W nieużywanej od kilkudziesięciu lat wieży ciśnień w Tymcach powstaje obserwatorium astronomiczne. Na 5 kondygnacjach budynku, do niedawna należącego do PKP, gmina Lubaczów, która podjęła się rewitalizacji obiektu, planuje stworzyć miejsce łączące naukę z atrakcją turystyczną.
W latach 50. XX w tym miejscu lokomotywy parowe, kursujące na linii kolejowej nr 101 Munina – Hrebenne, zaopatrywały się w wodę. Dziś gmina Lubaczów pragnie wykorzystać malownicze położenie wieży ciśnień i hydroforni, by stworzyć zupełnie nowy kompleks turystyczno-naukowy, którego ważnym elementem będzie obserwatorium astronomiczne.
Wieża ciśnień nadaje się do tego znakomicie[paywall], przede wszystkim dlatego, że jest jednym z najwyżej wyniesionych punktów w okolicy, do tego stoi w miejscu odosobnionym, z dala od świateł ludzkich siedzib – to powinno ułatwiać obserwacje nieba.
W samym obiekcie planuje się stworzenie nie tylko obserwatorium. Powstanie też punkt widokowy, sala szkoleniowa, a teren obok wieży zapełnią przyrządy zewnętrzne związane z astronomią i optyką. Wreszcie w nieodległym budynku dawnej stacji Basznia Dolna powstanie zaplecze socjalno-sanitarne do obsługi grup zorganizowanych i turystów indywidualnych.
Samorząd chce, by miejsce to miało charakter uniwersalny, służyło turystyce, edukacji, ale i nauce.
– Dzięki współpracy z panem Szymonem Ozimkiem zastosowane w tych budynkach rozwiązania, użyty sprzęt i jego jakość zadowolą nie tylko amatorów obserwacji i zgłębiania tajników nieba, ale ukontentują również profesjonalistów, naukowców i studentów – mówi Magdalena Czuryło, reprezentująca lubaczowski urząd gminy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze