W piątek, 16 czerwca w murach Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego miała miejsce wyjątkowa konferencja „Aurea prima sata est aetas”, co w tłumaczeniu należy rozumieć jako: „Pierwszy nastał wiek złoty”.
Prelegenci przygotowali ciekawe wykłady, które skupiały się na wpływie przeszłości na teraźniejszość. Dr hab. Maria Stinia wystąpiła z referatem „Kazimierz Morawski, między krakowskim rynkiem a rzymskim forum”, dr hab. Rafał Ludwik Górski, z prelekcją „Mickiewicz, Krajewski, Rowling i inni filolodzy klasyczni”, dr hab. Tomasz Pudłocki z mową „Rola nauczycieli przemyskich szkół średnich w kultywowaniu tradycji antycznych w latach 1918-1939”, mgr Joanna Markin z wykładem „Spojrzenie na kobiecą osobowość przez pryzmat greckiej mitologii na podstawie pracy J.S. Bolen „Boginie w każdej kobiecie”, a dr Małgorzata Wilgucka z prelekcją „Antiquitas semper viva. Obecność kultury antycznej w kulturze współczesnej”.
Konferencji towarzyszyła wystawa pn.: „Kazimierz Morawski – Vir doctissimus. Patron II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu w dokumentach archiwalnych”, którą przygotowało Archiwum Państwowe w Przemyślu. Organizatorzy – II LO im. prof. Kazimierza Morwskiego w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego, Archiwum Państwowe w Przemyśli oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu – zadbali o merytoryczny i artystyczny wyraz konferencji.
Spotkanie było również okazją do wręczenia kolejnej (26) nagrody im. Kazimierza Morawskiego dla ucznia, który osiągnął najlepsze wyniki w nauce języka łacińskiego. Należy dodać, że została ona wręczona przez prawnuczkę patrona II LO w Przemyślu – Annę Górską. Na wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną w tej kategorii zasłużył Fabian Kuśnierz.
Konferencję pn: „Pierwszy nastał wiek złoty”, honorowym patronatem objęli: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska Akademia Umiejętności, Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, Podkarpacki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Przemyśla oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Nasz tygodnik był jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

fot.Monika Rusinek
Spotkanie było również okazją do wręczenia kolejnej (26) nagrody im. Kazimierza Morawskiego dla ucznia, który osiągnął najlepsze wyniki w nauce języka łacińskiego. Na wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną w tej kategorii zasłużył Fabian Kuśnierz. Na zdjęciu z laureatami z lat poprzednich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze