Reklama

Od teraz za parkowanie w obrębie Rynku trzeba zapłacić [ZDJĘCIA]

Władze Przeworska postanowiły położyć kres problemom z parkowaniem w mieście, wprowadzając tzw. strefę płatnego parkowania w obrębie Rynku i wybranych ulic. Uchwałę w powyższej sprawie podjęto pod koniec listopada ubiegłego roku. Płatne parkowanie, zgodnie z jej zapisami, obowiązuje od 1 czerwca.

Zanim władze Przeworska wykonały krok w stronę wprowadzenia odpłatności za parkowanie w obrębie Rynku i wybranych ulic, zasięgnęły w tej sprawie opinii mieszkańców, o czym pisaliśmy w ubiegłym roku.

Wówczas pomysł pobierania opłat za parkowanie na wyznaczonej przestrzeni poparło ponad 80 procent ankietowanych (w konsultacjach wzięło udział 687 osób, z których większość, bo 82 proc., stanowili mieszkańcy Przeworska). Teraz stał się on faktem.

W zamyśle władz miasta strefa płatnego parkowania ma ochronić centrum Przeworska przed nadmierną liczbą parkujących tu samochodów, zwiększyć rotację aut, a przez to ułatwić znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Czy tak się rzeczywiście stanie? Czas pokaże.

Gdzie od teraz trzeba płacić za zajęcie miejsca parkingowego? Strefa płatnego parkowania obejmuje Rynek wraz z ulicami: Bernardyńską, Kazimierzowską, Kilińskiego, Kościelną, Marszałka Józefa Piłsudskiego, placem Adama Mickiewicza, Krótką, św. Jana i ulicą Księdza Prałata Adama Ablewicza.

Opłaty za postój[paywall] w strefie pobierane są w dni robocze – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 16. Ustawionych zostało w niej 20 parkomatów.

– Przyjmują bilon, ale trzeba pamiętać, że nie wydają reszty, więc najlepiej wrzucić kwotę odpowiadającą przewidywanemu czasowi postoju. Można w nich zapłacić również kartą płatniczą, a oprócz tego opłatę za parkingmożna wnieść przy użyciu aplikacji mobilnej Sky-Cash – wyjaśnia Daniel Stachowicz, kierownik Biura Obsługi Strefy Płatnego Parkowania, które zlokalizowane jest pod adresem Rynek 2 i funkcjonuje od maja tego roku.

Reklama

Ile za parkowanie?

Zgodnie z wcześniej podjętą w tej sprawie uchwałą, stawki za parkowanie w strefie rosną proporcjonalnie do długości okresu zajmowania miejsca parkingowego i wynoszą: 1 zł – za pierwsze pół godziny, 2 zł – za pierwszą godzinę postoju, 2,40 zł – za drugą godzinę postoju, 2,80 zł – za trzecią i 2 zł za czwartą i każdą następną godzinę postoju.

Można też wykupić abonament miesięczny za kwotę 250 zł (dowodem uiszczenia opłaty jest zwykła karta abonamentowa wydana przez urząd miasta), uprawniający do postoju samochodu na każdym płatnym miejscu postojowym strefy.

– W tym przypadku kwotę tę wpłacić można przelewem lub w kasie urzędu miasta – mówi D. Stachowicz.

Nieco inne zasady dotyczące parkowania w strefie obowiązują jej mieszkańców i przedsiębiorców prowadzących działalność w jej obszarze.

– Z myślą o nich przygotowano nieco inne niż zwykłe karty abonamentowe – pierwszą dla osób zamieszkujących w lokalach znajdujących się w obrębie strefy za kwotę 10 zł na miesiąc (za pierwszy pojazd liczony łącznie dla wszystkich osób fizycznych zamieszkujących dany lokal mieszkalny i zameldowanych w nim – przyp. aut.) i drugą dla przedsiębiorców prowadzących w niej swoją działalność za kwotę 150 zł miesięcznie – wylicza sekretarz miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska.

Natomiast warto też dodać, że miesięczna opłata dla mieszkańca strefy wyniesie 80 zł za drugi i każdy następny pojazd liczony łącznie dla wszystkich osób zamieszkujących dany lokal mieszkalny i zameldowanych w nim.

Reklama

Uchylający się od płacenia muszą się liczyć z konsekwencjami. Jeżeli zaległa opłata zostanie uiszczona do 7 dni – kara wyniesie 30 zł, a jeśli będziemy się ociągać i zwłoka wyniesie powyżej 30 dni, zapłacimy karę w wysokości 50 zł. Na jej zapłatę mamy 14 dni. Jeśli nie zmieścimy się w tym terminie, rusza egzekucja.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama