Reklama

Obserwatorium astronomiczne w wieży ciśnień

03/05/2021 13:20

W nieużywanej od kilkudziesięciu lat wieży ciśnień w Tymcach powstaje obserwatorium astronomiczne. Na 5 kondygnacjach budynku, do niedawna należącego do PKP, gmina Lubaczów, która podjęła się rewitalizacji obiektu, planuje stworzyć miejsce łączące naukę z atrakcją turystyczną.

W latach 50. XX w tym miejscu lokomotywy parowe, kursujące na linii kolejowej nr 101 Munina – Hrebenne, zaopatrywały się w wodę. Dziś gmina Lubaczów pragnie wykorzystać malownicze położenie wieży ciśnień i hydroforni, by stworzyć zupełnie nowy kompleks turystyczno-naukowy, którego ważnym elementem będzie obserwatorium astronomiczne.

Wieża ciśnień nadaje się do tego znakomicie[paywall], przede wszystkim dlatego, że jest jednym z najwyżej wyniesionych punktów w okolicy, do tego stoi w miejscu odosobnionym, z dala od świateł ludzkich siedzib – to powinno ułatwiać obserwacje nieba.

W samym obiekcie planuje się stworzenie nie tylko obserwatorium. Powstanie też punkt widokowy, sala szkoleniowa, a teren obok wieży zapełnią przyrządy zewnętrzne związane z astronomią i optyką. Wreszcie w nieodległym budynku dawnej stacji Basznia Dolna powstanie zaplecze socjalno-sanitarne do obsługi grup zorganizowanych i turystów indywidualnych.

Samorząd chce, by miejsce to miało charakter uniwersalny, służyło turystyce, edukacji, ale i nauce.

– Dzięki współpracy z panem Szymonem Ozimkiem zastosowane w tych budynkach rozwiązania, użyty sprzęt i jego jakość zadowolą nie tylko amatorów obserwacji i zgłębiania tajników nieba, ale ukontentują również profesjonalistów, naukowców i studentów – mówi Magdalena Czuryło, reprezentująca lubaczowski urząd gminy. 

Galeria kolejnictwa i izba pamięci

Warto wspomnieć, że utworzenie obserwatorium w Tymcach jest częścią większego zamierzenia. Gmina Lubaczów realizuje właśnie zadanie pn. „Ograniczenie problemów społecznych, gospodarczych i przestrzennych w gminie Lubaczów poprzez rewitalizację zdegradowanych obiektów pokolejowych i poprzemysłowych wraz z zagospodarowaniem otoczenia”.

Obok wspomnianej wieży ciśnień w Tymcach remont przejdzie stacja kolejowa w Baszni wraz z obiektem gospodarczym oraz zabytkowa plebania w Baszni Dolnej.

W tej pierwszej lokalizacji ma zostać utworzona galeria kolejnictwa, której towarzyszyć będzie najpewniej wystawa zewnętrzna poświęcona kolejom kresowym, obejmująca odrestaurowaną lokomotywę i wagony. W tej drugiej przewiduje się powstanie izby pamięci poświęconej historii miejscowości i jej okolic oraz zasłużonym kapłanom.

Dotychczas w ramach przedsięwzięcia zrealizowano przebudowę budynku byłej zlewni mleka w Baszni Dolnej, przeprowadzono konserwacje dwóch zabytkowych żelaznych mostów na linii kolejowej Jarosław – Sokal oraz przebudowano drogi prowadzące do rewitalizowanych obiektów.

Całość ma kosztować przeszło 13 mln zł, przy czym gmina Lubaczów pozyskała na ten cel dofinansowanie opiewające na kwotę 9 mln zł. Samo obserwatorium w Tymcach wraz z wspomnianym zapleczem w Baszni Dolnej pochłonie przeszło 4,6 mln. Dla zwiedzających obiekt ma być dostępny latem 2022 roku.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama