Jubileusz 20-lecia istnienia świętowała w przedostatnią sobotę kwietnia Przemyska Kongregacja Kupiecka, zrzeszająca kupców i przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Spadkobiercy tradycji i wartości kupieckich spotkali się na okolicznościowej imprezie w Restauracji Murowanka.
Przemyska Kongregacja Kupiecka jest „córką” Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, która swój początek datuje jeszcze na 1410 rok. Jako element tej prężnie działającej wielkiej organizacji jest oparciem i organem doradczym dla lokalnych przedsiębiorców z miasta Przemyśla i okolic, a tym samym pracodawców dla wielu przemyślan i nie tylko.
Jak podkreślali na uroczystościach jubileuszowych przedstawiciele Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej, przez ostatnie 20 lat odbudowywała ona swoją tożsamość, dzięki wsparciu członków i organizacji matki z Krakowa.
Wydarzenie było okazją do[paywall] spotkania przedstawicieli wielu branż, wymiany doświadczeń oraz integracji.
Obecni byli członkowie przemyskiej organizacji wraz z rodzinami, jej sympatycy zarówno z miasta, jak i powiatu, a także delegacja Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z prezesem Wiesławem Jopkiem i wiceprezesem Jerzy Kotalą na czele, przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, reprezentujący władze miasta naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Maciej Wolański, przedstawiciel władz powiatowych wicestarosta Marek Kudła oraz goście z Ukrainy.
Nie zabrakło dobrej muzyki i okolicznościowych wspomnień. Wręczono też okolicznościowe medale na 20-lecie PKK, dyplomy i podziękowania oraz legitymacje członkowskie. Wydarzenie było ponadto okazją do przyjęcia w poczet kupców Haliny Czycz, przedstawicielki lokalnej branży zajmującej się produkcją miodów naturalnych. Podobnie jak wszyscy dotychczasowi członkowie organizacji, złożyła ona kupieckie przyrzeczenie, ślubując rzetelność i uczciwość w dotrzymywaniu praw i obyczajów handlowych oraz „dobre imię kupca chronić i szacunku mu przysparzać (..), klienta swego za gościa miłego mieć i z dumą nosić imię Kupca Królewskiego Miasta Przemyśla”.
Przy okazji jubileuszu PKK warto wspomnieć kilka słów o historii przemyskiej organizacji. Przywróciła ona na karty historii Franciszka Głowacza, pierwszego prezesa Kongregacji Kupieckiej i jej współzałożyciela, zawodowo związanego z branżą odzieżową i działalnością społeczną na rzecz rozwoju przemyskiego kupiectwa.
Prowadził on w Przemyślu dwa sklepy, z których jeden zlokalizowany był pod adresem Rynek 12. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości członkowie Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej uczcili jego pamięć pamiątkową tablicą i zasadzeniem dębu pamięci w parku miejskim przy Domku Ogrodnika.
Obecnie trwają natomiast przygotowania do upamiętnienia F. Głowacza – prezesa przedwojennej Kongregacji – pamiątkowymi tablicami na przemyskim Karmelu i domu, w którym mieszkał. Wydarzenie planowane jest pod koniec czerwca.
– Piękne tradycje nie giną. Jako organizacja obchodzimy swoje 20. urodziny i życzyć sobie chcemy, aby okrągłych rocznic było wiele, a za 100 lat organizacja nadal trwała i kultywowała swoją działalność – te znamienne słowa padły z ust przedstawicieli Zarządu PKK w Przemyślu podczas jubileuszowej imprezy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze