Reklama

Od 30 lipca można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego ’2022

2 lipca br. w sali obrad przemyskiego magistratu członkowie Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla przedstawili harmonogram działań związanych z kolejną edycją tego przedsięwzięcia. Od 30 lipca br. można zgłaszać projekty, 20 października br. zostaną ogłoszone wyniki głosowania mieszkańców miasta.

W tegorocznym rozdaniu do dyspozycji jest ponad 2 mln zł. 1 mln 130 tys. zł tylko na propozycje inwestycji w kategorii II, czyli na poszczególnych przemyskich osiedlach, ok. 900 tys. zł w kategorii I, czyli na inwestycje w mieście (najprawdopodobniej wybrane zostaną dwa projekty; wartość jednego nie może przekroczyć 450 tys. zł).

We wspomnianej konferencji prasowej wzięli udział radni: Maciej Kamiński, Andrzej Berestecki (obaj PiS), Janusz Zapotocki (Nasz Przemyśl) i Bartłomiej Barczak (Regia Civitas).

Zabrakło, niestety, przedstawicieli prezydenta miasta, których w komisji jest dwoje. To naczelnik Wydziału Inwestycji, Strategii Rozwoju i Funduszy Europejskich UM Przemyśl Beata Bielecka i kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta Przemyśla Maciej Wolański.

Reklama

– Miał być z nami pan Maciej Wolański, ale się nie pojawił. Szkoda, bo[paywall] moglibyśmy poznać kwestie techniczne, moglibyśmy się dowiedzieć, jak powinny wyglądać kolejne etapy działań związanych z budżetem obywatelskim – powiedział przewodniczący Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla Janusz Zapotocki.

35 tys. zł na każde osiedle

Przypomnijmy, że tegoroczny budżet obywatelski „obsługiwany” jest przez radnych. Kilka miesięcy temu podjęli oni uchwałę, odbierającą uprawnienia związane z przygotowaniem zasad postępowania przy opracowaniu budżetu, regulaminu czy wyborem członków komisji prezydentowi miasta i przekazującą wspomniane radzie miejskiej.

Oprócz wymienionych wyżej osób w skład Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla wchodzą radni: Grażyna Stojak (KO), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Kamińska (niezależna), Marcin Kowalski (WdP).

Reklama

– Prowadziliśmy wiele rozmów, konsultacji, spotkań z zarządami osiedli i samymi mieszkańcami. Chcieliśmy ten budżet dostosować do ich coraz większych potrzeb. I myślę, że to się udało. Chcemy, aby pula była coraz większa, a zakres realizacji projektów szerszy. W 2022 roku pula wynosić będzie dwa miliony sto tysięcy złotych. To rekordowa kwota. Do tej pory inwestycje mogły być realizowane tylko na terenach miejskich. W nadchodzącej edycji to się zmieni. Przedsięwzięcia będą mogły być wykonywane na terenach spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Kolejną nowością jest większa dostępność do głosowania na poszczególne projekty. Urny do głosowania będą dostępne na przykład w miejskiej bibliotece publicznej i jej filiach. Cieszymy się, że udało się zwiększyć kwoty na inwestycje na poszczególnych osiedlach – stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS).

– Minimalna kwota na jedno osiedle to 35 tysięcy złotych. To wzrost o dziesięć tysięcy złotych w porównaniu z poprzednią edycją. Na pierwszą kategorię przeznaczonych zostanie ponad 900 tysięcy złotych, zaś na trzecią około 63 tysiące złotych. Głosować będziemy w formie papierowej i elektronicznej. Przy tej drugiej z jednego adresu e-mailowego jedna osoba będzie mogła oddać tylko trzy głosy, czyli po jednym na każdą kategorię – wyjaśnił J. Zapotocki.

Reklama

 




Harmonogram działań związanych z przeprowadzeniem Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla:

Zgłaszanie projektów                                                           od 30 lipca do 23 sierpnia 2021 r.

Weryfikacja zgłoszonych projektów                            od 24 sierpnia do 20 września 2021 r.

Sporządzenie listy projektów do głosowania            21 września 2021 r.

Składanie odwołań                                                                 od 22 do 28 września 2021 r.

Rozpatrzenie odwołań                                                          od 29 września do 5 października 2021 r.

Reklama

Głosowanie                                                                                  od 6 do 13 października 2021 r.

Ogłoszenie wyników głosowania                                     20 października 2021 r.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    OLA - niezalogowany 2021-07-12 16:51:58

    a tak ZAPYTAM  cyt..""Zabrakło, niestety, przedstawicieli prezydenta miasta, których w komisji jest dwoje..."""  a tak  ja   ZAPYTAM a po co niby tam  mieli być  ??    by  marnować czas  jak      ""ZORGANIZOWANI  i posłuszni partyjni radni  z Przewodniczącym RM wiodącym PRYM ""  będą chcieli to przepchną WBREW woli mieszkańców miasta wszystko co im się podoba i nabiją przy okazji kabzę posłusznym.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kornn - niezalogowany 2021-07-12 17:42:56

    Dlaczego nie było  przedstawicieli Prezydenta? Prezydent nie chce współpracować ? Przecież brak przedstawicieli to może być stanowisko wobec rady. A szkoda jeśli byli zaproszeni. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Bystry - niezalogowany 2021-07-12 17:47:45

    Do Oli.Prezydent ma cały sztab urzędników i nie zdziwiło cie, że ta konferencja odbywa się w jego Urzędzie Miasta i nikt nie przyszedł?Dlaczego?Choćby jedna osoba?I mam prośbę. Czy  Twój kolega mógłby zrezygnować z tej flagi LGBT?Już się zaczyna? Tak szybko? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama