Reklama

O Karpatach i twardej polityce [ZDJĘCIA]

25/08/2024 14:40

11 sierpnia 2024 r. w Arboretum Cisowa na Pogórzu Przemyskim Przemyskie Towarzystwo Kulturalne przygotowało kolejną konferencję pt. „Karpaty – góry, które łączą. Ludzie i przyroda. O współpracy makroregionu karpackiego i Podkarpacia”. Współgospodarzem konferencji był Zakład Fizjografii i Arboretum Bolestraszyce.

Zakład Fizjografii i Arboretum Bolestraszyce to żelazny punkt programu dla wszystkich odwiedzających Przemyśl, jego okolice, Bieszczady czy Podkarpacie, ale mało kto wie, że w Cisowej działa filia Arboretum. Jak napisali organizatorzy konferencji – to ostoja ciszy, piękna i spokoju. Na stornie internetowej Arboretum doczytujemy: „Arboretum w Cisowej jako polana śródleśna położone jest w centrum zalesionego Pogórza Przemyskiego o zróżnicowanej konfiguracji terenu (309 – -420 m n.p.m). Obejmuje obszar 283 ha, otoczony jest naturalną linią brzegową lasów bukowo-jodłowych. Posiada zróżnicowany układ hydrologiczny z licznymi potokami i progami skalnymi oraz wodospadami. Główna oś komunikacyjna sieci drogowej i osadniczej biegnie wzdłuż doliny potoku Cisowa. Do niej amfiteatralnie opadają łagodnymi tarasami i stokami, okoliczne wzgórza. W śródpolnych jarach i wąwozach zachowane są zbiorowiska roślinne z rzadkimi i zagrożonymi gatunkami flory polskiej. Rośnie tu ostrożeń siedmiogrodzki, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, pierwiosnek lekarski, w dolinach potoków żywokost sercowaty. Część Arboretum w Cisowej do 1946 r. położona była w obrębie nadleśnictwa Cisowa i należała do Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Została ona, w formie darowizny, przekazana w 1929 r. razem z ponad dwudziestoma innymi majątkami ziemskimi PAU przez Pawła Tyszkowskiego. Głównym celem Arboretum w Cisowej jest czynna ochrona flory krajowej oraz zabezpieczenie w warunkach naturalnych różnorodności biologicznej. (...)”.

Reklama

W Cisowej działa filia  bolestraszyckiego arboretum. Jak napisali organizatorzy konferencji – to ostoja ciszy, piękna i spokoju.


– Prowadzimy prace zmierzające do utworzenia tutaj regionalnego centrum edukacji przyrodniczej

– informuje dyrektor Zakładu i Fizjografii Arboretum w Bolestraszycach i Cisowej dr hab. Narcyz Piórecki. W tak malowniczych okolicznościach przyrody uczestnicy konferencji dyskutowali o Karpatach i Podkarpaciu[paywall]. 

Przyroda, kultura, ekonomia

Konferencję w Cisowej przygotował Marek Kuchciński, poseł RP, prezes Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego. On też wprowadził w tematykę spotkania. Marek Kuchciński przypomniał historię projektu Europa Karpat, jego główny cel, czyli wykorzystanie potencjału gospodarczego i kulturalnego Europy Środkowej, w szczególności potencjału państw położonych na linii Karpat. 

Reklama

Karpaty to unikalny obszar bioróżnorodności. Mamy tego przykład chociażby tu: w Cisowej. Karpaty to także niezwykła, oryginalna kultura. Europa Środkowa może się poszczycić się osiemdziesięcioma noblistami z różnych dziedzin. Proponujemy, aby wzdłuż Via Carpatia równocześnie z powstającą infrastrukturą turystyczną powstała cyfrowa baza danych turystycznych, a także instytucje kultury promujące działalność kulturę i naukę osób działających na rzecz Karpat i Europy Środkowej. Wit Wojtowicz, były dyrektor Zamku w Łańcucie, zaproponował, aby nazwać ten projekt Via Culturalia. Równie cenną inicjatywą będzie przygotowanie Antologii literatury karpackiej, Wyboru pism najwybitniejszych twórców i naukowców tego regionu, Cyfrowego atlasu Europy Karpat czy Cyfrowego indeksu czasopism naukowych. Przyroda, kultura, ale rozmowy o Europie Karpat to też, a może przede wszystkim, ekonomia i twarda polityka. Sukces gospodarczy w Europie odniosły takie strategie, jak Strategia Skandynawska, Alpejska, Dunajska.

Dlaczego nie wykorzystać ogromnego potencjału Karpat?

Reklama

– pytał na koniec swojej prezentacji M. Kuchciński.


Swoje prezentacje przedstawili również: Piotr Pilch –, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Bożena Ryczan – starosta przemyski, Krzysztof Dobrowolski –, wójt gminy Krasiczyna, Andrzej Klarkowski, – socjolog, Warszawa, Dawid Lasek, – prezes Stowarzyszeniae Euroregion Karpacki, dr hab. Narcyz Piórecki – dyrektor Zakładu Fizjografii i Arboretum w Bolestraszycach, Katarzyna Ryś i Dorota Ryś-Kulak reprezentujące Pracownię Rozmaitości – LAWENDA, Koło Gospodyń Wiejskich z Olszan, Krystyna Wróblewska –, kierownik projektu Uniwersytet Ludowy Europy Karpat. Wśród zaproszonych gości była między innymi burmistrz miasta i gminy Bircza Anna Szymaszek.

Reklama


Na zakończenie o polityce, ekonomii, przyrodzie, kulturze i ścieraniu się różnych punktów widzenia na rolę Europy Środkowej dyskutowali: Robert Choma – były prezydent Przemyśla, Andrzej Cieszyński –, artysta malarz, dyrektor BWA w Przemyślu, Andrzej Mazur – ekolog, teolog, Jan Jarosz –, historyk, dyrektor Narodowego Muzeum Ziemi Przemyskiej, Krzysztof Kamiński –, dziennikarz, Waldemar Wiglusz –. prezes TPN.

Pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Olszan.

Reklama


(aw)

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/08/2024 14:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama