Reklama

O trudnej drodze do wolności

24 lutego w gminie Przeworsk rozpoczęły się Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Grzęsce, rodzinnej miejscowości księdza dziekana Antoniego Olejarki i kapitana Stanisława „Oko” Olejarki oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Uroczystości zainicjowała msza św. w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Eucharystię odprawili ks. prałat Tadeusz Gramatyka oraz[paywall] ks. prałat Stanisław Ozga. Następnie wspólnie z Orkiestrą Dętą Gminy Przeworsk w Świętoniowej, kompanią honorową 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. Brygady Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu, 34 Batalionem Lekkiej Piechoty Batalionem Obrony Terytorialnej, klasą mundurową Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku i Jednostką Strzelecką 2087 Przeworsk, harcerzami 1 Przeworskiej Drużyny Harcerzy, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, pocztami sztandarowymi przemaszerowano na plac przy Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce.

Tam głos zabrał syn kpt. Stanisława Olejarki, bratanek ks. dziek. Antoniego Olejarki – Janusz Olejarka, który przybliżył losy obu braci. Tego dnia – 111 lat od urodzin ks. Antoniego i 102 lata od urodzin Stanisława – w rodzinnej miejscowości na budynku odsłonięto tablicę upamiętniającą ich walkę i służbę Bogu oraz Ojczyźnie.

Uhonorowani modlitwą i biegiem

Wśród gości znaleźli się posłowie na Sejm: Anna Schmidt-Rodziewicz, Krystyna Wróblewska, Bogdan Rzońca, Andrzej Matusiewicz, a także wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch i starosta przeworski Bogusław Urban.

Do uczestników tej pięknej inicjatywy list skierował marszałek Marek Kuchciński. Odczytał go gospodarz gminy wójt Daniel Krawiec.

W ramach Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca w bazylice pw. Ducha św. w Przeworsku odbyła się msza św. w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, a 3 marca „Bieg Tropem Wilczym” ‎pamięci bohaterów braci Cieślów ze Studziana i braci Olejarków z Grzęski. 

Reklama


fot.UG Przeworsk
Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali: dzieci kpt. Stanisława Olejarki – córka Barbara Olejarka-Słodka, syn Janusz Olejarka, a także poseł Bogdan Rzońca oraz wójt Daniel Krawiec.


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-03-11 21:06:49

    Oj, trudna... https://dorzeczy.pl/kraj/92823/Media-Kazimierz-Kujda-tajnym-wspolpracownikiem-SB.html

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    barada.bodnar_511 2019-12-14 14:36:31

    It looks so tasty! I want to say thanks to the best writing service https://buyessay.net for their quick reply and patience. My teacher is always crazy about requirements so I needed everything to be perfect. Got the first “A” in his class. You can use it if you want to have a good marks!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama