Reklama

Obrazy zainspirowane przez Braci Mniejszych

02/05/2016 11:06

– Ponad 20 dni artyści z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki gościli w Ziemi Świętej i to jest właśnie owoc tej pielgrzymki. Są rożne prace pokazujące między innymi ogród oliwny, Jerozolimę, dekalog 10 przykazań, zesłanie Ducha Świętego, drogę krzyżową i inne. Obrazy są różnorodne, od krajobrazów po życie codzienne widziane okiem artysty – mówił o. Paschalis Kwoczała OFM – komisarz Ziemi Świętej w Polsce, opiekun grupy.

W czwartek, 21 kwietnia, w Szkolnej Galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu otwarto Kolory Piątej Ewangelii oraz Pochwalony bądź Panie, dwie wystawy prac powstałych podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz jarosławskiego pleneru zorganizowanego w ramach zbliżających się obchodów 300-lecia konsekracji kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej (1716 – 2016). Na ekspozycjach znajdą się nie tylko prace ukazujące religijną i kulturotwórczą obecność Zakonu Franciszkanów – Reformatów na tle Jarosławia, ale i obrazy powstałe rok temu, podczas pleneru-pielgrzymki do Ziemi Świętej. Prace pokazują piękno[paywall] świeckich i sakralnych zabytków architektury ze szczególnym zwróceniem uwagi na Zakon Braci Mniejszych na tle Jarosławia. Wykonane w różnych stylach zachęcają do obejrzenia. Możemy podziwiać prace: Marty Andały, Marka Andały, Włodzimierza Dąbkowskiego, Jacka Kwiatkowskiego, Mieczysławy Łazorek, Mirosławy Marcinek, Agnieszki Mitury, Leszka Niewiadomskiego, Jolanty Opolskiej, Stanisławy Ożóg i Elwiry Woźniak. Pomysłodawcą i kuratorem pleneru był o. Nikodem M. Gdyk OFM. 


fot.Bogusława Pajda
O. Paschalis, komisarz Ziemi Świętej w Polsce (na pierwszym planie) razem z o. Józefem Kiełbasą, gwardianem klasztoru oo. Reformatów i proboszczem kościoła pw. Świętej Trójcy przy obrazach powstałych w czasie pleneru.

Reklama

Pielgrzymka inna niż wszystkie

– Ojciec Nikodem, franciszkanin, od lat związany jest z Ziemią Świętą za pośrednictwem Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce. Organizował i organizuje liczne pielgrzymki do Ziemi Świętej, a tym razem bardzo mu zależało, aby zorganizować pielgrzymkę-plener, nieco inną niż dotychczasowe. Taką, po której pozostanie ślad, nie tylko w postaci niesamowitych wrażeń i wspomnień, które są ulotne, a także licznych i bardzo powtarzalnych zdjęć, ale przede wszystkim  ślad w formie artystycznego wyrazu – Ziemi Świętej w wersji malarskiej. Udało się. Zwieńczeniem jest pełna wspaniałych dzieł wystawa, którą można oglądać do 17 maja bieżącego roku – opisuje Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza. Główne uroczystości z mszą św. (godz. 13.00) oraz piknikiem w ogrodach klasztornych odbędą się 22 maja br.

Organizatorami wystawy byli: Komisariat Ziemi Świętej w Polsce, klasztor oo. Franciszkanów w Jarosławiu, burmistrz Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama