– Ponad 20 dni artyści z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki gościli w Ziemi Świętej i to jest właśnie owoc tej pielgrzymki. Są rożne prace pokazujące między innymi ogród oliwny, Jerozolimę, dekalog 10 przykazań, zesłanie Ducha Świętego, drogę krzyżową i inne. Obrazy są różnorodne, od krajobrazów po życie codzienne widziane okiem artysty – mówił o. Paschalis Kwoczała OFM – komisarz Ziemi Świętej w Polsce, opiekun grupy.
W czwartek, 21 kwietnia, w Szkolnej Galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu otwarto Kolory Piątej Ewangelii oraz Pochwalony bądź Panie, dwie wystawy prac powstałych podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz jarosławskiego pleneru zorganizowanego w ramach zbliżających się obchodów 300-lecia konsekracji kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej (1716 – 2016). Na ekspozycjach znajdą się nie tylko prace ukazujące religijną i kulturotwórczą obecność Zakonu Franciszkanów – Reformatów na tle Jarosławia, ale i obrazy powstałe rok temu, podczas pleneru-pielgrzymki do Ziemi Świętej. Prace pokazują piękno[paywall] świeckich i sakralnych zabytków architektury ze szczególnym zwróceniem uwagi na Zakon Braci Mniejszych na tle Jarosławia. Wykonane w różnych stylach zachęcają do obejrzenia. Możemy podziwiać prace: Marty Andały, Marka Andały, Włodzimierza Dąbkowskiego, Jacka Kwiatkowskiego, Mieczysławy Łazorek, Mirosławy Marcinek, Agnieszki Mitury, Leszka Niewiadomskiego, Jolanty Opolskiej, Stanisławy Ożóg i Elwiry Woźniak. Pomysłodawcą i kuratorem pleneru był o. Nikodem M. Gdyk OFM.

fot.Bogusława Pajda
O. Paschalis, komisarz Ziemi Świętej w Polsce (na pierwszym planie) razem z o. Józefem Kiełbasą, gwardianem klasztoru oo. Reformatów i proboszczem kościoła pw. Świętej Trójcy przy obrazach powstałych w czasie pleneru.
– Ojciec Nikodem, franciszkanin, od lat związany jest z Ziemią Świętą za pośrednictwem Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce. Organizował i organizuje liczne pielgrzymki do Ziemi Świętej, a tym razem bardzo mu zależało, aby zorganizować pielgrzymkę-plener, nieco inną niż dotychczasowe. Taką, po której pozostanie ślad, nie tylko w postaci niesamowitych wrażeń i wspomnień, które są ulotne, a także licznych i bardzo powtarzalnych zdjęć, ale przede wszystkim ślad w formie artystycznego wyrazu – Ziemi Świętej w wersji malarskiej. Udało się. Zwieńczeniem jest pełna wspaniałych dzieł wystawa, którą można oglądać do 17 maja bieżącego roku – opisuje Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza. Główne uroczystości z mszą św. (godz. 13.00) oraz piknikiem w ogrodach klasztornych odbędą się 22 maja br.
Organizatorami wystawy byli: Komisariat Ziemi Świętej w Polsce, klasztor oo. Franciszkanów w Jarosławiu, burmistrz Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze