Mimo braku odpowiedzi ze strony prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna (nie po raz pierwszy zresztą – przyp. aut.) na pytania związane z ewentualnymi podwyżkami czynszów na Zielonym Rynku, udało się nam dotrzeć do pisma w tej sprawie, jakie skierował do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego. Wynika z niego, że podwyżek nie da się uniknąć.
Kilkanaście dni temu dotarła do naszej redakcji informacja , że władze miasta przymierzają się do zwiększenia opłat targowych dla handlujących na popularnym „Zieleniaku”. Te pogłoski potwierdziło kilka osób, prowadzących tam działalność gospodarczą.
Powiedziały nam, że rzeczywiście słyszały o takiej ewentualności i że podobno podwyżki mają być wraz z ukończeniem trzeciego etapu remontu Zielonego Rynku i oddania całości do użytku. Stwierdziły też, że dla wielu handlujących będzie to oznaczać utratę miejsc pracy i jedynego źródła utrzymania swoich rodzin.
Dodały, że nie są w stanie płacić więcej, bo ze względu na obowiązujące obostrzenia związane ze stanem epidemii obroty od wielu miesięcy dramatycznie spadają[paywall]. – Mimo wielu próśb o jakąkolwiek pomoc ze strony władz miasta spotykaliśmy się i spotykamy albo z odmową, albo z ciszą, albo z uciekaniem od odpowiedzi – podsumowali nasi rozmówcy.
Aby jednak nie opierać się na pogłoskach, skierowaliśmy drogą e-mailową do prezydenta W. Bakuna trzy krótkie pytania o to: jakie obecnie opłaty ponoszą osoby handlujące na Zielonym Rynku; czy prawdą jest, że od 1 stycznia 2021 r. te opłaty wzrosną, a jeśli tak, to czym podwyżka jest argumentowana i czy jest ona uzasadniona? Chcieliśmy także wiedzieć, jakie kwoty obowiązywać będą od wspomnianego terminu?
Pytania wysłaliśmy przed południem, 12 listopada br. Mimo kilkukrotnych próśb o odesłanie odpowiedzi, nie otrzymaliśmy ich do dzisiaj.
Nie ma decyzjiNa targowisku „Zielony Rynek” stawki czynszów nie uległy zmianie od 2013 r. Wynoszą one 45,37 zł brutto za 1 m kw. wynajmowanej powierzchni w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia i 34,02 zł brutto w okresie od 1 stycznia do 31 marca.
Dodatkową stawkę za dzierżawę nowych pawilonów handlowych w wysokości 123,34 zł brutto wprowadziło zarządzenie prezydenta miasta z 13 marca br. Po uwzględnieniu wszystkich przeliczników (o których nie będziemy tutaj wspominać) każdy dzierżawca płaci 450 zł brutto w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia i 338 zł brutto w okresie od 1 stycznia do 31 marca.
We wspomnianym piśmie do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego prezydent W. Bakun stwierdził, że „(...) w związku z planowanym oddaniem od użytkowania ostatniego przebudowywanego sektora targowiska miejskiego Zielony Rynek przy ul. Sportowej 2 w Przemyślu zachodzi konieczność ustalenia wysokości opłat obowiązujących w poszczególnych sektorach targowiska po całkowitym zakończeniu inwestycji (...)”.
Poinformował, że władze jeszcze nie podjęły decyzji, w jakiej wysokości zostaną ustalone opłaty w następnym roku. Okazuje się, że rozważania w sprawie zmiany wysokości stawek związane są z podpisaną umową o dotację. Modernizacja Zielonego Rynku została dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014 – 2020.
Warunkiem otrzymania pieniędzy jest udzielenie rolnikom 25-procentowej zniżki z tytułu wynajmu powierzchni handlowej w stosunku do innych osób (podmiotów) tam handlujących. To oczywiście wiązać się będzie z mniejszymi wpływami do miejskiej kasy.
Można rozpatrywać kilka scenariuszy. Każdy z nich zawierać będzie oczywiście podwyżkę, bo ktoś z całą pewnością będzie stratny. No, chyba że wszyscy handlujący tam nagle przebranżowią się i zostaną rolnikami.
Jeśli nie, dwa najbardziej prawdopodobne wyjścia są takie: stawki pozostają takie same, ale rolnicy będą płacić 25 procent mniej, a to oznacza znacznie mniejsze wpływu do miejskiej kasy, albo dla rolników stawki pozostaną na tym poziomie co obecnie, a reszta będzie musiała zapłacić 25 procent więcej. Wówczas znacznie po kieszeni dostaną pozostali handlujący.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tego to juz nie jestem w stanie zrozumiec. Jesli Prezydent przymierza sie do zwiekszenia oplat targowych,to dlaczego nabral wody w usta .?
Pisowska pseudo gazetka! Tylko krytykujecie Bakuna od momentu zaprzysiężenia! Zero obiektywizmu ! Pasowałoby u was zrobić czystki i wywalić szanownego redaktorka Wilguckiego. Chyba za długo się wychowywał z stara gwardia ! A wracając do tego co piszecie to zauważcie ze wszystko drożeje dosłownie wszystko w tym kaczogrodzie więc nie ma się co dziwić !
Obiektywny!Ojej, ile w Tobie zlosci i nienawisci!Wywalic redaktora, a za co?Mow za siebie.Mnie sie ta gazeta podoba.
Idź płacz, gdzie indziej. Ewentualnie zastosuj maść na ból d.... wiadomego przeznaczenia.
Kamiński uprzejmie donosi. Żadna nowość. Przed świętami jeszcze dowali prezydentowi, bo tak walczy o swoich wyborców.
A właśnie nie ma we mnie grama nienawiści, niczego nikomu nie zazdroszczę pisze co myśle jak każdy ! Podoba się Gazeta to fajnie po to jest abyście ja czytali szkoda tylko ze oprócz pierdol i proszenia się dziennikarzy o jakikolwiek temat nic mądrego nie piszą ! A jeżeli ktoś jest za obecnym rządem „kaczogrodem” to proste ze będzie się podobać. Myśle ze tyle jadu i nienawiści i podziałów ile PiS wlał w polski naród przez lata swoich rządów to nikt już może tego nie przebić . Pozdrawiam serdecznie
najlepiej napisać , że od Nowego Roku podwyżka na wszystko, czynsze , woda, śmieci, ogrzewanie, gaz. Minimalna płaca wzrośnie więc z ludzi będzie trzeba złupić kasę.
Nie kupujemy „życia....” bo to już robię się nudne. Brak obiektywnej oceny, stronnicza i zawsze negatywna narracja. Wystarczy przeczytać nagłówek „artykułu” niestety od bardzo dawna marnej gazetki... szkoda bo zmarnowano gazetę. Autor.... jak zawsze, marnie i powtarzalnie narzeka.... ujma dla zawodu dziennikarza :(
Jest tylko jedna odpowiedź w różnorakim znaczeniu No i PiS da
Lokalny tabloid, też przestanę to czytać.
Tak jak mowisz bbb ,cisza przed burza,nikt nic nie mowi nam wiec po Nowym Roku beda z nas zdzierac. Niestety.
Zbiera na. Tour de Pologne?Moze i tak, na cos musi zbierac.Wszystko po nowym roku do gory!Ech!
Do szkoły wróć gościu. Jak mieli napisać? Ale zajebisty prezydent bo będzie podwyższał opłaty?nie zrozumiałeś co ci ludzie mówią? To pogadaj z nimi na rynku. Czas klakierów tego paniska z Nehrybki się skonczyl
Ejże GENIUSZU intelektu! Przeczytaj raz jeszcze artykuł i"wstawkę" do niego, która traktuje Bakuna jako hotentota. Jego(pręzydęta) jest odpowiadać mieszkańcom na zadawane pytania! Tak jak anus jest od ......., tak prezydent od odpowiadania! Stok pomagaj naśnieżać, a nie czepiać sie........!
Remontu zieleniaka nikt za darmo nie zrobił, miasto sporo wydało na to przedsięwzięcie, to normalne że będa podwyzki tylko zależy jakie? W dobie pandemii miasto powinno ustalić nowe wyższe stawki opłat ale ze względu na sytuację obniżyć je o połowę do momentu gdy handel wróci na własciwe tory. Świetnie że ktoś usunął ten bajzel i slums z centrum miasta, wreszcie wyglada to na przyzwoitym poziomie.
A gdzie nie odpowiada Pan Prezydent? Na FB? A to jego rola? Skierujcie oficjalne pismo to może prędzej odpisze, a nie polityka fejsbukowa i oczernianie na topie. Prawie każdy artykuł to niepotrzebna uszczypliwość w jego kierunku.
Miasto niech lepiej weźmie się za te "cygańskie" namioty na Sportowej i pod budynkiem przychodni. Od handlu są miejsca na targowiskach, a nie ulica.
Zmień pracę. To proste. tez Cię będzie stać... lewaku. Co? Pieczątki zabrali HAHAHA
"...Te pogłoski potwierdziło kilka osób, prowadzących tam działalność gospodarczą. Powiedziały nam, że rzeczywiście słyszały o takiej ewentualności i że podobno podwyżki mają być wraz z ukończeniem trzeciego etapu remontu Zielonego Rynku i oddania całości do użytku.."Prawie jak Pudelek? Trzy magiczne słowa, słowa klucze:pogłoski, słyszały, podobno.HAHAHA
Dobra zmiana od nowego roku wymyśliła nowe podatki ,daniny dla swojego królestwa to podatek mocowy i cukrowy a może jeszcze tak od pobieranego tlenu z otoczenia i pierdow z d.... dołożą bo na obiecywali przed wyborami teraz puszcza nas z torbami pod most
iz Pismo było kierowane i na przyszłość radzę zapoznać się z tematem.Wysyłam do zapoznania się odpowiedz jaką Prezydent potrafi napisać na zadane pytanie Radnego.
No i fajnie, odpisał, więc w czym problem?
Jak tam Oxylion się sprawuje? Dobrze działa ich internet?
Tego to juz nie jestem w stanie zrozumiec. Jesli Prezydent przymierza sie do zwiekszenia oplat targowych,to dlaczego nabral wody w usta .?
Pisowska pseudo gazetka! Tylko krytykujecie Bakuna od momentu zaprzysiężenia! Zero obiektywizmu ! Pasowałoby u was zrobić czystki i wywalić szanownego redaktorka Wilguckiego. Chyba za długo się wychowywał z stara gwardia ! A wracając do tego co piszecie to zauważcie ze wszystko drożeje dosłownie wszystko w tym kaczogrodzie więc nie ma się co dziwić !
Obiektywny!Ojej, ile w Tobie zlosci i nienawisci!Wywalic redaktora, a za co?Mow za siebie.Mnie sie ta gazeta podoba.