Reklama

Oddali hołd kapitanowi Jaskule

2020 rok jest „Rokiem kapitana Henryka Jaskuły” w Przemyślu. 20 maja br. minęła 40. rocznica jego powrotu do Polski z rejsu dookoła świata, bez zawijania do portów, na jachcie „Dar Przemyśla”. Niestety, Honorowy Obywatel Przemyśla, Sportowiec 100-lecia w naszym konkursie-plebiscycie, nie doczekał tego jubileuszu. 14 maja br., w wieku 96 lat, zmarł. Przemyśl wciąż jednak pamięta.

Z okazji jubileuszu przygotowanych zostało wiele imprez, koncertów, spotkań czy konkursów. Stan epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 tprzesunął je jednak w czasie[paywall].

Grupa przemyskich żeglarzy 28 czerwca br. – w drodze do portów Szwecji i Danii – oddała hołd na Morzu Bałtyckim kapitanowi Henrykowi Jaskule, w 40. rocznicę zakończenia rejsu solo non stop dookoła świata. Złożenie na falach Bałtyku wiązanki kwiatów, by upamiętnić to ważne dla Przemyśla i żeglarskiego świata wydarzenie i jednocześnie w ten sposób pożegnać znanego na całym globie przemyskiego żeglarza, miało bardzo symboliczny wymiar. W grupie żeglarzy znalazł się również prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Reklama

Przetarli szlaki

Grupę żeglarzy stanowili członkowie Stowarzyszenia „Róża Wiatrów”. Rejs prowadzili kpt. Agnieszka Kowaliw i kpt. Jacek Podwyszyński. Uczestnikami była także przemyska młodzieży, która zawsze uczestniczy w rejsach pełnomorskich organizowanych przez stowarzyszenie od 2014 r.

– Oprócz oddania hołdu kapitanowi Jaskule pod polską banderą, z flagą z herbem Przemyśla, postanowiliśmy przetrzeć szlak żeglarski po pandemii koronawirusa, zawijając jako pierwsi do portów w Dani i Szwecji i tym samym dając sygnał innym polskim jednostkom, że można już normalnie wpływać do portów w tych krajach – powiedziała kpt. A. Kowaliw. – Możemy powiedzieć, że sezon żeglarski po wodach morskich otworzyliśmy jako pierwsi – dodała.

Reklama

Warto dodać, że na zakończenie rejsu odbył się w Gdyni egzamin na patent jachtowego sternika morskiego, do którego podeszli i zdali z wynikiem pozytywnym m.in. prezydent miasta W. Bakun i młody instruktor „Róży Wiatrów” Łukasz Korab.

Wystawa plenerowa

Już 10 lipca br., o g. 14 na przemyskim Rynku dojdzie do otwarcia wystawy plenerowej „2020 – Rokiem Kapitana Henryka Jaskuły”, której organizatorami są: prezydent miasta, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, PWSW Przemyśl, Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski i Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Reklama

Tuż po wakacjach natomiast w gmachu przemyskiego muzeum będzie można podziwiać wystawę pamiątek związanych z kpt. H. Jaskułą. Wśród nich znajdą się m.in.: sekstans, busola, zegar, bandera i schody jachtowe, pochodzące z „Daru Przemyśla”. Udostępnione zostaną również zdjęcia Tadeusza Budzińskiego, ilustrujące powitanie kapitana po powrocie z samotnego rejsu w Gdyni i w Przemyślu. Podczas otwarcia zaprezentowana zostanie książka o H. Jaskule autorstwa Mieczysława Nyczka, przyjaciela kapitana, byłego znanego i cenionego dziennikarza.

Warto wspomnieć, że otwarcie wystawy planowane było w maju br., ale z powodu śmierci kpt. H. Jaskuły i stanu epidemii koronawirusa SRAS-CoV-2 w Polsce zostało przełożone na wrzesień br.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jacek - niezalogowany 2020-07-08 10:45:10

    Gdyby tak w jakiś sposób udało się odzyskać to co zostało z Daru Przemyśla i po renowacji prezentować w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej wraz z innym pamiątkami po Panu Kapitanie....  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jeżyk - niezalogowany 2020-07-26 16:35:09

    ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU OFERT na realizację zadania w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Przemyślu na 2020r. Rodzaj zadania: Ograniczanie zachowań ryzykownych związanych z używaniem alkoholu, zażywaniem narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież. Tytuł zadania: Wspieranie programów wychowawczych z elementami profilaktyki uzależnień w czasie wypoczynku letniego. Lp. Nazwa i adres podmiotu Kwota wnioskowanych środków finansowych (w zł) Kwota przyznanych środków finansowych (w zł) 1. Stowarzyszenie Turystyczno – Sportowe „Róża Wiatrów”, ul. A. Puszkina 8/1 37-700 Przemyśl 19.400,00 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyślanin - niezalogowany 2020-07-28 16:16:09

    Trochę faktów profilaktyka wakacje:1. UKS 14 wnioskowane 9900 - otrzymane 99002. Niedźwiadki wnioskowane 7000 - otrzymane 65333. Basket 15 wnioskowane 8820 - otrzymane 85604. Basket Go wnioskowane 1200 - otrzymane 11205. UKS 15 wnioskowane 17010 - otrzymane 14460Profilaktyka wiosna:1. Klub Jiujutsu wnioskowane 12000 - otrzymane 120002. Basket Go wnioskowane 6825 - otrzymane 61003. Basket 15 wnioskowane 14165 - otrzymane 122004. Tempo 5 wnioskowane 26260 - otrzymane 214005. UKS 15 wnioskowane 24400 - otrzymane 195006. UKS Orlik wnioskowane 23400 - otrzymane 187007. Duma Przemyśla wnioskowane 5073 - otrzymane 38008 Aktywna Piątka wnioskowane 26880 - otrzymane 183009 Róża Wiatrów wnioskowane 21303 - otrzymane 0 zł.Więc na tyle co robi Róża Wiatrów jakoś niewiele otrzymali wsparcia, zwłaszcza że każda złotówka wsparcia jest przeznaczana na zakup sprzętu dla dzieci i rodzin, a wszyscy pracują w ramach wolontariatu, a także jako jedyni podjęli się remontu Przystani Wodnej pozostawionej w ruinie przez harcerzy, a wszystkie dzieci na zajęciach uczestniczą nieodpłatnie i każda organizowana impreza dla mieszkańców jest ogólnodostępna i nieodpłatna. I tak właśnie gasi się zapał zapaleńców, co chcą coś robić w mieście. Jeszcze chwila i nikt tu nic nie będzie chciał cokolwiek robić, a sama Róża Wiatrów zmieni siedzibę w innym mieście gdzie ich zapewne z wielką radością przyjmą. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama