Reklama

O tym, że „Pierwszy nastał wiek złoty” rozmawiali w murach przemyskiej biblioteki

W piątek, 16 czerwca w murach Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego miała miejsce wyjątkowa konferencja „Aurea prima sata est aetas”, co w tłumaczeniu należy rozumieć jako: „Pierwszy nastał wiek złoty”.

Prelegenci przygotowali ciekawe wykłady, które skupiały się na wpływie przeszłości na teraźniejszość. Dr hab. Maria Stinia wystąpiła z referatem „Kazimierz Morawski, między krakowskim rynkiem a rzymskim forum”, dr hab. Rafał Ludwik Górski, z prelekcją „Mickiewicz, Krajewski, Rowling i inni filolodzy klasyczni”, dr hab. Tomasz Pudłocki z mową „Rola nauczycieli przemyskich szkół średnich w kultywowaniu tradycji antycznych w latach 1918-1939”, mgr Joanna Markin z wykładem „Spojrzenie na kobiecą osobowość przez pryzmat greckiej mitologii na podstawie pracy J.S. Bolen „Boginie w każdej kobiecie”, a dr Małgorzata Wilgucka z prelekcją „Antiquitas semper viva. Obecność kultury antycznej w kulturze współczesnej”.

Konferencji towarzyszyła wystawa pn.: „Kazimierz Morawski – Vir doctissimus. Patron II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu w dokumentach archiwalnych”, którą przygotowało Archiwum Państwowe w Przemyślu. Organizatorzy – II LO im. prof. Kazimierza Morwskiego w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego, Archiwum Państwowe w Przemyśli oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu – zadbali o merytoryczny i artystyczny wyraz konferencji.

Reklama

Spotkanie było również okazją do wręczenia kolejnej (26) nagrody im. Kazimierza Morawskiego dla ucznia, który osiągnął najlepsze wyniki w nauce języka łacińskiego. Należy dodać, że została ona wręczona przez prawnuczkę patrona II LO w Przemyślu – Annę Górską. Na wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną w tej kategorii zasłużył Fabian Kuśnierz.  

Konferencję pn: „Pierwszy nastał wiek złoty”, honorowym patronatem objęli: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska Akademia Umiejętności, Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, Podkarpacki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Przemyśla oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Nasz tygodnik był jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Reklama


fot.Monika Rusinek
Spotkanie było również okazją do wręczenia kolejnej (26) nagrody im. Kazimierza Morawskiego dla ucznia, który osiągnął najlepsze wyniki w nauce języka łacińskiego. Na wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną w tej kategorii zasłużył Fabian Kuśnierz. Na zdjęciu z laureatami z lat poprzednich.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama