15 listopada w hotelu Accademia w Przemyślu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Medyczna Fundacji Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym „jerzyk” pod patronatem starosty przemyskiego Bożeny Ryczan i prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Tym razem spotkanie poświęcone było tematowi: „Aktualności w leczeniu dzieci i młodzieży – dylematy, wyzwania, perspektywy”.
Uczestnicy konferencji mogli się zapoznać z kilkoma bardzo ciekawymi zagadnieniami, które prelegenci poruszyli w formie wykładów. O nowych technologiach i nowych zagrożeniach dla zdrowia mówił dr Ireneusz Jelonek z Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu, o wpływie zwiększenia zorganizowanej aktywności fizycznej w szkole na ciśnienie krwi dzieci z nadwagą i otyłością prof. dr hab. Wojciech Kolanowski reprezentujący Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Przemyślu, zaś o wpływie manipulacji kręgosłupa na zmienność rytmu serca dr Nataliya Hrabarchuk z lwowskiego Centrum Rehabilitacji „Elita” we Lwowie. Uwagę słuchaczy przykuło też wystąpienie dr Sabiny Miciorek ze Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej zatytułowane „Nastolatek w kryzysie”.
Kolejni prelegenci to dr Iwona Malesza z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie i psycholog, pedagog i specjalisty psychoonkologii Joanna Pruban, które analizowały temat „Między skalpelem a słowem: dziecko w procesie leczenia nowotworu”, podkreślając, że w procesie leczenia dziecko przede wszystkim potrzebuje być usłyszane, jeszcze zanim zacznie być pocieszane. Natomiast dr Halyna Luń z Narodowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie, która poświęciła swoją uwagę zagadnieniu „Kostium Spirala w rehabilitacji według metody profesora Kozyavkina”. W towarzyszących wydarzeniu rozmowach bardzo często przewijały się opinie, że zaproponowana tematyka wydarzenia była bardzo ciekawa i dotyczyła kwestii bardzo na czasie. Organizator – Fundacja Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym „jerzyk”, na czele z prezesem Arturem Cielińskim – jak zwykle sprostał oczekiwaniom uczestników spotkania.
Głównym celem działania[paywall] fundacji jest pomaganie dzieciom i ich rodzicom w odnalezieniu się w niełatwej sytuacji, jaką jest walka z chorobą. Swoje cele realizuje poprzez pomoc finansową i rzeczową dla dzieci cierpiących na choroby przewlekłe, w szczególności na choroby nowotworowe, organizowanie akcji charytatywnych, organizowanie i finansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego i lekarstw czy organizowanie wydarzeń o charakterze edukacyjnym. To, które miało miejsce 15 listopada, wpisało się w okrągły jubileusz 15-lecia działalności fundacji „jerzyk”.
Konferencja zrealizowana została we współpracy z Wojewódzkim Podkarpackim Szpitalem Psychiatrycznym w Żurawicy, który reprezentowali Maciej Kamiński oraz Teresa Adamczyk, a patronem medialnym wydarzenia był nasz tygodnik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze