Reklama

O partnerstwie wschodnim w Muzeum Dzieduszyckich

02/06/2019 09:30

W ubiegłą sobotę, 25 maja, w gościnnych murach Muzeum Dzieduszyckich odbyła się wielowątkowa debata poświęcona stosunkom pomiędzy Unią Europejska a Europą Wschodnią i Zakaukaziem.

Wydarzenie z okazji 10-lecia zainicjowania projektu Partnerstwo Wschodnie zorganizowała Fundacja Jagiellońska z Łańcuta, przy współpracy jarosławskiego Muzeum Kamienica Orsettich. W kameralnych pomieszczeniach kompleksu pałacowego w Zarzeczu rozmawiali marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, były ambasador RP w Gruzji, Republice Macedonii, a obecnie pracownik Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Multanowski, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Kazimierz Karolczak, socjolog prof. Antoni Kamiński oraz Łukasz Galusek, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Słuchaczami byli przede wszystkim stypendyści Fundacji Jagiellońskiej, a obok nich silna reprezentacja samorządowa ze starostą Bogusławem Urbanem oraz wójtem gminy Zarzecze Tomaszem Burym na czele, a także dyrektor jarosławskiego muzeum Łukasz Zagrobelny[paywall].

Prelegenci podkreślali wagę dialogu, także kulturowego, akcentowali zagadnienia związane z wytwarzaniem jak najsilniejszych więzi politycznych i handlowych ze wspomnianymi krajami, uwydatniali też rolę budowania i umacniania w nich tendencji demokratycznych i zasad praworządności.

Reklama


fot.Bartłomiej Pacek

Dla państw i dla ludzi

Partnerstwo Wschodnie to program, którego pomysłodawcą była polska dyplomacja wspierana przez Szwecję. Jego efektem są preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe pomiędzy krajami objętymi programem, a w węższym wymiarze to m.in. studia w Polsce i innych krajach Unii oraz praktyki i wymiany dla młodych ludzi z 6 krajów objętych projektem. Partnerstwo Wschodnie zainaugurowano 7 maja 2009 r. w Pradze.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-06-02 10:28:41

    Nawet niezła imprezka z pustym gadaniem bez jakiegokolwiek znaczenia tak dla regionu jak też  dl Partnerstwa.A było się czym pochwalić.Kontakty regionu ze wschodem bardziej niż zerowe.Żadnej ale to żadnej współpracy tak z Ukraina jak też Białorusią.A może Gruzja wypali na egzotyczne wycieczki naszych notabli.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama