Uroczystości upamiętniające pomordowanych kapelanów katyńskich, z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, odbyły się w pierwszą niedzielę czerwca w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Ich częścią było odsłonięcie poświęconego im znacznika „Kalwaryjskiej Drogi św. Jakuba”.
Uroczysta celebra związana z upamiętnieniem 34 duchownym różnych wyznań, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, którzy – podobnie jak inni polscy oficerowie – zginęli od strzału w tył głowy, miała wyjątkową oprawę. Uświetniła ją Orkiestra Reprezentacyjna SG z Nowego Sącza. Uroczystej eucharystii przewodniczył dr Wiesław Lechowicz – biskup polowy w Warszawie. Współuczestniczyli w niej o. Krzysztof Hura oraz ks. prał. kan. płk SG Zbigniew Kępa – dziekan Straży Granicznej. Straż Graniczną reprezentowali zastępca komendanta BiOSG ppłk SG Marek Soliszewski, Kompania Reprezentacyjna SG i poczet KGSG wraz ze sztandarem. Uczestnicy wydarzenia byli też świadkami uroczystego odsłonięcia znacznika „Kalwaryjskiej Drogi św. Jakuba”.
Dalsza część obchodów miała miejsce w kaplicy Ukrzyżowania, a następnie kalwaryjskiej Alei Dębów powstałej 5 lat temu ku pamięci kapelanów katyńskich. To szczególne miejsce, wzbogacone tablicą pamiątkową ufundowaną przez IPN i pierwsze w Polsce tego typu zbiorowe upamiętnienie. Każdemu z 34 duchownych (z których 33 pochodziło z Podkarpacia) poświęcono w niej jedno z drzew, o czym przypominają umieszczone przy nich tabliczki. Aleja Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich powstała na Kalwarii z inicjatywy Klasztoru Znalezienia Krzyża Świętego Braci Mniejszych Konwentualnych w Kalwarii Pacławskiej i Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich. To właśnie tu – pod tablicą poświęconą kapelanom – złożono wieńce, odczytano apel poległych, zapalono znicze przy każdym z dębów i oddano salwę honorową.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze