Reklama

Od podwyżki na Zielonym Rynku nie da się uciec

Mimo braku odpowiedzi ze strony prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna (nie po raz pierwszy zresztą – przyp. aut.) na pytania związane z ewentualnymi podwyżkami czynszów na Zielonym Rynku, udało się nam dotrzeć do pisma w tej sprawie, jakie skierował do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego. Wynika z niego, że podwyżek nie da się uniknąć.

Kilkanaście dni temu dotarła do naszej redakcji informacja , że władze miasta przymierzają się do zwiększenia opłat targowych dla handlujących na popularnym „Zieleniaku”. Te pogłoski potwierdziło kilka osób, prowadzących tam działalność gospodarczą.

Powiedziały nam, że rzeczywiście słyszały o takiej ewentualności i że podobno podwyżki mają być wraz z ukończeniem trzeciego etapu remontu Zielonego Rynku i oddania całości do użytku. Stwierdziły też, że dla wielu handlujących będzie to oznaczać utratę miejsc pracy i jedynego źródła utrzymania swoich rodzin.

Dodały, że nie są w stanie płacić więcej, bo ze względu na obowiązujące obostrzenia związane ze stanem epidemii obroty od wielu miesięcy dramatycznie spadają[paywall]. – Mimo wielu próśb o jakąkolwiek pomoc ze strony władz miasta spotykaliśmy się i spotykamy albo z odmową, albo z ciszą, albo z uciekaniem od odpowiedzi – podsumowali nasi rozmówcy.

Aby jednak nie opierać się na pogłoskach, skierowaliśmy drogą e-mailową do prezydenta W. Bakuna trzy krótkie pytania o to: jakie obecnie opłaty ponoszą osoby handlujące na Zielonym Rynku; czy prawdą jest, że od 1 stycznia 2021 r. te opłaty wzrosną, a jeśli tak, to czym podwyżka jest argumentowana i czy jest ona uzasadniona? Chcieliśmy także wiedzieć, jakie kwoty obowiązywać będą od wspomnianego terminu?

Reklama

Pytania wysłaliśmy przed południem, 12 listopada br. Mimo kilkukrotnych próśb o odesłanie odpowiedzi, nie otrzymaliśmy ich do dzisiaj.

Być rolnikiem...

Nie ma decyzjiNa targowisku „Zielony Rynek” stawki czynszów nie uległy zmianie od 2013 r. Wynoszą  one 45,37 zł brutto za 1 m kw. wynajmowanej powierzchni w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia i 34,02 zł  brutto w okresie od 1 stycznia do 31 marca.

Dodatkową stawkę za dzierżawę nowych pawilonów handlowych w wysokości 123,34 zł brutto wprowadziło zarządzenie prezydenta miasta z 13 marca br. Po uwzględnieniu wszystkich przeliczników (o których nie będziemy tutaj wspominać) każdy dzierżawca płaci 450 zł brutto w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia i 338 zł brutto w okresie od 1 stycznia do 31 marca.

Reklama

We wspomnianym piśmie do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego prezydent W. Bakun stwierdził, że „(...) w związku z planowanym oddaniem od użytkowania ostatniego przebudowywanego sektora targowiska miejskiego Zielony Rynek przy ul. Sportowej 2 w Przemyślu zachodzi konieczność ustalenia wysokości opłat obowiązujących w poszczególnych sektorach targowiska po całkowitym zakończeniu inwestycji (...)”.

Poinformował, że władze jeszcze nie podjęły decyzji, w jakiej wysokości zostaną ustalone opłaty w następnym roku. Okazuje się, że rozważania w sprawie zmiany wysokości stawek związane są z podpisaną umową o dotację. Modernizacja Zielonego Rynku została dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014 – 2020.

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest udzielenie rolnikom 25-procentowej zniżki z tytułu wynajmu powierzchni handlowej w stosunku do innych osób (podmiotów) tam handlujących. To oczywiście wiązać się będzie z mniejszymi wpływami do miejskiej kasy.

Reklama

Co dalej?

Można rozpatrywać kilka scenariuszy. Każdy z nich zawierać będzie oczywiście podwyżkę, bo ktoś z całą pewnością będzie stratny. No, chyba że wszyscy handlujący tam nagle przebranżowią się i zostaną rolnikami.

Jeśli nie, dwa najbardziej prawdopodobne wyjścia są takie: stawki pozostają takie same, ale rolnicy będą płacić 25 procent mniej, a to oznacza znacznie mniejsze wpływu do miejskiej kasy, albo dla rolników stawki pozostaną na tym poziomie co obecnie, a reszta będzie musiała zapłacić 25 procent więcej. Wówczas znacznie po kieszeni dostaną pozostali handlujący.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kola - niezalogowany 2020-12-02 20:12:06

    Tego to juz nie jestem w stanie zrozumiec. Jesli  Prezydent przymierza sie do zwiekszenia oplat targowych,to dlaczego nabral wody w usta .?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Obiektywny - niezalogowany 2020-12-02 20:57:57

    Pisowska pseudo gazetka! Tylko krytykujecie Bakuna od momentu zaprzysiężenia! Zero obiektywizmu ! Pasowałoby u was zrobić czystki i wywalić szanownego redaktorka Wilguckiego. Chyba za długo się wychowywał z stara gwardia ! A wracając do tego co piszecie to zauważcie ze wszystko drożeje dosłownie wszystko w tym kaczogrodzie więc nie ma się co dziwić !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Sowa - niezalogowany 2020-12-02 21:19:09

    Obiektywny!Ojej, ile w Tobie zlosci i nienawisci!Wywalic redaktora, a za co?Mow za siebie.Mnie sie ta gazeta podoba.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama