dowiedzieliśmy od dyrektora przemyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Zygmunta Leszczyńskiego, listy kandydatów do rad miast czy gmin można zgłaszać do 4 marca br. (do g. 16). Nazwiska osób, które będą się ubiegać o fotel prezydenta, burmistrza czy wójta, muszą zostać podane do 14 marca br. (również do g. 16). Komisarz Wyborczy w Przemyślu nie powołał jeszcze komisji terytorialnych, miejskich i gminnych. Ostatnim dniem, kiedy może to zrobić, jest 27 lutego. Do 22 lutego br. muszą trafić do niego nazwiska kandydatów na członków komisji wyborczych. Wówczas wszystko będzie jasne[paywall].

Ośmiu chętnych do fotela prezydenta Przemyśla?

Jako pierwszy, 31 stycznia br., zarejestrował się Komitet Wyborczy Wyborców „Wspólna Sieniawa”. Jako ostatni, 198. – Komitet Wyborczy Wyborów „Przeworsk Razem”. Najwięcej zarejestrowanych komitetów jest w powiecie przemyskim – 66, najmniej w lubaczowskim – 28. W powiecie jarosławskim –  48 komitetów, w powiecie przeworskim – 37.

Reklama

W wyborach do rad miast najwięcej komitetów wyborczych pojawiło się w Przemyślu, bo aż siedem. A to z pewnością nie koniec, bo na razie cisza panuje w szeregach np. Konfederacji czy Bezpartyjnych Samorządówców. A przecież kandydaci z tych ugrupowań startowali w naszym regionie w wyborach parlamentarnych 15 października ub.r., więc trudno zakładać, by „odpuścili” wybory samorządowe. Obie partie polityczne są komitetami ogólnopolskimi, nie było więc potrzeby rejestracji ich w przemyskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

Sześć komitetów jest w Lubaczowie, cztery w Przeworsku, trzy w Jarosławiu.

Reklama

Wiele wskazuje na to, że kandydatów do zajęcia fotela w gmachu przy Rynek 1 w Przemyślu będzie ośmiu. Po raz pierwszy w historii miasta wyborcy będą mogli zagłosować na kandydatkę kobietę. Z ramienia KWW „Nasz Przemyśl”, któremu przewodzi radny Janusz Zapotocki, wystartuje Joanna Tomczyk (materiał obok). To ugrupowanie jako pierwsze w Przemyślu (a trzecie w byłym województwie przemyskim) zarejestrowało swój komitet wyborczy.

Jako pierwszy natomiast swój akces zgłosił obecny prezydent miasta Wojciech Bakun. Kolejnym kandydatem został Tomasz Dziumak, obecny dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, który rekomendowany jest przez Koalicję Obywatelską i Nową Lewicę. Komitet miał się nazywać KWW Koalicja dla Przemyśla, ale centralne władze Platformy Obywatelskiej zdecydowały, że w tych wyborach nie będzie koalicji z lewicą oraz lokalnych komitetów. Kandydaci tej grupy będą startować, podobnie jak w innych miejscach, pod ogólnopolskim szyldem, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska. Pytanie, jak w takim wypadku czuje się lider przemyskiej Nowej Lewicy Ryszard Kulej, niech pozostanie retorycznym. Kolejnym kandydatem jest były przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, obecny radny PiS – Maciej Kamiński. Z poparciem tej partii i m.in. NSZZ „Solidarność” wystartuje z własnego komitetu pod nazwą – Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Kamińskiego. Swojego kandydata wystawi Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni. W Przemyślu pod nazwą KWW Projekt 3D. Będzie nim Arkadiusz Południak. Kandydatem ugrupowania, które niedawno się pojawiło na lokalnej scenie politycznej, czyli „Przemyśl to My”, będzie przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal. Z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Do Przodu Przemyśl! kandydatem na włodarza miasta będzie Bartłomiej Marczyk. Członek Stowarzyszenia „Liberty”, wiceprezes MKS „Polonia” Przemyśl, znany społecznik, związany swego czasu z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu. Jak już wspomnieliśmy, ósmym do brydża może być ktoś z kręgów posła na Sejm RP Andrzeja Zapałowskiego i Mirosława Majkowskiego, czyli ludzi Konfederacji.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/02/2024 18:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama