W tym roku uroczystości rocznicowe odbyły się w nieco innej formule niż dotychczas, zaplanowano je na 2 dni. Złożenie kwiatów na Cmentarzu Głównym, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, iluminacja pomnika, salwa armatnia w niedzielę. Dziś, w poniedziałek – przemarsz przed pomnik Piłsudskiego, rajd rowerowy, zwiedzanie Przemyśla z przewodnikiem. Przed nami wciąż o g. 18 na Zamku Kazimierzowskim spektakl (NIE) zakazane piosenki, czyli być albo nie być... Zobaczcie 2 dni uroczystości w obiektywie fotoreportera Jacka Szwica.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.10 Listopada 1918r-Austria zrzekła się Galicji na rzecz Polski.Tegoż dnia powstały z Austro-Wegier na drodze pokojowej następujace państwa: Czechosłowacja,Polska,Zachodnia Ukraina,Słowianie południowia w dalszej kolejnosci Węgry i Austria.Jedynie Polska i Zachodnia Ukraina weszły w konflikt zbrojny na tle granicznym.Pozostałe kraje całkowicie na drodze pokojowej uregulowały swoje problemy graniczne.Jedynie Polacy weszli w tym okresie w konflikty zbrojne graniczne z Niemcami,Rosja i Ukraina Zachodnią.Poniesli kleskę graniczna z Niemcami i Rosją a wygrali z Ukraina zachodnia całkowicie ją wchłaniając w swoje granice.
Niestety Prezydent RP w swoim dzisiejszym przemówieniu nie wspomniał o walkach niepodległościowych Polaków z Ukraińcami w Galicji. Przykre.
Nie mamy się czym chwalić.Nie dotrzymaliśmy żadnej umowy ani też traktatu które podpisaliśmy nawet tych o znaczeniu międzynarodowym dzięki którym powstało nasze państwo.Juz wtedy nawet państwa,które nam sprzyjały zaczeli nas nazywać chuliganem Europy i to było jedno z delikatnych określeń
Tadeusz ???????????????? tworzy nową historię Polski
Love it, it's definitely important to know how to do this properly and efficiently, clients LOVE these. enable flash in chrome
Historia Polski jest jaka jest.Problem w tym,ze opowiada się bajki o niej i zamiast faktów podaje sie kłamstwa lub przemilcza gdy jest niezbyt kolorowa tak jak w tym przypadku.
Twoje sympatie proukraińskie oraz manipulacja i wprowadzanie w błąd na forum są powszechnie znane.Wskaż inny kraj który był podzielony pomiędzy trzech zaborców. Konflikty właśnie z tego faktu wynikały. Owszem Piłsudski nie dotrzymał słowa danemu Petlurze ale na to złożyło się wiele czynników; po pierwsze po zdobyciu Kijowa Petlura nie zdołał porwać pobratymców do idei budowy wolnej Ukrainy,po drugie wiedział że wojna z Rosją jest na długim etapie nie do wygrania,nie był zainteresowany odbudową białej "carskiej Rosji poprzez wykrwawianie polskiego wojska tylko po to aby w przyszłości znowu dokonała z Niemcami rozbioru Polski. Podpisując układ ryski dał Polsce czas na odbudowę państwowości,czy został on właściwie zużytkowany to już inna sprawa. Piłsudski był zwolennikiem konfederacji z wolną Ukrainą,Białorusią jednakże te narody nie były na to gotowe. A tylko razem mogliśmy stanowić przeciwwagę dla Rosji.W czasie wojny z bolszewikami Polacy przegrywali tereny gdzie stanowili większość , Śląsk cieszyński, Górny Śląsk, Warmia i Mazury, tylko dlatego przegrywali plebiscyty bo pod Warszawą byli Moskale i trwała wojna. Fakty te są powszechnie znane i twoja próba manipulacji jest skazana na niepowodzenie.
Sami zadbaliśmy o zabory.Na tym polu zrobiliśmy wszystko co było możliwe by Rzeczypospolita przestała istniec.Prym w unicestwieniu Polski wiodła arystokracja oraz Kosciół Katolicki. te dwie grupy dla kasy zdolne były do największej podłości.A sąsiedzi dla nich kasy nie żałowali,szczególnie Rosja i Prusy.Tak się składa,ze większość nowo powstałych państw w wyniku rozpadu trzech mocarstw odbyło się bez żadnego wystrzału.Czesi np z prasy sie dowiedzieli,ze są wolnym krajem.My natomiast zaledwie w kilka dni znaleźliśmy sobie wrogów z którymi koniecznie chcieliśmy walczyć.Walczyliśmy z Litwinami,Białorusinami, Ukraińcami,Czechami a także z Niemcami.To,ze w walce w głównej mierze wykorzystywaliśmy dzieci i podrostków to tym specjalnie się nie chwalimy. Dopiero tam gdzie dzieci zginęło naprawdę dużo tego nie udało się juz ukryc np Przemysl czy też Lwów.A co do układów to żadnego nie przestrzegaliśmy za co byliśmy całkowicie izolowani nie tylko politycznie ale także gospodarczo przez cały okres II RP.A Piłsudski wraz z całą sanacja doprowadził II RP na dno ekonomiczne .Nawet olbrzymie koszty /30% budżetu/przeznaczone na armie wykorzystano na wszystko tylko nie na uzbrojenie.Nie było tygodnia by nie było dużej parady wojskowej w różnych garnizonach. Wrzesień to boleśnie zweryfikował.Najciekawsze jest to,ze tak przed wojna jak też obecnie to święto zagospodarowali siły narodowe do swoich celów. Inne imprezy w tym dniu były tylko tłem do uroczystości narodowców.Teraz chyba też się to nie zmieniło.
Chciałabym zwrócić uwagę co widać na prezentowanych zdjęciach- przy pamiątkowej tablicy , przy której stoi Warta Honorowa i składane są wieńce i kwiaty - jest kwiatek Biuro Poselskie Wojciecha Bakuna. Wstyd po prostu. Porządki należy zacząć od siebie. Panie Prezydencie Bakun już ponad rok nie jest Pan posłem.
Tadeusz ważne że wszelkie traktaty i umowy dotrzymały Niemcy Rosja Francja Anglia itd... Jestem dumny że jestem Polakiem i nic tego nie zmieni a że inni mają problem z przynależnością narodową to naprawdę dla nich przykre i bolesne...
Dalej pieprzysz Tadzio w zdecydowanej większości postu głupoty. To Czesi nie czekając na wynik plebiscytu zajęli Śląsk cieszyński, Niemcy natomiast traktowali zajęte po rozbiorach polskie ziemie jak swoje, wykorzystując fakt że ziemie te były bogate w surowce bardzo je uprzemysłowili.To była walka o nasze,polskie ziemie zamieszkałe przez Polaków,zniemczonych ale Polaków. Natomiast sytuacja na wschodzie była pochodną państwa wielonarodowego jakim była I Rzeczypospolita. Osobiście tą wielonarodowość uważam za nasze przekleństwo. Wymieszały się narody /ruski i polski/ dodatkowo z żydowskim, Rosjanie robiąc u siebie pogromy i czystki wysiedlili na tereny polskie ogromną ilość Żydów,były to działania celowe. Austriacy szczodrze obdarowali Ukraińców Galicją wschodnią , łatwo się daje nie swoje, wiedzieli że te ziemie będą powodem wojny. A przecież miasta na wschodzie w tym Lwów był zamieszkały w co najmniej 1/3 przez Polaków. faktem jest że tereny wiejskie w zdecydowanej większości były zamieszkane przez ludność posługująca się językiem ruskim.Ta ludność nie znała i sądząc po nieudanej próbie Petlury nie chciała / nie miała świadomości/ uznania swojej ukraińskości i tym samym posiadania niezależnego państwa - Ukrainy. Wielonarodowość I Rzeczypospolitej to też wasze przekleństwo, choć już Chmielnicki zamiast budować niezależną Ukrainę oddał ją Rosji. Ruś miała swoja państwowość, wcześniej niż Polska ale to było 1000 lat temu. Powstałe po rozpadzie Rusi, Ruś Halicka i Czerwona i pomniejsze księstwa były już w zasadzie wasalami Czyngis chana i jego potomków. Rusini jako wasale brali udział w najazdach mongolskich na tereny polskie będące w rozdrobnieniu w skutek nieszczęsnemu podziałowi Królestwa na dzielnice.Czy to się komuś podoba czy nie ale twierdzę że największy rozkwit Ukrainy nastąpił po II w.św. w ramach ZSRR ,gdy stała się znaczącym organizmem pod względem przemysłowym i naukowym. Po upadku ZSRR Ukraińcy kolejny raz udowodnili że nie są w stanie sami sobą i swoim państwem zarządzać. I ten fakt raczej jest bezdyskusyjny.
Osobiście tą wielonarodowość uważam za nasze przekleństwo. CZYLI POLSKA DLA POLAKÓW, ŻADNEJ INSZOŚCI NA ZIEMI OD WIEKÓW(?) ZAMIESZKAŁEJ PRZEZ POLAKÓW
Zwracałem uwagë na to wcześniej nikt mnie nie słuchał panowie nie ogarniają tematu brak wiedzy, doświadczenia w zarządzaniu. Część dopiero maturę pisała to jak ma być dobrze. Dramat
10 Listopada 1918r-Austria zrzekła się Galicji na rzecz Polski.Tegoż dnia powstały z Austro-Wegier na drodze pokojowej następujace państwa: Czechosłowacja,Polska,Zachodnia Ukraina,Słowianie południowia w dalszej kolejnosci Węgry i Austria.Jedynie Polska i Zachodnia Ukraina weszły w konflikt zbrojny na tle granicznym.Pozostałe kraje całkowicie na drodze pokojowej uregulowały swoje problemy graniczne.Jedynie Polacy weszli w tym okresie w konflikty zbrojne graniczne z Niemcami,Rosja i Ukraina Zachodnią.Poniesli kleskę graniczna z Niemcami i Rosją a wygrali z Ukraina zachodnia całkowicie ją wchłaniając w swoje granice.
Niestety Prezydent RP w swoim dzisiejszym przemówieniu nie wspomniał o walkach niepodległościowych Polaków z Ukraińcami w Galicji. Przykre.
Nie mamy się czym chwalić.Nie dotrzymaliśmy żadnej umowy ani też traktatu które podpisaliśmy nawet tych o znaczeniu międzynarodowym dzięki którym powstało nasze państwo.Juz wtedy nawet państwa,które nam sprzyjały zaczeli nas nazywać chuliganem Europy i to było jedno z delikatnych określeń