W ubiegłą sobotę, 25 maja, w gościnnych murach Muzeum Dzieduszyckich odbyła się wielowątkowa debata poświęcona stosunkom pomiędzy Unią Europejska a Europą Wschodnią i Zakaukaziem.
Wydarzenie z okazji 10-lecia zainicjowania projektu Partnerstwo Wschodnie zorganizowała Fundacja Jagiellońska z Łańcuta, przy współpracy jarosławskiego Muzeum Kamienica Orsettich. W kameralnych pomieszczeniach kompleksu pałacowego w Zarzeczu rozmawiali marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, były ambasador RP w Gruzji, Republice Macedonii, a obecnie pracownik Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Multanowski, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Kazimierz Karolczak, socjolog prof. Antoni Kamiński oraz Łukasz Galusek, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Słuchaczami byli przede wszystkim stypendyści Fundacji Jagiellońskiej, a obok nich silna reprezentacja samorządowa ze starostą Bogusławem Urbanem oraz wójtem gminy Zarzecze Tomaszem Burym na czele, a także dyrektor jarosławskiego muzeum Łukasz Zagrobelny[paywall].
Prelegenci podkreślali wagę dialogu, także kulturowego, akcentowali zagadnienia związane z wytwarzaniem jak najsilniejszych więzi politycznych i handlowych ze wspomnianymi krajami, uwydatniali też rolę budowania i umacniania w nich tendencji demokratycznych i zasad praworządności.

Partnerstwo Wschodnie to program, którego pomysłodawcą była polska dyplomacja wspierana przez Szwecję. Jego efektem są preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe pomiędzy krajami objętymi programem, a w węższym wymiarze to m.in. studia w Polsce i innych krajach Unii oraz praktyki i wymiany dla młodych ludzi z 6 krajów objętych projektem. Partnerstwo Wschodnie zainaugurowano 7 maja 2009 r. w Pradze.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nawet niezła imprezka z pustym gadaniem bez jakiegokolwiek znaczenia tak dla regionu jak też dl Partnerstwa.A było się czym pochwalić.Kontakty regionu ze wschodem bardziej niż zerowe.Żadnej ale to żadnej współpracy tak z Ukraina jak też Białorusią.A może Gruzja wypali na egzotyczne wycieczki naszych notabli.
Nawet niezła imprezka z pustym gadaniem bez jakiegokolwiek znaczenia tak dla regionu jak też dl Partnerstwa.A było się czym pochwalić.Kontakty regionu ze wschodem bardziej niż zerowe.Żadnej ale to żadnej współpracy tak z Ukraina jak też Białorusią.A może Gruzja wypali na egzotyczne wycieczki naszych notabli.